історія Ізабелли Єльнікової
історія Ізабелли Єльнікової 5 канал

Рабиня в Німеччині та "зрадниця" в СРСР: історія Ізабелли Єльнікової, яка пережила два тоталітарних режими

Читайте по-русски
В Європі жертв обох тоталітарних режимів – сталінізму та націонал-соціалізму – вшановують 23 серпня, в річницю підписання змови між Сталіним і Гітлером

23 серпня Європа вшановує День пам'яті жертв сталінізму та нацизму. Це дата історичної змови двох тоталітарних режимів – Радянського Союзу та нацистської Німеччини. 23 серпня 1939 року був підписаний "Пакт Молотова-Ріббентропа", що став спусковим механізмом Другої світової війни, яка забрала й зруйнувала мільйони життів. Жертвою нацизму вважає себе і героїня нашого сюжету. Нині їй 92, а у 16 років її вивезли до нацистської Німеччини з окупованого Дніпра.

"Зобов'язані до примусових праць строком на 2 роки", – це вони так писали. А кого вони випускали через 2 роки, там повмирали скільки людей", – Ізабелла Єльникова читає повістку, на підставі якої її, 16-річну дівчину, у 43-му вивезли з окупованого нацистами Дніпра на примусові роботи до Німеччини.

Документ написаний німецькою. Та є кілька рядків перекладу українською – саме про те, що в разі непокори стратять усю родину: "Каратиметься в'язницею, тюрмою, або замкнення в таборі для примусових робіт, вас і ваших родичів". Як бігти, якщо в мене дві сестри?"

Ізабелла разом з іншими, такими, як вона, опинилася у Дрездені. Там її продали в німецьку родину для чорнової роботи: "Вони вважали, що ми всі свині – "русіш швайне". Рабами, а ким же ми були".

За роки війни Ізабеллу кілька разів перепродували. Жінка пригадує, як почувши звістку про завершення війни, ледь не зомліла: "Німкеня молода. Їй років 25 було. Кричить мені назустріч: "Ізабель, ендекрік!" Війна скінчилася. Я впала, бідон кинула з молоком, розбився цей бідон. Боже мій, яка радість".

Утім, радість була недовгою. Все змінилося, тільки-но вона повернулася додому: "Сталін дав команду, негласно, ні навчання ніякого їм, ні роботи ніде. На сильця, всі зруйновані міста, німці зруйнували, – ось з полоненими німцями нехай працюють. Ті, які зрадили батьківщину. Ми – зрадники батьківщини були, ну".

Вигнанцями на батьківщині стали тисячі людей, які повернулися з примусових робіт у Німеччині, – підтверджує керівник дніпропетровської організації політичних в'язнів і репресованих.

"Яке може бути співробітництво, коли невільну людину забрали в Німеччину, там вона на невільній праці. Людина була ніщо для режиму. Була важлива велика імперія, великі завоювання, завоювання територій", – наголошує Іван Дремлюга.

Ізабеллі Єльніковій пощастило. Їй вдалося знайти роботу на одному з заводів. Жінка пропрацювала там майже 40 років – і дякувала за це радянській владі. В Європі жертв обох тоталітарних режимів – сталінізму та націонал-соціалізму – вшановують 23 серпня, в річницю підписання змови між Сталіним і Гітлером.

Наталя Світлова. Олександр Пронський, Дніпро, "5 канал"

Попередній матеріал
"Росія, найімовірніше, розпочне газову війну взимку": Сергій Фурса про контракт "Нафтогазу" з "Газпромом"
Наступний матеріал
Волинські танкісти зібрали унікальну колекцію бойових прапорів – понад 60 стягів з "гарячих точок"
Loading...

Майже завжди у сховищі: Акт проголошення незалежності України виставили напоказ

Із розсекречених архівних матеріалів: у Києві знімають тизер фільму про останні роки боротьби УПА

У Болгарії знайшли унікальний перстень аристократа XIV століття

Гігантська доісторична тварина: на Вінниччині знайшли рештки волохатого носорога

У Києві відкрився сучасний інноваційний музей історії – Музей "Становлення української нації"

На території збаразького монастиря знайшли 6 кілограмів старовинних монет – сюжет