Реформа в дії: представник Пенсійного фонду дала відповіді на найпоширеніші запитання громадян

Пенсія strana.in.ua
В ефірі програми "Час: Online" на сайті 5.UA заступник голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко розповіла про особливості нарахування пенсій після старту реформи і відповіла на запитання читачів.

– Якщо жінка, наприклад, пропрацювала 40 років, у неї страхового стажу має бути щонайменше бути 30 років, щоб вийти на пенсію?

– Ні, це не так. Сьогодні жінці, щоб вийти на пенсію, достатньо мати 15 років стажу. А щоб мати право на пенсію в розмірі не менше прожиткового мінімуму 1452 грн, стаж має бути не менш ніж 30 років. Якщо в неї 40 років стажу, то за 30 років їй гарантовано прожитковий мінімум, а за 10 років понад – це ті роки, за які вона отримує підвищення, це доплата за понаднормовий стаж. І ця доплата йде за кожен повний рік понад 30 років жінкам, це 1% від її основного розміру, але, якщо цей основний розмір більший, ніж прожитковий мінімум, то це 1% від 1452 грн.

– Якщо людина працювала 40 років і протягом цих років отримувала різну зарплату, в якісь періоди – мінімальну, а в якісь – доволі високу, як нараховуватимуть в такому разі пенсію?

– На сьогодні в законі є стаття, яка визначає: порядок обчислення заробітної плати, період, за який заробітна плата враховується, на підставі яких документів враховується, який механізм визначення оцієї заробітної плати. Якщо повернутися до періоду, за який береться заробітна плата, то зараз, коли ми маємо у пенсійному фонді відомості про заробітну плату тих, хто працював після липня 2000 року, то стандартний період для обчислення заробітної плати береться за даними системи персоніфікованого обліку, починаючи з 1 липня 2000 року. Тобто сьогодні це щонайменше 17 років періоду заробітної плати. Ця заробітна плата враховується обов'язково. Якщо людина до 2000 року працювала на високооплачуваній посаді, вона має право взяти довідку на паперовому носії, довідку, яка видається на підставі документів про нараховані суми заробітної плати, принести до Пенсійного фонду, і вже там прораховують. Якщо це заробітна плата така, що підвищує її зарплату для підвищення пенсії, то обчислюється зарплата за період 60 місяців плюс все з липня 2000 року. Тобто до 17 років додається ще 5 років і ми отримуємо період, за який береться заробітна плата – 22 роки. Крім того, різні ситуації бувають у житті людини, десь захворіла, не мала можливості влаштуватися на високооплачувану роботу, пішла на тимчасові заробітки – законом передбачено можливість вилучення з обов'язкового періоду зарплати підряд до 60 місяців тих, які є невигідними. Якщо жінка має, наприклад, 40 років стажу: 40 років стажу на 12 – це ми маємо 480 місяців. За 40 років стажу 480 місяців 10%, як передбачено законом, це 48 місяців і людина може вилучити 48 місяців підряд із низькою зарплатою. Може бути 48 максимальна кількість, може бути 30, тому що далі пішла вища заробітна плата – такий процес ми називаємо оптимізацією зарплат. І в результаті такої оптимізації розмір заробітку для обчислення пенсій завжди зростає. Тобто це також позитивний момент, запроваджений у законі про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який використовується для того, щоб дати можливість людині підвищити її пенсійні виплати.

– Питання з YouTube, Едуард запитує: "В мене стаж 92 роки у зв'язку із шкідливими умовами праці, при розрахунку пенсій цього до уваги не взяли, і сказали, що і так велика пенсія. Чому не враховується повний стаж та чи є якісь обмеження?"

– До речі, хочу сказати, що якраз законом з 1 жовтня при проведенні перерахунку виконано норму, яка передбачає, що забороняється обмежувати доплату за понаднормовий стаж, тобто така норма виписана вперше. Коефіцієнт страхового стажу на сьогоднішній момент береться у відсотках від 0,15, оскільки в нас мінімальний стаж 15 років, до 0,75%, а якщо людина працювала в особливо шкідливих умовах праці за списком №2 – 0,85%, але при тому, що мати 85% – це мати 85 років стажу.

