Грип і коронавірус: імунолог розповів, у чому найбільша небезпека обох інфекцій Читайте по-русски

Репортер
В ефірі програми "Час: Online" на "5 каналі" кандидат медичних наук, доцент, імунолог Федір Лапій розповів, чи зможе новий вид коронавірусу сягнути масштабів світової епідемії та як українцям уберегтися від інфекцій на зламі зими і весни. А також пояснив, що небезпечніше – коронавірус чи грип

Чи легко сплутати грип і коронавірус?

Нездужання, подразнення в горлі, виділення з носа, ломота, яка може поєднуватися з температурою – тобто перші симптоми коронавірусної інфекції такі ж самі, як і у знайомого українцям грипу. Але грип – це ще зазвичай висока температура, біль за грудиною, кашель, який відчувається у трахеї, нагадує імунолог.

Лапій додає, що лабораторна діагностика дає змогу точніше визначати діагноз. А загалом сплутати коронавірус із вірусом грипу, за його словами, дуже легко.

Чому інфекція поширюється швидко?

Найперше, погода сприяє тому, щоб інфекція легше передавалася від людини до людини, зазначає Федір Лапій.

"Передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом. При цьому вірус може потрапити на поверхню ока, на поверхню стола (можна її торкнутися – як правило, 20-30 разів протягом години ми торкаємося свого обличчя, не помічаючи цього). Тобто з одного боку є пряма передача, а з іншого – вірус може деякий час зберігати життєздатність на поверхні (предметів – ред.)", – уточнив лікар.

Як довго вірус може жити поза живим організмом?

Нещодавно йшлося про те, що життєздатність коронавірусу в оптимальних умовах (вологість, температура) становить 48 годин. Нині ж китайські науковці говорять про тривалість його виживання аж до 5 діб.

Грип і коронавірус: що попереду за рівнем смертності?

За кількістю летальних випадків коронавірус випереджає грип. Але в Україні, нагадав Федір Лапій, актуальнішим є вірус грипу, відомо навіть про неодноразові смертельні випадки від цієї інфекції.

"Якщо говорити про коронавірус і дані, які ми отримуємо з Китаю, де є епідцентр, то кількість померлих відносно кількості захворілих становить 2-5%. Це високий відсоток. Вищий, ніж від грипу", – додав він.

Чи загрожує коронавірус Україні?

"Старі" коронавіруси в Україні є, каже лікар. Проте ще не зафіксовано занесення "уханського", хоча це не означає, що він сюди не потрапить. Адже немає 100-відсоткових способів запобігти його проникненню на територію України.

"Коли йдеться про тяжкий випадок коронавірусної інфекції і треба відстежувати, чи є ця інфекція в Україні, передусім говоримо про т. зв. епідзв'язок: чи були ви в Китаї протягом останніх 14-ти днів, чи ви деінде перетиналися з можливо хворим китайським туристом", – пояснив імунолог.

Поширення короновірусу у світі
Поширення короновірусу у світіgisanddata.maps.arcgis.com

Чи обов'язково переносник вірусу має симптоми хвороби?

Однозначної думки на сьогодні немає. Навіть за відсутності симптомів людина все одно може виявитися джерелом інфекції, наголосив лікар. Він зазначив, що в рекомендаціях ВООЗ "усі активності спрямовані на хворих".

Крім того, якщо в людини є симптоми, вона має бути ізольована, наполягає лікар.

Чи в усіх людей вірусна хвороба протікає однаково?

Є вікові та індивідуальні особливості імунітету, пояснює Федір Лапій. Вони можуть стати передумовами для тяжкого перебігу грипу чи коронавірусної інфекції.

Наприклад, грип у дітей віком до 5 років перебігає тяжче, ніж у дітей після 5 років. У людей віком 65+ грип перебігає тяжче, ніж у людей до 65 років. Це пов'язано з віковими особливостями.

З іншого боку, є незрілість імунної системи. Якщо людина зловживає алкоголем, курить, це погано впливає на імунітет. До того ж люди старшого віку часто мають хронічні захворювання.

Чи достатньо 14 днів для тимчасової ізоляції хворого?

"На сьогодні всі говорять про щонайбільше 14 днів (інкубаційний період коронавірусу – ред.). Цим визначається запланована тривалість ізоляції евакуйованих в Україну безпосередньо з епіцентру події – міста Ухань", – зазначив імунолог.

