"Шістка комуністичної системи адвокат Медведчук", "Він фактично підтримав звинувачення", "Розпинав поета призначений державою адвокат Медведчук" – це цитати з книги "Справа Василя Стуса", які зобов'язав вилучити Дарницький райсуд Києва. Феміда частково задовольнила позов Віктора Медведчука проти автора Вахтанга Кіпіані та видавництва "Віват". Колишній адвокат поета, а нині політик просив визнати недостовірними кілька фраз з книги, бо вважає, що вони заплямовують його репутацію, честь та гідність. Що означає рішення суду та чи можна зараз купити примірник – з'ясовували журналісти "5 каналу".
"Зобов’язати Кіпіані Вахтанга Теймуразовича, Видавництво з обмеженою відповідальністю "Віват" видалити з книги "Справа Василя Стуса"... інформацію про Медведчука Віктора Володимировича", – оголосила рішення суддя Дарницького суду Марина Заставенко.
Віктор Медведчук оскаржував дев’ять тез із книги. Суддя визнала недостовірними лише три – про те, що адвоката Віктора Медведчука підтримував комітет держбезпеки СРСР, про те, що Медведчук фактично підтримав звинувачення Стуса і про те, що адвокат визнав свого підзахисного винним.
"Як сказано в рішенні іменем України, ми маємо вилучити з книги ці епізоди. Я, звичайно, цього не робитиму", – переконує Кіпіані.
Ще у трьох фразах суддя заборонила використовувати ім’я Медведчука без його згоди, зокрема у фразі "шістка комуністичної системи Медведчук". Хоча саме про таку заборону позивач не просив. Ця частина рішення може допомогти виграти апеляцію, переконаний адвокат Вахтанга Кіпіані В'ячеслав Якубенко.
"Важко в перші хвилини аналізувати, для чого це було зроблено, але на це передусім зверне увагу суд апеляційної інстанції, оскільки суд першої інстанції не мав права виходити за ті позивні вимоги, з якими звертався Медведчук", – заявив одразу після розгляду справи В'ячеслав Якубенко.
У видавництві, в якому вийшла книга, теж готуються до апеляції. Та поки рішення суду першої інстанції не набуло чинності, планують надрукувати ще один тираж. Ціну, попри ажіотажний попит, залишать незмінною – 260 гривень за примірник.
"Десь хтось продає по триста тридцять гривень і так далі. Ні, ми не будемо підвищувати ціну на цю книгу", – переконує генеральна директорка видавництва "Віват" Юлія Орлова.
Вже поширені майже 20 тисяч примірників книги. Деякі з них Вахтанг Кіпіані підписує просто під судом.
"Нікому не віддам, ні суддям, ні Медведчуку, нікому. Бо як це, заборонити книгу, заборонити слово? Ну, хто він такий цей Медведчук? Невдаха!" – каже киянка Ольга.
Таке рішення суду може мати сумні наслідки для книжкових крамниць, переконана засновниця мережі книгарень.
"Незабаром ми можемо отримати цілу низку рішень, які заборонять більшу частину публіцистики на наших книжкових полицях. Суд напевно пропустив, ким є автор цієї книги, що він був журналістом, людина, яка має право на журналістське розслідування, на свободу слова", – зазначає засновниця мережі книгарень "Моя книжкова полиця" Наталя Моспан.
Під загрозою не лише свобода слова, впевнені активісти, які зібралися під судом підтримати Вахтанга Кіпіані.
У Руху опору капітуляції кажуть – ситуація більш небезпечна, ніж просто заборона книги, точніше – заборона свободи слова, фактично – цензура. Переконані, що таким рішенням влада дала меседж Медведчуку щодо готовності до коаліції в парламенті.
Рішення суду може бути оскаржене протягом місяця і ще не набуло законної сили, тож поки Віктора Медведчука можна називати шісткою комуністичної системи.
Ірина Шевченко, Ганна Кудрявцева, "5 канал"