Для чоловіка нормативна тривалість стажу – 35 років, вся решта стажу є понаднормовою. В нашій ситуації 92-35 – різниця років буде доплатою за понаднормовий стаж. Але в будь-якому разі розмір перерахованої пенсії не може бути вищий, ніж 10740 грн. І я так розумію, що йдеться саме про цю суму. Тому що 92 роки стажу можуть мати ті, хто працював в особливо шкідливих умовах праці за списком №1 і ті, в кого розмір пенсії після осучаснення став вищий.

Список шкідливих професій затверджений Кабінетом міністрів. Є список №1 – особливо шкідливі та особливо важкі умови праці, та список №2 – шкідливі та важкі умови праці. Перший список дає право виходу на пенсію найбільше на 10 років, другий список – на 5.

– В законопроекті прописана норма про щорічну індексацію пенсії для захисту від інфляції. В який період вона здійснюватиметься, від яких показників залежатиме та в який період відбуватиметься?

– Це вже не законопроект – це закон. Друге питання – це не переіндексація, а пенсія призначається один раз, у подальшому її розмір може змінитися тільки шляхом перерахунку. Тобто йдеться про те, що в цьому законі лише вперше за весь період фактично так, як воно мало бути виписано, передбачено подальше осучаснення та збільшення розмірів пенсій з урахуванням індивідуальних показників кожної конкретної людини. Перевага цієї норми в тому, що закладений механізм подальшого зростання пенсійних виплат, який забезпечуватиме зростання пенсії залежно від рівня інфляції і залежно від зростання середньої заробітної плати. Отже, виписано в законі таким чином, що вже починаючи з 2019 року проведемо перерахунок, порядок такого перерахунку визначає Кабінет Міністрів України. Але такий перерахунок буде проведено у 2019 році і в подальшому в 2020 році, виходячи зі зростання, 50% зростання рівня інфляції в попередньому році і 50% зростання середньої заробітної плати в попередньому році. Якщо ми говоримо, що мінімальна заробітна плата в подальшому зростатиме, то відповідно, ми розраховуємо на те, що зростатиме середня заробітна плата.

З 2021 року також буде передбачена подальша індексація, тобто 50:50, але вже виходячи з усередненого зростання за три попередні роки. Що робиться, спочатку темпи ідуть швидші, в подальшому у 2021 році вони дещо скорочуються у зв'язку з тим, що планується значне зростання середньої заробітної плати.

– Цікаве запитання щодо купівлі страхового стажу. Як ця процедура відбувається, де? Та чи вигідно це в умовах інфляції, коли гривня відповідно до долара скаче?

– Я хочу, щоб розуміли, що купівля страхового стажу – це питання не нове. Це чинна норма, яка діє фактично починаючи з 2004 року, коли передбачена так звана добровільна участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Це означає, що в ті періоди після 1 січня 2004 року, коли ми власне зараховуємо стаж, коли тільки сплачено страхові внески, людина, яка не належала до категорії застрахованих осіб, офіційно на території України не працювала, була за кордоном, де офіційно також не працювала або працювала за якихось умов неофіційно – така людина сьогодні може звернутися до органів фіскальної служби. Укладається договір, передбачено два види договорів – один про те, що людина зобов'язується наперед кожен місяць у межах не менше, ніж рік, сплачувати внески до фіскальної служби, частина єдиного соціального внеску буде йти до Пенсійного фонду, і ми цей період зараховуватимемо до страхового пенсійного стажу. І є другий вид договору – людина прийшла в 2017 році, наприклад, вона у 2015-2010 роках не працювала, не могла, не хотіла, працювала нелегально, за цей період не належала до категорії застрахованих осіб – вона може укласти договір про одноразову сплату внесків за 36 місяців. Так от, сума внеску, який має бути сплачено, повинна бути не менша, ніж мінімальний внесок на момент укладання договору. Сьогодні ми маємо мінімальний внесок – 3200 грн, це мінімальна заробітна плата, від неї 22% і маємо – 707 грн. Хочеш мати один місяць страхового стажу – маєш плати за кожен місяць 704 грн.

