Реформа в дії: від чого залежатиме розмір пенсій та як збільшити страховий стаж

Пенсії https://inform-ua.info/
В ефірі програми "Час: Online" на сайті 5.UA заступник голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко розповіла про особливості нарахування пенсій після старту реформи і відповіла на запитання читачів.

– Розкажіть про переваги нової пенсійної реформи порівняно із минулою

– Оцінювати загалом, в комплексі всі зміни, внесені законом, проголосованим 3 жовтня, ще зарано, оскільки ми пройшли лише перший етап цієї реформи. Аби пояснити, що відбулося в нас із 1 жовтня,  треба зосередитися на декількох головних питаннях.

Перше та основне. Пенсію з 1 жовтня всім обчислили за єдиною формулою з використанням єдиного показника середньої заробітної плати в Україні, який застосовують для призначення пенсії у 2017 році. Таким чином ми мали можливість підвищити пенсії людям, які мають тривалий стаж, високі зарплати, але пенсії їм призначали давно, це так звані старі пенсії. Ще за Радянського Союзу, у 90-х роках, ці люди вийшли  на пенсійні виплати і отримували пенсію в декілька разів нижчу, ніж ті, кому призначали пенсії останнім часом. Цей перший напрям реформи дав можливість підвищити пенсію саме тим, хто йшов на пенсію давно, має тривалий стаж і відповідну заробітну плату.

Другий етап того, що було зроблено з 1 жовтня. Ми щороку проводили перерахунки у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму. Законом про Державний бюджет на кожен рік визначалися дати, з яких зростає прожитковий мінімум. Так от, цього року законом про Державний бюджет передбачено, що прожитковий мінімум мав би зрости з 1 грудня 2017 року. Цей закон дав можливість із 1 жовтня при проведенні перерахунків пенсій застосувати прожитковий мінімум, визначений в грудні. Крім того, цей прожитковий мінімум збільшений із 1373 грн до до 1452 – тобто це теж плюс до розміру пенсій, що базуються на прожитковому мінімумі.

Третій великий блок питань, які вже вирішили, – скасування особливого порядку виплати пенсій працюючим пенсіонерам. Дуже багато було нарікань на те, що з їхньої пенсії утримували 15%. З 1 жовтня ці виплати поновлені в повному обсязі. Залишився податок на доходи фізичних осіб, але це дуже великі пенсії, які перевищують максимальну. А ті пенсії, які не є об'єктом для нарахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору, в період роботи пенсіонерам виплачують у призначених розмірах.

– Якими стали суми мінімальної та максимальної пенсій після реформи ?

– Перш ніж говорити про мінімальну та максимальну пенсії, потрібно опиратися на визначення, дані в законах. Йдеться насамперед про поняття мінімального розміру пенсії за віком. Так от її мінімальний розмір за наявності повного страхового стажу – 30 років у жінок, 35 років у чоловіків – на рівні 1452 грн, тобто прожитковий мінімум, збільшений на 79 грн.

Але є ще поняття – мінімальна пенсійна виплата. Є люди, які, виходячи на пенсію, не мають цього мінімального необхідного стажу. Для них мінімальна пенсійна виплата доведена до рівня прожиткового мінімуму – 1373 грн. Ми забули про ту величину – 949 грн, яка протягом тривалого часу була зафіксована Урядом, і саме мінімальна пенсійна виплата була на рівні 949 грн. Сьогодні вона становить 1373 грн.

Що стосується максимуму, то до кінця цього року найбільший розмір пенсії становить 10740 грн, а з 1 січня 2018 року це вже буде 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

– Фейсбук. Ніна Заїка запитує: чому в жовтні тим, в кого надбавка менша за 140 грн, її не виплатили? Кажуть, що це буде в листопаді. І чому при стажі 36 років пенсія може бути менша за мінімальну, чи це можливо?

– В нас є певна кількість людей, яким пенсії призначали у 2008-му, 2009-х роках. Це саме ті люди, про яких я казала, що їхні пенсії з моменту призначення за таких самих показників стажу та зарплати дещо вищі, ніж ті пенсії, які призначали раніше. Їх перерахунок дав незначне зростання. Було прийнято рішення, що, оскільки мінімальна пенсійна виплата із 1312 грн прожиткового мінімуму зростає до 1452, а це саме ті 140 грн, то 140 грн і вище ідуть на виплату в жовтні. Відповідні кошти були профінансовані. Ті пенсії, збільшення яких не досягає 140 грн, будуть виплачені в підвищених розмірах з листопада з доплатою, безумовно, з жовтня. Тобто в листопаді буде виплачено підвищений місячний розмір і доплата за жовтень.

– Від чого залежить розмір пенсій після реформи та як його можна збільшити?

