Хто з лука стріляє, хто в баскетбол грає, а хто просто спілкується у колі однодумців. Адаптивний спорт впроваджують у громадах, щоб допомогти ветеранам повернутися до цивільного життя. російська агресія калічить наших воїнів, вони повертаються додому з ампутаціями та тяжкими пораненнями. У великих містах, зазвичай, легше знайти спортивні майданчики для людей з інвалідністю. А от у громадах ситуація складніша. Цим і зайнялася громадська організація "Міцні трьохсоті". Більше у сюжеті журналістки "5 каналу" Яни Лимаренко.
Призер "Ігор Нескорених" Вадим Мазніченко навчає ветерана Роланда стріляти з лука. Сам Вадим на змаганнях взяв золото з цієї дисципліни.
Роланд вперше пішов на фронт ще 2015-го, потім 2022-го – з початком повномасштабного вторгнення. Під час боїв за Донеччину російський снаряд розніс бліндаж, де він перебував разом із групою. У військового були тяжко травмовані ноги. Нині вперше пробує себе у стрільбі з лука.
"Людей треба стимулювати, треба психологічно їм допомагати, щоб з людиною спілкувалися, допомагали. Тому що в такому стані здає психіка, суїцидальні думки, щоб люди кучковалися", – розповів ветеран Роланд Тваурі.
А це Євген Руденко – він веде баскетбольний м'яч. Усі спортивні маневри виконує однією рукою, другої кисті немає. Її не стало ще 2014-го, коли у БТР влучив ворожий снаряд. Вижив лише він. За цей час ветеран адаптувався до цивільного життя, одружився та зайнявся спортом.
"Взагалі спорт – це життя. Я вважаю, коли у тебе є якась вада, немає руки чи ноги, то ти не можеш всіма видами спорту займатися. Тобто під тебе підлаштовуються, ти можеш сам обирати на свій фізичний стан чим ти можеш зайнятися", – поділився чоловік.
Адаптивні види спорту військовим презентують ветерани, які вже пройшли шлях відновлення та мають спортивні успіхи.
"Це потрібно постійно робити, як мінімум для підняття бойового духу, щоб люди розуміли, що вони можуть ще й тут, після важкого пекла, ще і тут чимось допомогти", – зауважив військовослужбовець Роман.
У громадах мало, а то і зовсім немає адаптивних видів спорту для людей з інвалідністю – каже ветеран Андрій Кучер. Він служив у десантно-штурмових військах. У 22-му був поранений і комісований. Коли пройшов реабілітацію – взявся допомагати пораненим військовим повертатися до занять спортом – створив спілку "Міцні трьохсоті".
"Зараз у мене в плечі титанова пластина, умалки залишилися, м'яз впав і не піднімається рука. Але коли я спробував адаптивні види спорту, мені допомогло це перш за все зрозуміти, що в мене є можливості долучитися до побратимів, які як і я пройшли цей досвід", – поділився голова "Спілка поранених військових України "Міцні 300" Андрій Кучер.
Нині чоловік їздить громадами, презентує спорт для ветеранів та вчить, як розпочати таку справу у своєму місті. Спілка "Міцні трьохсоті" готова навчити і вашу громаду. Достатньо лише звернутися до них по допомогу.
Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаська область, "5 канал"
Читайте також сюжет: долає сотні кілометрів пішки й організовує мільйонні збори для українських захисників. Ветеран Петро Скрипка організував уже третій піший марафон.
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.