З точки зору – вигідно це чи невигідно. Минулого року, в нас є статистика, надана ДФС, і ми бачимо такі дані, було укладено договір про добровільну участь щонайменше шести тисяч осіб. У цьому році ми бачимо, що вже укладено не менше чотирьох тисяч договорів про добровільну участь. Доцільно чи недоцільно? Як правило, як показує аналіз, такі договори укладають люди, в яких стоїть питання набуття необхідного стажу для права на пенсію, вже ми не говоримо про те, щоб ця пенсія була більша, ми насамперед говоримо про те, щоб ця людина набула 15 років і набула права на пенсію, тому що сьогодні в Україні ті люди, в яких немає 15 років страхового стажу, права на пенсію не мають. І їм, при досягненні трошки вищого віку, в органах соціального захисту призначається державна соціальна допомога. Тобто це не є пенсіонери, вони є одержувачами державної соціальної допомоги, як такі, хто не має права на пенсію.

– Маємо питання з Facebook. Аркадій запитує: "Де можна докупити стаж судді?"

– У будь-якому разі, коли йдеться про те, щоб докупити собі стаж, укласти договір про добровільну участь, може йтися тільки про те, щоб це був страховий стаж. Не можна докупити спеціального стажу. Коли говоримо про спеціальний стаж, то це, насамперед, стаж вчителя, стаж лікаря, стаж держслужбовця, але ж ні, такий стаж не докупляється. Йдеться про загальний страховий стаж, який даватиме право на призначення звичайної страхової пенсії.

– Скільки в Україні на даний момент пенсіонерів і чи витримає Пенсійний фонд оці перерахування?

– На сьогодні в нас на обліку перебуває 11766808 пенсіонерів. Що стосується коштів, які виплачуються цим пенсіонерам, – наприклад, у вересні на виплату пенсій було спрямовано понад 22 мільярди гривень. У жовтні, у зв'язку з тим, що провели виплати підвищених пенсій, фактично виплачено понад 28 мільярдів гривень. Буде чи не буде Пенсійний фонд банкрутом – на це запитання дуже легко дати відповідь насамперед у зв'язку з тим, що всі видатки Пенсійного фонду здійснюються насамперед до схваленого та затвердженого постановою Кабінету Міністрів бюджету Пенсійного фонду. Бюджет – це баланс доходів та видатків. Саме через те, що останні надходження з початку року в зв'язку з тим, що зросла мінімальна заробітна плата, показали той факт, що Пенсійний фонд спроможний у межах затверджених коштів з урахуванням додаткових надходжень заплатити і в жовтні, і в листопаді, і в грудні, і в наступні періоди ті пенсії, які вже перераховані. Тобто наразі Пенсійний фонд здійснює виплати підвищених пенсій без додаткових залучень, зокрема з державного бюджету. Що стосується того, як держава регулює це питання, то знову-таки, як я вже і сказала, бюджет Пенсійного фонду затверджується Кабінетом Міністрів, і саме зараз триває процес схвалення державного бюджету. Знову-таки, після того як буде прийнято держбюджет, буде схвалений бюджет Пенсійного фонду на 2018 рік.

– Олена Ковач запитує: "38 років стажу, вийшла на пенсію у 2013 році у 55 років. За весь час добавки до пенсії не отримувала, весь час отримувала 1245 грн, додали 160 грн. Питання: Чому та яким чином нараховується цей додаток?"

– Щодо призначення пенсії у 55 років, то дійсно в період з 2011 року по 2014 рік було передбачено можливість жінці виходу на пенсію у 55 років. А саме з жовтня 2011 року пенсійний вік жінкам поетапно підвищується і сьогодні він становить 58 років. А якщо говорити про цю конкретну ситуацію, то саме через те, що пенсія була призначена достроково і її розмір зменшувався на 0,5% за кожний повний місяць більш раннього виходу на пенсію. Тобто це була така пільга, яку надавали жінкам: якщо маєш 30 років стажу, досяг віку 55 років і не працюєш, тобі нікуди дітися, вік неперспективний, ти можеш вийти на пенсію, але за це на тебе накладаються певні штрафні санкції. Так от з 1 жовтня ці штрафні санкції поетапно скорочуються та зводяться нанівець. Тобто зеркально – якщо людина вийшла раніше на 20 місяців на пенсію, то відповідно цій людині через 20 після досягнення пенсійного віку штрафні санкції будуть зняті повністю. Зараз скоріш за все відбувся перерахунок, через те, що прожитковий мінімум – 1452 грн – гарантована виплата таким жінкам. До речі, це норма, яка також вперше виписана, що ті, хто вийшов на пенсію достроково, не можуть отримувати менш ніж 1452 грн.