– Не секрет, що пенсія не приходить раптово, особливо, коли ми говоримо про пенсію за віком. Кожен знає, що є пенсія, досягнеш відповідного віку – матимеш стаж. А коли ми говоримо про призначення пенсій саме в солідарній реформованій системі, – це реформування розпочалося ще з січня 2004 року після ухвалення закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Я наголошую – страхування, а не забезпечення, тобто коли пенсія призначається незалежно від наявного стажу. Тут, маючи стаж, можна розраховувати на пенсію.

У різні періоди вимоги щодо стажу, який дає пенсію, були різними – це було і 5 років, і 15. Як от на сьогодні, до речі, зберігається вимога: аби отримувати пенсію, людині потрібно мати не менш як 15 років стажу. Маєш такий стаж – приходиш до Пенсійного фонду. І фонд не придумує, кому скільки дати, а винятково за конкретними показниками вираховує вклад людини. І цей вклад оцінюють насамперед за тривалістю стажу і розміром заробітної плати. Але коли ми говоримо про зарплату в карбованцях, яку отримували за часів Радянського Союзу, або купоно-карбованцях у 90-х роках, до запровадження гривні, коли ми всі були мільйонерами, як нарахувати зарплату? Це багато чи мало на той час? Тому прийнято таку формулу: заробітна плата кожної конкретної людини в конкретному місяці співставляється із середньою заробітною платою в Україні у відповідних вже величинах того місяця. Таким чином визначається коефіцієнт, наскільки зарплата тієї чи іншої людини була більшою чи меншою від середньої в Україні, з якої сплачені внески. Тобто коли людина приходить, в неї вже є напрацьований стаж, є зарплата, з якої офіційно сплачувалися внески і вже на цій підставі визначається розмір. Через це в кожного свої індивідуальні показники. Коли формула визначення пенсії звучить буквально: пенсія = стаж х зарплата, то саме стаж і зарплата у вигляді індивідуального коефіцієнта страхового стажу та індивідуальний коефіцієнт зарплати впливають на розмір. Як збільшити? Елементарно. Мати максимальний страховий стаж і, відповідно, високу заробітну плату.

– Чи не найчастіше запитання від наших глядачів сьогодні. Анатолій Глінський: "В мене стаж - 40 років, а пенсія - 1500 грн. Як таке пояснити?"

– Можна працювати і 40 років, але за весь період роботи мати мінімальну заробітну плату, тож як ми можемо сьогодні встановити вищий розмір? От, наприклад, елементарна ситуація – нині середня заробітна плата по всій Україні на рівні 7000, а мінімальна – 3200. А якщо 3200 розділити на 7000, то я отримаю дуже низький індивідуальний коефіцієнт. Якщо фактична обчислена зарплата людини іде на рівні 1300-1500 грн і на такому самому рівні призначається пенсія, то зрозуміло, що причина цього – занадто низький рівень заробітної плати.

– Які будуть основні відмінності у перерахунку пенсій для людей, котрі вийшли на пенсію до та після реформи?

– Річ у тому, що з 1 жовтня ми провели перерахунки. І провели саме з урахуванням базової величини – 3764 грн 40 коп, на цю величину множиться індивідуальний коефіцієнт заробітної плати конкретної людини і, відповідно, це зарплата для обчислення пенсії. Якщо 30 років стажу в жінки множимо на 30% від цієї зарплати – ми отримуємо перераховану пенсію. Різниця між старим та новим розміром дає суму доплати. Зрозуміло, що це елементарно. Застосували при цьому новий прожитковий мінімум, тобто провели відповідний перерахунок. Варто зазначити, що за результатами цього перерахунку жодна пенсія не зменшилася. Гарантовано в законі – якщо в разі проведення перерахунку розмір пенсії стає меншим, виплата здійснюється в попередньому розмірі, і ця гарантія – непорушна.

Що відбувається після 1 жовтня? Люди звертаються, і є вже випадки звернень після 1 жовтня за призначенням. Таким людям ми визначаємо розмір їхніх пенсій за тими самими правилами, які чітко виписані в цьому законі. Тобто ми враховуємо весь страховий стаж, їхню заробітну плату, і при цьому застосовуємо новий прожитковий мінімум. В такий спосіб ми визначаємо розмір пенсії, і він не буде знижений для тих людей, які виходили на пенсію у вересні до реформи. Гарантовано, що цей розмір буде саме таким, як до реформи.

– Хочемо уточнити щодо нарахування страхового стажу після реформи.

– До страхового стажу, що дає право на призначення пенсій, зараховуватимуть періоди ведення підприємницької діяльності, проходження військової служби включно до 31 грудня 2016 року, перебування в декретній відпустці, навчання у вишах.

