Шлях від лісу до вашої оселі: скільки коштує новорічна ялинка та як перевірити її легальність

Ялинка 5 канал / Час. Підсумки тижня
Щороку в Україні до свят рубають зо пів мільйона ялинок та сосен. Лісівники заспокоюють українців: це незначна частина з тих дерев, які вирощують спеціально до нового року

Виявляється, за допомогою нашого ж смартфона можна перевірити, чи легальну ялинку ми придбали на базарі, чи браконьєрську. Як це зробити, у деталях розповість наша Ганна Рибалка. Цього тижня вона відвідала лісове господарство і побачила, як на спеціальних плантаціях вирощують ялинки саме до свят.

Декілька кілометрів бездоріжжям. Ще кількасот кроків розмитими стежками. 

Ми приїхали на Житомирщину. Щороку ось на цій плантації вирощують кілька тисяч новорічних красунь. Торік саме з цього місця лісівники формували головну новорічну ялинку України. Її збирали з маленьких гілочок, які виросли просто в них на очах.

Який шлях новорічної ялинки від лісу до вашої оселі? Скільки насправді коштує святкове дерево? Як перевірити, чи зрубали його легально? Чітка інструкція.

Лісничий веде нас на плантацію. Він вирощує ялини та сосни вже 20 років.

Юрій Целованський, лісничий Поташнянського лісництва, каже: "Ця сосна була висіяна ще весною з маленької отакої насінинки".

На кількох гектарах лісівники вирощують дерева спеціально для нового року. Можна приїхати на плантацію і купити їх просто тут. Тренд цього року, як і минулого, – ялинки в горщиках. Це варіант для тих, хто шкодує зрізати дерево.

Юрій розповідає: "Вже з першого грудня ми почали таку новорічну кампанію. Чому ми реалізовуємо в горщиках? Людям можна потім вже, коли закінчиться новий рік, не викидати таку ялинку, а посадити десь біля дому".

Ялинка у горщику
Ялинка у горщику5 канал / Час. Підсумки тижня

Держлісгоспи – постачальники новорічних ялинок номер один. Щороку в Україні до свят рубають зо пів мільйона ялинок та сосен. Лісівники заспокоюють українців: це незначна частина з тих дерев, які вирощують спеціально до нового року. Дворічна Діана обирає новорічну красуню на плантації. Вона ще не може дотягнутися до верхівки – ялинка вдвічі старша.

Ціна ялинки Діани близько вісімдесяти гривень. На дерево кріплять спеціальну білу смужку зі штрихкодом. Це унікальний номер лише для цієї ялинки. Він підтверджує, що зрубали її законно.

Чіп на ялинці
Чіп на ялинці5 канал / Час. Підсумки тижня

"Якщо ввести код на сайті, у вас відобразиться, де вона куплена", – говорить лісничий Микола Дзюбенко.

Поки ялиночку довозять наприклад, із Житомирщини до Києва, вона дорожчає щонайменше втричі.

"200 гривень сосна. Найдешевша. І максимальна ціна в нас на великі дерева – 700-800 гривень", – каже продавець.

Ялинки з Буковини продають за тисячу-дві. Найдорожчі – закордонні. Ось ця данська.

"– Скільки коштує така? – 250 гривень", – каже продавець Олексій.

Наталя бере два дерева. Одне на роботу. Інше – додому. Ціни кусаються.

"Кожний рік трошки дорожчають", – зауважує жінка.

Продавці розговорилися з нашою знімальною групою і зізналися: мають клопіт через наліпки зі штрих-кодами.

Продаж ялинок
Продаж ялинок5 канал / Час. Підсумки тижня

"Велика біда з цими чіпами в тому, що дерево ви переставляєте, показуєте людині. Ось покрутив, вона відвалилася. Сніг, дощ пішов, відвалилася. Потім інспекція приходить – а де чіп? І що ти йому скажеш", – каже один із продавців.

У Держлісагентстві торік нарахували, що крадїії поцупили з лісу понад тисячу новорічних дерев. А цього року лише у грудні браконьєри спиляли вже чотири сотні.

Цифри, які називають у лісагентстві, здаються замалими. Враховуючи, які гори ялинок лежать у містах напередодні свят. І далеко не всі ринки – легальні. Наприклад, ось цей у Києві. Продавець Фарид не приховує: ані чіпів, ані документів на цій точці немає.

Нелегальний продаж ялинок
Нелегальний продаж ялинок5 канал / Час. Підсумки тижня

Штраф за крадіжку новорічного дерева – від 518 гривень до 1347 гривень. Сюди ж додають адмінпорушення. А це ще від 510 до 1000 гривень. Для ялинкових крадіїв-гуртовиків є й кримінальна стаття. Тут штрафи вже набагато вищі – від 17 до 25,5 тисяч гривень або позбавлення волі до трьох років.

Штрафи за незаконну вирубку ялинок
Штрафи за незаконну вирубку ялинок5 канал / Час. Підсумки тижня

Цього року лісівники з ось цього господарства планують продати близько трьох тисяч новорічних дерев. Тож, можливо, новорічна красуня, яка вже стоїть у вашій оселі, приїхала саме з цієї плантації.

Перевірте "прописку" вашої ялинки просто зараз, доки дивитеся цей сюжет. З компютера зайдіть на сайт "Ялинка Info" і введіть номер етикетки або бирки. Чи скачайте на мобільний - застосунок "Ялинка інфо".

Сайт, де можна перевірити легальність ялинки
Сайт, де можна перевірити легальність ялинки5 канал / Час. Підсумки тижня

І перевірте легальність дерева там. Щоби знати напевне: вашу ялинку вкрали чи виростили спеціально до свята.

Ганна Рибалка, Олексій Іванченков та Олександр Степанов, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Головні тренди Різдва-2020: ялинка в горщику та прикраси ручної роботи
Наступний матеріал
Трансплантація в Україні: що каже закон та як рік пандемії змінив життя тих, хто потребує пересадки
Loading...