– Наступне запитання від Наталії Вергілес: "Якщо я була оформлена в совбезі по догляду за батьком-інвалідом ВВВ, то чи маю я право оформитися на його пенсію, помер у 2015 році?"

– Це звичайне запитання, коли людина хоче знати, чи може вона вийти на пенсію в разі втрати годувальника. Право на пенсію у разі втрати годувальника мають непрацездатні члени cім'ї, які перебували на утриманні померлого годувальника.

Якщо вона здійснювала догляд, була оформлена в Управлінні соціального захисту і в зв'язку з цим отримувала певні виплати, то є перше запитання: 1)ніхто не може сказати, що вона перебувала на утриманні померлого годувальника; і друге запитання: 2) непрацездатними членами сім'ї, які мають право на таку пенсію, є: діти, які не досягли віку 18 років, або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення повноліття. Тобто гарантовано право, якщо дитина є інвалідом з дитинства, до 18 років визнана інвалідом, то вона може призначити таку пенсію в будь-який період. Якщо ж ми не маємо інформації про те, що вона була визнана інвалідом, вона старша 18-річного віку, через те права на пенсію на сьогоднішній день, на жаль, немає.

– Якраз про інвалідність питання із YouTube запитує Володимир: "Інвалід ІІ групи, пенсія 1417 грн, стаж 29 років, чому немає перерахунку?"

– Пенсія по інвалідності визначається у відсотках до пенсії за віком: інвалід ІІІ групи – 50% від пенсії за віком, інвалід ІІ групи – 90% від пенсії за віком, інвалід І групи – 100%. Так от, очевидно час виходу на пенсію, те, що це пенсія по інвалідності, 29 років стажу, чи на сьогоднішній момент працює чи не працює, ми не можемо сказати, тому що тут не озвучено. В цій конкретній ситуації треба звернутися до Пенсійного фонду, можна звернутися на гарячу лінію, можна звернутися до контакт-центру Пенсійного фонду України, можна звернутися до інших роз'яснень, які є на сайті Пенсійного фонду і, можливо, за таких умов, побачивши всі нюанси перерахунку, або самостійно дійти висновку, або ж звернутися чи то письмово, чи на веб-портал, чи на електронну пошту, і ми дамо роз'яснення, конкретно враховуючи і стаж, і зарплату, і час виходу на пенсію.

– Запитання від Дарини з Facebook: "Пенсія моїх батьків приблизно однакова – 1450 грн, у жовтні їм нічого не збільшили і не доплатили. Це вже так і буде, і де та реформована пенсія, невже їм підняли 0%? На пенсії вони з 2007 року".

– Якщо вони на пенсії з 2007 року, то безумовно їхня пенсія підлягає перерахунку. Питання в тому, яка тривалість стажу у батька та матері нашої дописувачки. Вона приблизно рівна 1400 грн? За таких умов, збільшення, як показує практика і досвід перерахунку по аналогічних питаннях, – підвищення десь на рівні 120 грн, як правило. Треба знову ж таки подивитися стаж, зарплату і в разі, якщо не буде виплати підвищених пенсій у листопаді, то тоді вже звернутися до Пенсійного фонду для того, щоб роз'яснили та показали, що було і що стало тепер.

– Зінаїда запитує із Facebook: "Яким чином можливо урахувати до загального трудового стажу два роки з 10.03.2003 до 10.03.2005 року праці в Лівії? Усі довідки про в'їзд-виїзд, ми все оплачували та сплачували податок у Пенсійний фонд через фірму щомісячно. Праця була офіційна і за кордоном".

– Є на сьогоднішній момент питання щодо цього, і відповідь тут дуже проста. Виїжджаючи у 2003 році за кордон, ще не вимагалися тоді сплати внесків. 2003 рік, якщо це була робота, знову ж таки, це могли бути різні умови роботи, це могла бути робота в закордонній установі там, це могла бути робота по договору з, можливо, навіть якимось українським підприємством, просто місце роботи було за кордоном, і залежно від того вирішується питання. Якщо є в трудовій книжці запис про направлення у відрядження, то тоді цей період до 31 грудня 2003 року зараховується. А з 2004 року тільки, якщо буде сплата внесків до Пенсійного фонду, якщо вона справді була, то підприємство, яке цю плату здійснювало, мало здати звіт до Пенсійного фонду України за конкретних людей, які працювали офіційно, легально. І там будуть і суми сплаченого внеску, і суми заробітної плати, за які платили цей внесок. Тут треба уточнювати, хто сплатив. Можливо, сплачували лише прибутковий податок і то не були внески до Пенсійного фонду. Треба з'ясовувати та уточнювати.

