Тестування
Тестування 5 канал

Розпіарені Офісом президента українські ПЛР-тести на коронавірус "забракували": у чому причина – сюжет

Читайте по-русски
Тест-системи вже відправили до незалежної лабораторії

Скандал із тестами на коронавірус. У Центрі громадського здоров'я заявили, що випущені в Україні ПЛР-тести не пройшли верифікацію. Компанія ж виробник запевняє: у якості своїх тестів впевнені і вимагають незалежної перевірки. Раніше розробку вітчизняної фірми активно піарили в Офісі президента, мовляв, забезпечать українські лікарні в регіонах більш як пів мільйоном тестів. У скандалі розбиралася кореспондентка "5 каналу" Ірина Саєвич.

Не рекомендують застосовувати у закладах Міністерства охорони здоров'я – лист із таким текстом від Центру громадського здоров'я опублікувало видання "Лівий берег". У ньому запевняють: ПЛР-системи українського виробництва не пройшли верифікацію.

"Заявлені виробником значення чутливості і специфічності цієї тест-системи не підтверджені верифікаційними дослідженнями у практичних лабораторіях", – йдеться в заяві.

Наприкінці квітня секретар Координаційної ради з протидії поширенню COVID-19 Кирило Тимошенко хизувався: в Україні стартувало виробництво власних ПЛР-тестів. В інтерв'ю українським ЗМІ запевняв: із державної скарбниці на ці тести не пішло ні копійки.

"На ці тести не витрачали державних грошей. Заплатили за них із фонду. Ми замовили партію 2 мільйони і 600 000 вже відвантажили. "Укргентех" розробляв і був готовий виробляти, і його обрали через порівняння в якості", – заявляв Тимошенко.

Порівнювали ж із конкурентами. Над розробкою українських тестів працювали три групи науковців – у двох приватних лабораторіях і одній державній. З жодною не минулося без скандалів. Одну з фірм запідозрили у причетності до російських компаній. Водночас інша установа – Інститут молекулярної біології і генетики – почала виготовлення ПЛР-системи.

Втім, державне фінансування обмежилося 200 тис. грн за виготовлення тисячі тестів. Далі справа не пішла. Фірмі "Укргентех", яка й отримала фінансування, Центр громадського здоров'я закидає те, що точність їхніх тестів не відповідає тій, яку зазначає виробник.

"За заявленими параметрами і показниками в інструкції було цільове значення за чутливістю –  96% і за специфічністю – 99,3%. Під час проведення верифікаційних досліджень на рівні київського міського лабораторного центру перший раз було отримано показники чутливості 20%, специфічність – 60%. Після корегувальних дій інструкції, чутливість виросла до 90% і специфічність остання, яка була отримана в експерименті другому – 70%", – розповів Ігор Кузін, в.о. гендиректора Центру громадського здоров'я МОЗ України.

В якості своїх тестів виробники впевнені. Кажуть: усі 600 тис. зразків, які в них придбали, передали в регіони. На місцях теж почали перевіряти системи, і жодних претензій не було. А от розбіжності, виявлені після досліджень, проведених Центром громадського здоров'я, непокоять компанію-виробника найбільше.

"Прийшли до висновку в трьох експериментах з абсолютно однаковими умовами, текст-система була наша та ж сама, тест система для порівняння корейська була та сама і в трьох експериментах вони виміряли чутливість, як 20, 50 і 100%. У мене виникли питання вже на цьому етапі. Як можна проводити експерименти, які щораз видають різні результати і не засумніватися у самому протоколі дослідження", – заявив Біжан Шаропов, біолог компанії.

Який саме благодійний фонд закупив тести? Хто і як вирішував, яка саме фірма виготовлятиме ПЛР-системи, та яка подальша доля цих тестів? З усіма цими запитаннями "5 канал" звернувся до Офісу президента, який так активно хизувався розробкою. Однак наразі відповіді немає.

Водночас тести вже відправили до незалежної лабораторії – в Інститут епідеміології імені Громашевського. До кінця тижня результати своїх досліджень мають надати й обласні лабораторії. Крім того, виробник звернувся до Всесвітньої організації охорони здоров'я, щоб і вони перевірили тести.

Якщо ці дослідження покажуть, що обіцяної точності тести не мають, то їх повернуть із регіонів, а тим, хто вже встиг пройти тестування з їхньою допомогою, зроблять його повторно. Наразі ж Центр громадського здоров'я рекомендує своїм закладам використовувати тести корейського і китайського виробництва. Підрахували, наразі їх в Україні понад пів мільйона.

Ірина Саєвич, Анна Несевра, "5 канал"

 

Попередній матеріал
VIP-камери в СІЗО: що чекає на українських арештантів і скільки це коштує
Наступний матеріал
Автоперевезення в Україні можуть запрацювати з 22 травня – ГО "Єдина Сила"
Loading...

"За день тисячі гривень": скільки витрачають на лікування рідні хворих на COVID-19 у Харкові

Страх захворіти небезпечніший від самого COVID-19: що таке коронавірусна істерія та як з нею боротися

Канада допомогла Збройним силам України, передавши 7 ШВЛ-апаратів

Смерть жінки від COVID-19 у Львові: чому медиків звинувачують у недбалості

МОЗ має намір замовляти засоби індивідуального захисту для лікарів в українських виробників

У Чернівецькій області померла 5-місячна дитина з підозрою на коронавірус