Потрібно розуміти, що право на пенсію, як я вже сказала, дає страховий стаж. І цей страховий стаж обчислюють за період до 1 січня 2004 року, коли набув чинності закон "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Стаж вираховується на підставі таких документів: диплом про навчання стаціонарне, військовий квиток, трудова книжка, а також свідоцтво про народження дитини, коли йдеться про зарахування періоду догляду непрацюючої матері за дитиною до трьох років – тобто це всі ті самі документи, які діяли до запровадження цього закону. Що стосується 1 січня 2004 року і далі, то страховий стаж обчислюється за даними про суму нарахування заробітних плат і страхових внесків.

Якщо брати по порядку, то приватні підприємці мусять сплачувати внески. Суму таких внесків у різні періоди вираховували по-різному. В одних випадках це було не менш ніж 50% таких внесків, в інших – мінімальний внесок, і це все впливало на страховий стаж. Зазначений вище витяг стосується насамперед порядку обчислення стажу, який набирає чинності з 1 січня 2018 року. Таким чином зараховуватимуть періоди до стажу, що дає право на пенсію. З 1 січня 2018 року в 60 років на пенсію зможуть виходити ті, в кого є 25 років стажу. Якщо приватний підприємець протягом своєї діяльності виконував зобов'язання, покладені на нього законом, сплачував внески і, якщо він платив 50% мінімального внеску і це було виконання закону, то не його вина, що він набув за 1 місяць роботи 1 місяць страхового стажу. Саме ця норма дасть можливість приватним підприємцям при визначенні їхнього 25-річного стажу, який дає право на пенсію, вираховувати весь період  підприємницької діяльності, незалежно від того, яка сума внесків сплачена.

І ще. Страховий стаж для розміру пенсії охоплює лише ті періоди, за які пораховані та сплачені страхові внески.

Щодо військової служби. Її завжди зараховували та зараховуватимуть до страхового стажу. Питання в іншому, чому тут такий нюанс. Військовослужбовці до 1 січня 2017 року не належали до застрахованих осіб, за них не подавали звіти до персоніфікованого обліку навіть після 2017 року, оскільки військові частини мали різні нюанси. Починаючи з 1 січня 2017 року такі звіти надходять, і ми бачимо весь страховий стаж військовослужбовців після 1 січня 2017 року. Так от ті норми, які є в законі, лише уточнюють порядок підтвердження стажу та грошового забезпечення військовослужбовців. Тобто вони визначають, що це будуть не дані системи персоніфікованого обліку та інформації, яка вже в нас. Її в нас немає і не може бути, оскільки це не було передбачено законом. Ці норми уточнені, вони дають нам можливість враховувати страховий стаж військових і брати їх заробітну плату на підставі довідок про періоди проходження військової служби, про розміри нарахованого в цей період грошового забезпечення. Тобто цей нюанс фактично лише уточнюється щодо того, чим підтверджується їхня діяльність у вигляді військової служби.

– Також витяг про навчання у вишах за денною формою на держзамовленні, також навчання в аспірантурі, докторантурі з 1 січня 2004 року по 31 грудня 2017 року. Чому саме такі терміни та як це нараховується?

– з 1 січня 2004 року запроваджено закон про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування там, де страховий стаж враховується за умови сплати страхових внесків у розмірі не менше, ніж мінімальні. Тому що навчання і за денною формою у вишах, у середніх спеціальних навчальних закладах до 31 грудня 2003 року, безумовно, зараховується без усяких запитань. Після 1 січня 2004 року зараховується за умови сплати внесків, у тому числі, сплачених на добровільних засадах тими, хто навчається. Тобто це поняття страхового стажу, яке чітко виписане в законі після запровадження страхових принципів. До 31 грудня 2003 року зараховується на підставі диплому, свідоцтва, незалежно від того, сплачено чи ні. Це норма раніше чинного законодавства, яке діяло до запровадження закону про страхування.

Коли ми спілкуємося із людьми, які готуються, чи вже готові іти до нас подавати заяву на призначення пенсії, ми просимо елементарний перелік документів, які необхідно надати. Насамперед це – трудова книжка, для чоловіків – військовий квиток, свідоцтво про навчання чи диплом про навчання. В жінок обов'язково має бути трудова книжка, свідоцтво про народження дітей, свідоцтво про шлюб, диплом, довідка про зміну прізвища. Цей перелік документів є мінімальним, але для жінок та чоловіків він відрізняється, хоча свідоцтва про навчання і дипломи однакові як для жінок, так і для чоловіків, якщо навчання мало місце до 1 січня 2004 року.

– Розкажіть про період перебування у відпустці із догляду за дитиною до досягнення нею 6-річного віку, з 1 січня 2004 року до часу запровадження сплати страхових внесків за жінок.

– Прикінцевими положеннями закону про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що за жінок, які перебувають у відпустці із догляду за дитиною до трирічного віку, внески починають сплачуватися з 1 січня 2005 року. Але в цей перехідний період у нас вже були такі жінки. Їм зараховують до стажу період роботи на раніше діючих умовах, знову-таки, на підставі документів про догляд за дитиною.

