Нові правила в'їзду в Україну діють уже три тижні. Від кінця березня усіх українців, які повертаються з-за кордону, відправляють на обов'язкову самоізоляцію. Для цього разом із закордонним паспортом треба показувати і встановлений застосунок "Вдома". Він і має контролювати дотримання ізоляції. Та от на практиці людям вдається його обходити, або й сама програма дає збої. Чому додаток дає можливість уникнути самоізоляції навіть тим, хто приїжджає з-за кордону вже хворий дізнавалася журналістка "5 каналу".
"Добре, що взагалі є цей підхід, можна встановити і знати, що на самоізоляції ти чи ні. Але реалізували цю штуку погано", – каже користувач застосунку "Вдома" Борис Лебеда.
Борис лише одужує від коронавірусу. Наприкінці березня їздив до Румунії. Підозрює, саме там і заразився. Для контролю таких випадків від кінця березня всі українці, які повертаються з-за кордону, обов'язково мають встановити застосунок "Вдома". Борис заїжджав 28 березня автівкою через пункт пропуску "Порубне".
"Я встановив собі застосунок, але там було сказано не активувати, активував я вже на кордоні. Після того я вже тут відкрив застосунок, застосунок каже: вітаємо, вас знято з самоізоляції. Мені здається, що "Вдома" просто обробило той тест, який я робив до в'їзду в Румунію", – додає Борис Лебеда.
Наступного дня стало зле, замовив тест, аж у четвер мав результат – позитивний. Але застосунок на той момент уже скасував для нього самоізоляцію. Про дивну роботу програми розповідає і Марія, яка з чоловіком минулого тижня поверталася зі Стамбула.
"Коли чоловік пішов попереду мене і в нього виникли проблеми, він не міг зайти до застосунку. Була ще проблема – не зрозуміло, як тобі вводити своє ім'я-прізвище, як воно є у закордонному паспорті?", – цікавиться користувачка застосунку "Вдома" Марія Жартовська.
Урешті прикордонники натиснули кнопку перевірки даних, Марія з чоловіком поїхали додому на таксі.
"Тричі точно питала, чи дісталася я місця призначення. Я приїхала додому, хотіла повідомити, що дісталася, воно повідомило, що мене знято з обсервації", – додає вона.
Журналістка "5 каналу" розповідає, що те саме сталося із застосунком "Вдома" і в неї: "Встановила його одразу після прильоту з Белграда на паспортному контролі і пішла робити тест у лабораторії в аеропорту. За кілька хвилин додаток сповістив – моя самоізоляція завершена, отримано негативний результат тесту, допоки я все ще стояла у черзі на той самий тест. Повідомлення про те, що додаток отримав негативний результат мого ПЛР-тесту надійшов, поки я стояла у черзі на цей самий тест. Прикордонники вручну допомагали туристам із нашого рейсу завантажити програму. І лише тоді пропускали".
"Громадяни мають самі встановити додаток Вдома на свої мобільні пристрої. Звісно, хтось може впевнено користуватися, хтось не може. Якщо хтось з якихось причин – небажання або технічні можливості – такі громадяни мають відправитися на обов'язкову обсервацію", – відмічає речник Державної прикордонної служби Андрій Демченко.
У середньому за день заїжджає 25 тисяч українців, 60% із них встановлюють застосунок. Решта мають тести або належать до тих категорій, які не мають проходити самоізоляції. Додаток, кажуть, це компроміс – аби людей пускати, але стежити за станом здоров'я. Створили його у квітні торік, як добровільну згоду йти на самоізоляцію для тих, кого терміново повертали з-за кордону спецрейсами.
"Вдома" – це застосунок, який на замовлення МОЗ був розроблений технічною командою Мінцифри. Трапляються оці кейси із зовнішніми системами, були баги, дитячі баги на старті, коли ми запускали", – розповідає керівник "Дія Company", розробник застосунка Євген Горбачов.
Дані у програму передає Центр громадського здоров'я, за дотриманням самоізоляції стежить поліція. Збої трапляються, бо люди помиляються в цифрах номера телефону. Не працює спеціальний оператор, який надсилає СМС-сповіщення або ж лабораторії недбало передають дані МОЗ.
"Лабораторії вносять тести, люди руками вносять дані кудись, ми не знаємо, бо це співпраця на рівні лабораторій і Центру громадського здоров'я. ЦГЗ дані обробляє якось, і вже потім дає номери з негативними тестами. Перевірити "Вдома" ми не можемо це ніяк", – підсумовує Євген Горбачов.
Та от чи захищені дані людей, у цьому сумніваються фахівці з кібербезпеки. Омбудсуменка заспокоює.
"Ми не знайшли там порушень, але потрібно для недопущення порушень прав людини забезпечити балансу між правом на невтручання в особисте сімейне життя і дотриманням заходів для запобігання поширення пандемії", – запевняє уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова.
Експерт із цифрової безпеки Костянтин Корсун акцентує увагу: "цей баланс може бути визначений якби в Україні існував і ефективно працював незалежний регулятор із персональних даних. У нас по факту його немає. Додаток "Вдома" – це такі кіберкайданки, які можна обійти, воно більше спрямоване на моральне переконання людей".
Блогери змагаються у способах додаток обдурити. Та у Нацполіції ж нагадують, за махінації із застосунком загрожує штраф – від 17 тисяч гривень.
Марія Писаренко, Едвард Белінський, "5 канал"