СІЗО
СІЗО 5 канал

VIP-камери в СІЗО: що чекає на українських арештантів і скільки це коштує

Читайте по-русски
Експериментальний проєкт триватиме до кінця наступного року

Платні камери в СІЗО. За ліпші умови у слідчих ізоляторах тепер можна буде заплатити. Це експериментальний проєкт Міністерства юстиції. Перші такі приміщення вже з'явилися в Лук'янівському СІЗО в Києві. VIP-арештанти можуть мати і сучасний телевізор, і мікрохвильовку, і навіть персональний душ. Міністр юстиції каже: це зменшить корупцію в СІЗО. Адже раніше кращі умови – автоматично означали хабар. Правозахисники ж наполягають: гідні умови потрібні всім, а не лише людям із грошима. Елітні камери слідчого ізолятора бачила кореспондентка "5 каналу" Єва Ніколашвілі.

Кадри зняті у Лук'янівському СІЗО на початку 2018-го року. Тут повсюди пліснява та грибок. А кількість в'язнів в одній камері – зо два десятки.

За два роки ситуація тут істотно не змінилася. Там, де дозволили знімати журналістам, плісняви ми не побачили, але камери тут і досі переповнені. В одній із них на суд чекають десятеро людей.

Чи не єдина ознака затишку в СІЗО – коти. Їм дозволено жити навіть у камерах.

Для в'язнів, які хочуть жити в комфорті в очікуванні суду, є інший варіант. Але за нього треба заплатити.

Такі кімнати в Лук'янівському СІЗО з'явилися кілька днів тому. Нині в ізоляторі їх чотири: двомісна, тримісна, а також дві чотиримісні. Щоправда вартість проживання у всіх кімнатах однакова. Ціна залежить від терміну перебування. За один день покращених умов із власної кишені доведеться викласти 2 тисячі гривень. Приблизно стільки ж коштує готельний номер у центрі Києва. Якщо ж заселитися захочете на тиждень, то заплатити доведеться 8 тис. грн, а за місяць – 12 тис. За таку саму ціну можна винайняти трикімнатну квартиру у столиці.

Платна кімната – двомісна. Тут є два ліжка, два стільчики. Тут можна приготувати собі їсти. Є також холодильник та мікрохвильова.

Тут також є плазма й окремий санвузол. У деяких кімнатах є тостери, обігрівачі та душ. Там, де душу немає, для додаткового комфорту постелили килими. Платні камери допоможуть зменшити корупцію, переконаний міністр юстиції Денис Малюська. Якщо раніше за поліпшення умов давали хабарі, то нині за це платитимуть офіційно. За допомогою відеоспостереження пильнуватимуть, щоб у камерах не перебувало більше людей, ніж передбачено.

"З одному боку – це об'єктивність розподілу людей по камерах, більша об'єктивність. Зменшення елементів корупції. За допомогою відеоспостереження ми можемо централізовано контролювати і наповнення, і надходження коштів. Сучасне відеообладнання і мережа інтернет допомагає нам", – каже Денис Малюська.

Отримані кошти використають, зокрема, й для тих, хто не може дозволити собі ув'язнення за гроші, обіцяє чільник Мін'юсту.

"Це один із можливих джерел, за рахунок яких ми не тільки покриватимемо собівартість поліпшених умов утримання, а й можемо поліпшити умови утримання в безкоштовних камерах", – говорить Денис Малюська.

Правозахисники такого оптимізму не поділяють. Наполягають: треба навести лад та забезпечити комфорт для всіх, а не лише для тих, хто має щось у кишенях.

"Це підпадає під поняття дискримінації – дискримінації за майновим станом. Тобто, якщо у вас є гроші, ви можете отримати належні умови, а якщо у вас немає грошей, то ви отримуєте звичайні неналежні умови. Не всі люди, які зараз перебувають у СІЗО, мають можливість фінансово оплатити такі умови", – розповідає Оксана Покальчук, голова Amnesty International Ukraine.

Згодом платні камери можуть з'явитися і в інших областях. Експериментальний проєкт триватиме до кінця наступного року.

Єва Ніколашвілі, Едвард Белінський, "5 канал"

Попередній матеріал
Нефьодов розповів, з ким із чотирьох прем'єрів за 5 років держслужби він дружив, а хто йому довіряв найменше
Наступний матеріал
Розпіарені Офісом президента українські ПЛР-тести на коронавірус "забракували": у чому причина – сюжет
Loading...

Біля Лук'янівського СІЗО активісти посварилися з поліцейськими

Замах на координатора "С14" Мазура: одного з підозрюваних суд відправив у СІЗО

Замах на активіста "С14": суд вирішує, чи повертати підозрюваних у СІЗО

ДБР підозрює посадовця Одеського СІЗО у причетності до загибелі ув'язненого – за ним ще 2 провадження

Перший ексклюзивний коментар Гримчака після звільнення з-під варти

Гримчак вийшов із СІЗО