І ще одне уточнення: перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами у період з 1 січня 2004 року до 30 червня 2013 року включно.

До 1 січня 2004 року такий період ніяк не відображався в трудовій книжці, жінка продовжувала перебувати у трудових відносинах, і де вона була, ми могли бачити, лише якщо їй не нарахували зарплату, або ж вона отримувала "лікарняні" за вагітність та пологи. Чому саме період до 2013 року: бо з 1 липня 2013 року внесені зміни до законодавства про те, що жінка, яка перебуває у відпустці за вагітністю та пологами, належить до категорії застрахованих осіб. До 1 жовтня всі питання вирішувалися саме так, що починаючи з 2013 року, на підставі відрахувань страхових внесків, цей період ішов жінці до стажу. Ця зміна дасть можливість зарахувати також періоди з 2004 по 2013 рік. Тобто це теж позитивний момент.

– Маємо запитання з фейсбуку, Ігор Воробйов цікавиться: "Колись час навчання у вишах входив до стажу. Як за новою пенсійною системою, чи  зараховуватимуть час навчання на початку 80-х років?"

– Так, все залишається на підставі документу про те, що особа навчалася певний період, тобто з 1 вересня певного року і до моменту, коли їй присвоєно відповідну кваліфікацію, видано диплом. І знову-таки, має бути видно, що це навчання було стаціонарне, на денній формі.

 Які категорії працівників можуть розраховувати на підвищену пенсію?

– Якщо йдеться про тих, хто вже отримав підвищену пенсію з 1 жовтня 2017 року, то насамперед це ті, хто працював гарно і це відображається у тривалості стажу. А коли проводили перерахунок, то мені доводилося контролювати, наскільки позначиться та чи інша норма на конкретній людині, і я розраховувала розмір пенсії людям, які мають по 52, 60 років стажу. Безумовно, люди продовжують працювати, офіційно, легально, набирають страховий стаж і, оскільки в них, наприклад, є 60 років стажу, то це 60% від загальної заробітної плати. Але найбільше підвищення отримали шахтарі, які відпрацювали більш як 15 років. Їхня пенсія обчислена в розмірі 80% від осучасненої заробітної плати, вони, відповідно, мали гідну оплату праці, тому що це особливо шкідливі та важкі умови роботи. І компенсація таких умов  – це не лише ранній вихід на пенсію, подвійне зарахування стажу, а й підвищена оплата праці. Це дає хороший індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, а ми маємо їх сьогодні і 4, і 5. І якщо взяти коефіцієнт заробітної плати 5, помножити на той показник 3764,40 – отримуємо більш ніж 15 тисяч заробітної плати для обчислення пенсії, 80%, тобто такі шахтарі вийшли на максимальну пенсію – 10740 грн.

– На сьогодні може бути ще більша пенсія ?

– Вищі пенсії є, і це пов’язано з тим, що в період до 1 жовтня 2011 року в нас було рішення Конституційного Суду, згідно з яким пенсії не обмежували. Виходячи з Конституції щодо незворотності дії закону в часі, пенсії, які на жовтень 2011 року були визначені у вищих розмірах, продовжують виплачувати без перерахунків, без підвищень та індексації. В якому розмірі вони були тоді, такими їх продовжують виплачувати.

– Запитання з Facebook. Денис Манчук: "В мене ІІ робоча група, пенсію не підвищили. Чому? І чи підвищать?"

– Тут багато нюансів, аби розказати людині, яка ситуація саме в неї, треба щонайменше подивитися, коли вона виходила на пенсію, бо є певна частина людей, яким призначали пенсії у 2015, 2016 роках, в окремих випадках в 2014 році, коли застосовували вже вищий показник пенсій. І вони після перерахунку фактично не змінилися. Може бути ще й інша ситуація: пенсію підвищили, але підвищення це менше, ніж 140 грн. Воно буде в листопаді, людина зможе побачити, на скільки. В кожному конкретному випадку радимо звертатися до органів Пенсійного фонду. Крім того, наразі завершується повне інформування пенсіонерів щодо їхніх показників після перерахунку пенсій, тобто суми пенсій, які були до перерахунку, розмір пенсій, який був після перерахунку, розмір їхнього коефіцієнту страхового стажу і заробітної плати. В умовах сьогодення ми спромоглися підготувати інформаційні повідомлення, і Укрпошта їх наразі вже завершує розносити. 

Попередній матеріал
Курс на оздоровлення організму: як протидіяти вірусам в осінньо-зимовий період
Наступний матеріал
"Дивуюсь, як у мене лишилися всі пальці": Маск розповів про буремне дитинство та найбільший свій страх
Loading...