Але, за його словами, вже є дані, що інкубаційний період може бути тривалішим, ніж 2 тижні: "Він може продовжуватися і понад 20 діб. Такі дані є. Ці моменти також зараз враховуються, щоб по максимуму забезпечити гарантію від потрапляння вірусу в Україну".

Чи можна зробити тест на коронавірус в Україні?

"Відповідно до інформації Віктора Ляшка, заступника міністра охорони здоров'я, наявними в Україні тест-системами можна обстежити тисячу осіб", – зазначив Федір Лапій. І додав, що найближчим часом будуть додаткові поставки цих тестів.

"Але не шукайте їх в аптечній мережі", – наголосив він. І пояснив, що це нові тест-системи. Є поняття псевдопозитивного чи псевдонегативного результату – адже існує певна лабораторна похибка, яку враховують медики.

"І коли в нас є необхідність знати, що відбувається в Україні, ці тест-системи використовуватимуть на рівні національному, а коли надійдуть додаткові тест-системи, вони будуть розміщені і в обласних центрах", – сказав Лапій.

Маска
Маска Фото із відкритих джерел

Якою має бути профілактика смертельної інфекції?

Насамперед чисті руки – слід користуватися проточною водою, бажано з милом. Можна застосувати антисептик для рук на спиртовій основі. Виходячи з громадської вбиральні, намагайтеся не торкатися долонями ручок – це можна робити ліктем. Має значення кашльовий етикет: прикриватися згином ліктя, одягом, хустиною. Раціонально використовувати маски.

Що "не любить" коронавірус?

Він не любить сонця і сильного морозу, відкритого простору – в таких умовах вірусна інфекція тяжче передається. Не любить антисептиків. Умовно кажучи, все, що горить, згубне для вірусу – цим варто обробляти руки.

Він любить скупчення населення, яке є в 11-мільйонному Ухані. Ми говоримо про індустріальний регіон, коли є мряка, смог – і це сприяє передачі вірусу від людини до людини.

Чи є перспектива розроблення вакцини?

Загалом, створення вакцини можливе. Але це набагато складніший процес, ніж створення ліків. Бо є певні процедури, яких необхідно дотримуватися при створенні вакцини.

Наприклад, вакцина проти пандемічного грипу була створена раніше. Але вакцина проти грипу на той момент уже існувала і вже її використовували. Стояло питання про створення вакцини проти пандемічного вірусу грипу.

Тут же ми не маємо в арсеналі вакцин проти коронавірусу в людини. Втім, як пояснив імунолог із посиланням на повідомлення ВООЗ, наразі є чотири кандидати на створення вакцини. Він припустив, за 2–4 тижні людство вже буде мати чіткіші прогнози.

Коронавірус VS грип
Коронавірус VS грипDepositphotos

Коронавірус і грип – що небезпечніше?

Про коронавіруси людству було відомо і до спалаху в Китаї. Цей вірус, як і вірус грипу, може викликати простудні захворювання, які супроводжуються кашлем, нежиттю, підвищенням температури.

Втім, як зазначає імунолог, серед вірусів, які викликають застуду, грип небезпечніший, адже він найчастіше провокує тяжкі ураження легень – пневмонію, яка забирає життя.

При цьому "уханський" коронавірус, як і грип, теж може вражати легені. Тобто ці два віруси можна порівняти за тяжкістю ураження органів дихальної системи.

Чи може коронавірус стати другою "іспанкою"?

"Іспанка" – це пандемічний вірус грипу, який виник у 1918 році. Перша хвиля не була тяжкою. Друга хвиля забрала близько 50 млн життів на Північній Півкулі. Чи розвиватимуться події подібним чином – поки важко сказати. Зрештою, нині людство має порівняно великий медичний прогрес. Вірус швидко виявили, розшифрували – відома його генетика, його можна лабораторно діагностувати. Це дозволяє говорити про набагато кращі перспективи порівняно з "іспанкою" 1918 року.

Іспанка, іспанський грип
Іспанка, іспанський грипколаж 5.ua

Нагадаємо, імунолог Федір Лапій розвіяв популярний міф про те, кому і як саме треба користуватися захисною медичною маскою.

Попередній матеріал
Початок анексії Криму Російською Федерацією: як це було
Наступний матеріал
Революція Гідності: унікальні кадри з іншого боку барикад – пропаганда ФСБ і втеча можновладців
Loading...