– Людмила з YouTube запитує: "Пенсія 1666 грн, неповний стаж на держслужбі 15 років, загальний – 29 років, чи буде перерахунок? Пенсія призначена у 2010 році".

– Знову ж таки незрозуміле питання, за яким законом пенсія призначена, тому що є певна категорія людей, яким пенсії призначені за спеціальними законами – це держслужбовці, службовці органів місцевого самоврядування, прокурори, судді, яким за цим законом не передбачено проведення перерахунку. Якщо це пенсія, призначена відповідно до закону про державну службу, то такі пенсії перерахунку не підлягають, а якщо ж пенсія, призначена за загальним законом, то можливо саме те, що пенсія призначена у 2010-му при застосуванні вищого показника середньої заробітної плати, що вона можливо індексувалася, чи можливо там були штучно встановлені ті 100 грн, про які ми говорили, що це люди, які з 1 травня 2012 року незалежно ні від яких страхових принципів їм встановлювали по 100 грн і таким чином всі абсолютно страхові принципи... Так от, на сьогодні саме стаж, зарплата, індивідуальні показники конкретної людини, а також приведення до нинішньої ситуації їхньої заробітної плати через застосування відповідного показника, саме це дає можливість знову відновити страхові принципи.

У цій ситуації я все-таки раджу звернутися до нас на гарячу телефонну лінію і з'ясувати це питання.

– Запитання від Люби Стениш із Facebook: "Вчитель із 35-річним стажем, додали 180 грн. Чому так? Вік 78 років".

– Проблема є з педагогічними працівниками, і вона на сьогодні полягає не стільки в площині пенсійного забезпечення, скільки у площині того, що вчителям завжди платили мало. Це була дуже потрібна професія, від якої вимагали дуже багато, при цьому не надавали адекватної оплати. Через те, можливо, за таких умов, коли незначне підвищення, спробувати принести до Пенсійного фонду заробітну плату за інші періоди. Можливо, колись було більше педагогічне навантаження, можливо, колись було класне керівництво, перевірка зошитів у ті часи. Тому що тоді були ті мізерні виплати, але вони в цілому складали якусь суму. Можливо, замінити період зарплати і тоді вийти на кращий результат.

– Тетяна Щербань запитує: "37 років трудового стажу, 55 років за віком, коли мені на пенсію?"

– 26-та стаття закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачає поетапне підвищення пенсійного віку, яке розпочалося з 1 жовтня 2011 року і закінчиться в 2021 році. Ті жінки, які народилися після 1961 року, – їхній вік виходу на пенсію вже 60 років за наявності відповідного стажу. Якщо ж стажу ми тут маємо 37 років, то можна говорити, що ця жінка через 5 років, у 60 років зможе вийти на пенсію.

– Тетяна Єршова запитує: "Що буде з пенсіями тих, хто пішов на пенсію в 2015 році, 40 років стажу?"

– Ці люди не потрапили під перерахунок саме через те, що вони вже були призначені у вищих розмірах. Так от саме ці пенсії будуть перераховані у 2019 році, там, де буде 50% рівня інфляції і 50% рівня середньої заробітної плати.

Перераховуються всі абсолютно і ця пенсія також буде перерахована.

– Запитання від Анастасії Тимошенко з Facebook: "Жінка, якій у грудні виповниться 58 років, може піти на пенсію із 58 з половиною років, який потрібен мінімальний стаж?"

– Її вік виходу на пенсію – 58 з половиною, і вже потрібен той стаж, який буде необхідний відповідно до 26-ї статті закону на 58 з половиною років. Якщо у грудні їй 58, то це, відповідно десь у червні в неї буде 58 з половиною. За таких умов їй потрібно мати не менше 25 років стажу.

Попередній матеріал
Сотні обшуків та десятки затриманих: що відомо про справу "приватного кордону" на Закарпатті
Наступний матеріал
"Коли світ тебе боїться": відверто про "особливих" дітей та їхнє майбутнє в Україні
Loading...