Санкції dt.ua

Санкції проти каналів Медведчука: чи справді блокували кіностудію імені Довженка

Читайте по-русски
У РНБО заявляють, що рішення було ухвалене в рамках закону

Санкції щодо каналів NewsOne, ZIK та 112-го ухвалили на підставі звернення Верховної Ради від 2018 року та таємної інформації СБУ, яку отримали з Росії. Про це заявив секретар Ради національної безпеки та оборони. Олексій Данілов також наголосив, що рішення про запровадження санкцій є ретельно спланованим кроком, бо ці медіаресурси здійснювали інформаційний тероризм. Про конкретні підстави ухвалення рішення про блокування мовників, які пов'язують із Віктором Медведчуком, говорив і президент. Водночас у Міністерстві культури та інформаційної політики заявили – клопотатимуть про блокування і Youtube-каналів згаданих медіа. Щодо цього більше дізнавалася журналістка "5 каналу" Марія Писаренко.

Олексій Данілов виступив із поясненням, чому наклали санкції на три канали. Каже, отримали повідомлення від Служби безпеки, що ці канали фінансуються із підозрілих джерел у Росії. Як відомо, у перемог багато батьків, і до цієї перемоги вже долучилися і представники Міністерства внутрішніх справ. Кажуть, що також доклались до того, щоб зібрати всі необхідні факти фінансування цих каналів.

"Підстави – це рішення Верховної Ради і звернення Служби безпеки України з відповідними документами до РНБО. Згідно з законом про санкції, є п’ять інституцій, які можуть робити подання РНБО для встановлення цих санкцій – це президент України, Верховна Рада, Кабінет Міністрів, Служба безпеки України. Все, що відбувається, відбувається в рамках закону і чинної Конституції", – повідомив секретар РНБО Олексій Данілов.

Санкції набули чинності напередодні, напередодні почали й вимикати ці канали на супутнику та в кабельному мовленні, адже таке рішення ухвалила РНБО. Санкції наклали на власника цього медіахолдингу, який включає ці три канали, – Тараса Козака, бізнес-партнера Віктора Медведчука. Тарас Козак підпадає під санкції, адже його компанії займаються, за версією Служби безпеки, контрабандою вугілля з окупованих територій Донецької та Луганської областей. Таким чином, Тараса Козака вважають посібником тероризму.

У Міністерстві культури із цим рішення погодилися й привітали його. Олександр Ткаченко повідомив, що якби він був у складі РНБО, то теж голосував би ствердно.

"Підготували запит до Youtube, аби поінформувати їх про рішення РНБО, і, я думаю, що робота в цьому напрямі триватиме далі", – заявив міністр культури Олександр Ткаченко.

РНБО ухвалило таке рішення більшістю голосів – 17 із 19 членів проголосувало за запровадження санкцій. Одна людина була відсутня, а спікер Верховної Ради Дмитро Разумков утримався від голосування, бо вважає, що є інші способи блокувати роботу каналів, які займаються проросійською риторикою і поширенням проросійських поглядів.

З ночі на каналах запустили спецефір, де розповідали про тиск на свободу слова, що це боротьба влади із журналістами, які викривають погані вчинки влади та готуються оскаржувати рішення РНБО в судах.

У Кремлі відреагували на запровадження санкцій проти бізнес-партнера та кума Путіна Тараса Козака, який має міцні стосунки з Віктором Медведчуком, – заявили, що це не вписується в жодні міжнародні рамки сприйняття свободи слова, і загалом у Кремлі це рішення засудили.

У посольстві США рішення привітали. Там кажуть, що підтримують боротьбу України з агентами російського впливу і кремлівськими наративами.

"США підтримують зусилля з протидії впливу Росії, докладені вчора Україною на захист свого суверенітету й територіальної цілісності та відповідно до українського законодавства", – сказано у повідомленні посольства.

Санкції запровадили на п’ять років. На кіностудії імені Олександра Довженка, де розташований знімальний павільйон телеканалу ZIK, ведучі говорили, що є фізичне перешкоджання роботі журналістів. Журналісти "5 каналу" обійшли кіностудію, поговорили з охоронцями та з’ясували, що ніяких спецпризначенців, окрім штатної охорони, не було. Охоронці кажуть, що сьогодні ніяких заворушень не було, а от напередодні намагалися прорватися якісь невідомі гості.

Медіаексперти кажуть, що власники каналів мають право оскаржувати рішення РНБО, але не у звичайних судах, а у Верховному та у Європейському судах.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про застосування санкцій проти нардепа "Опозиційної платформи – За життя" Тараса Козака та телеканалів, що йому формально належать. Відповідне рішення РНБО ухвалила 2 лютого 2021 року.

Читайте також: "Це реальність? Чи ми вже в симуляції?": соцмережі вибухнули жартами через блокування NewsOne, "112" і ZiK

Попередній матеріал
"Чому ми досі не в НАТО?": Кулеба відповів на запитання Зеленського
Наступний матеріал
Це не рішення, яке "булькнуло" в голові – Кулеба про заборону телеканалів Медведчука
Loading...