Початок анексії Криму Російською Федерацією: як це було

Приховане вторгнення Російської Федерації на територію України в 2014 році почалося саме 20 лютого, в день розстрілу Небесної сотні. Беззаперечний доказом цього факту є медаль «За повернення Криму» на якій датою початку операції по захопленню Кримського півострова вказано 20 лютого.

В цей день в Києві відбувалися доленосні події української історії. Після розстрілу Небесної сотні та виводу силовиків зі столиці режим Януковича почав стрімко втрачати владу. Розуміючи, що сценарій загарбання України руками Януковича провалений, президент Путін віддає наказ розпочати гібридне вторгнення озброєних груп в Крим. Ця операція таємно готувалася ще з 2004 року після Помаранчевої революції.

Інтервенція стала першою частиною збройного конфлікту між Росією та Україною і завершилася анексією Криму Росією. Наступним етапом стала війна на сході України, в якій українські військовики активно протистоять російським військам, маріонетковим терористичним угрупуванням "ЛНР" та "ДНР", російським диверсійним загонам.

Зокрема, удар по Україні був нанесений в спину таємно, без оголошення війни, в час найбільш трагічних подій коли в центрі української столиці масово гинули мирні люди. Головним виправданням вторгнення, яким прикривалися російські війська, було нібито незаконне усунення Януковича від влади. Але, станом на 20 лютого Янукович перебував в Києві в якості легітимного президента. Тобто агресія розпочалася до того, як Янукович втік з України та був офіційно відсторонений від влади. Також довгий час Путін взагалі не визнавав факт участі власних військ в анексії півострова.

Активна фаза військової операції по захопленню Криму розпочалася 23 лютого 2014 року в Севастополі. Тоді, на головній площі міста відбувся багатотисячний мітинг проросійських сил де було висловлено недовіру тодішньому голові міської державної адміністрації Севастополя Володимиру Яцубі. На цьому ж мітингу новим головою був обраний бізнесмен Олексій Чалий, було прийнято рішення не платити податки в Київ та було оголошено про створення самооборони Криму. В цей же день військами Чорноморського флоту Росії, що базувався в Криму, на під’їздах до міста були виставлені протитанкові їжаки. На півострів масово стягувалася військова техніка і терористичні підрозділи російської армії.

Дата початку анексії Криму також є символічною з іншої точки зору. Днем раніше, 19 лютого 1954 року, рівно 60 років до анексії, на підставі указу Президії Верховної Ради СРСР півострів Крим та місто Севастополь були передані Україні.

Попередній матеріал
День Героїв Небесної Сотні: боротьба заради майбутнього
Наступний матеріал
Втеча Януковича: ретроспектива зради