фотовиставка
фотовиставка 5 канал

Після війни можна повернутися до нормального життя: у Києві пройшла фотовиставка ветерана Олексія Назаренка

Читайте по-русски
Цієї фотовиставкою Олексій хотів не лише вшанувати пам'ять загиблих побратимів, але і надихнути тих, хто повертається до цивільного життя

Вшанувати пам'ять побратимів і показати, що після війни можна повернутися до нормального життя. Про це фотовиставка робіт ветерана війни Олексія Назаренка. Він представив 25 світлин, які були зняті на плівку під час виходів на бойові завдання та загалом під час служби чоловіка у війську. Як вдалося повернутися до цивільного життя після фронту та який сенс криється у цих фото – знає журналістка "5 каналу" Єлизавета Калітвенцева. 

Обʼєктив війни. Спогади військового, зафіксовані на плівці. Фотовиставка, що показує передову очима захисника, нині ветерана Олексія Назаренка. На цих фото його побратими та друзі, багатьох з яких вже немає в живих.

25-річний Олексій із позивним "Активіст" вступив до лав війська у перші дні великої війни. Воював на Запорізькому та Авдіївському напрямках. Має декілька контузій та скалкове поранення. Через сімейні обставини змушений був залишити військо. Своєю фотовиставкою хотів показати, що війна для захисників – це буденність.

"Крім того, що я фотографував ці роботи особисто. Я проживав сюжети, які є у цій виставці. Люди, які на ній показані, вони, так чи інакше, пов'язані зі мною. Когось на цих фотографіях вже немає, і цим чином пов'язано те, що я можу поілитися цим із суспільством. Я через, так би мовити, мистецтво, ділюся своїм бекграундом, тому що для багатьох ця історія така, наче як, жахлива. А для когось це просто буденність", – заявив ветеран війни, автор виставки "Об'єктив війни" Олексій Назаренко.

Виставка складається із 25 світлин, зроблених на плівковий фотоапарат.

"Усі фотографії, які тут, вони зроблені на плівку. Це було в серпні. Я перший раз з собою його взяв на бойовий вихід. Сфотографував хлопців, а потім воно, ну якось так, як це, вільним чином, почало продовжуватися. Я фотографував друзів, з якими проходив службу, місця, де я був. Або там, є бойовий вихід з місця, що вдалося сфотографувати по можливості", – каже ветеран війни, автор виставки "Об'єктив війни" Олексій Назаренко.

Дружина Олексія – Катерина, родом із білорусі. Подружжя офіційно зареєструвало шлюб вже після початку повномасштабного вторгнення. До цього вона проживала у Польщі два роки. Туди виїхала після виборів у білорусі 2020 року. У Польщі допомагала українським біженцям. Зараз дівчина вчить українську, але поки що говорить рідною мовою. Для неї найважчий період, коли чоловік був на фронті.

"Коли людина каже, що вона їде. А зв'язку немає 4 дні, потім 6 днів – то дуже починаєш панікувати, не знаєш, до кого телефонувати, питати, що відбувається. При цьому, тобі ніхто не може нічого сказати. Пам'ятаю, що була ситуація, коли мені почала телефонувати мама Олексія, і я зрозуміла, що щось сталося. І вона повідомила, що він поранений. Я тоді була у Варшаві, і не розуміла, що мені робити. Тому що поки я приїду, мине дві доби. Це ще перевірки на кордоні, не всі автобуси беруть білорусів, але все було добре настільки, наскільки було можливо. Це було скалкове поранення у спину", – розповіла дружина Олексія Назаренка Катерина.

Для родини Олексія та Катерини складним було повернення до цивільного життя після звільнення військового зі служби. Надто пригнічували новини про загиблих побратимів, які є на цих світлинах.

"Коли гинули побратими, це було дуже тяжко для нього. Я бачила його стан у той момент. Найскладніше було – зрозуміти, як допомогти своєму чоловіку у той момент. Тому що, з одного боку, можна сказати слова, на кшталт: все буде добре, нічого, я розумію, що це була важлива для тебе людина. Але, насправді, немає таких слів, які можуть допомогти. Все, що я робила, просто була поруч", – пояснила дружина Олексія Назаренка Катерина.

На виставку прийшли ветерани війни, які також пройшли шлях інтеграції у цивільне життя. Вони ділилися своїм досвідом.

"Дуже складно після 5 років, коли ти усвідомлюєш себе бойовим медиком, коли ти усвідомлюєш себе частиною сил оборони – ти кожного дня під час своєї роботи мала можливість бачити результати своєї роботи, безпосередньо, врятовані життя, чи вивезені тіла, які повернуться для гідного поховання своєю сім'єю. А зараз ти в точці, де ти сама залишаєшся, тому що більшість друзів, або вже загинули, або все ще продовжують залишатися на фронті. Відповідно, є ця певна точка самотності", – зазначила ветеранка Катерина Галушка.

Повернутися до цивільного життя ветеранам допомагає організація Lobby X. Її представники сприяють захисникам у працевлаштуванні. За їхньої допомоги Олексій знайшов роботу на державній службі.

"Він якраз вчора отримав пропозицію по роботі. Він починає працювати у державній службі та змінювати країну на краще тепер у новій ролі. Ми ще не ділимось конкретикою, тому що там потрібно дещо підписати, та прийняти остаточне рішення – це вже його особиста справа. Але він пройшов навчання додаткове, яке ми йому порекомендували", – пояснила керівниця воєнного департаменту Lobby X Ольга Бандрівська.

Цієї фотовиставкою Олексій хотів не лише вшанувати пам'ять загиблих побратимів, але і надихнути тих, хто повертається до цивільного життя. Олексій переконаний, якщо є бажання і підтримка близьких – усе можливо.

Єлизавета Калітвенцева, Ігор Костюк, "5 канал"

Читайте також: Джерело сили та нових можливостей: як в Україні розвивається адаптивний футбол для ветеранів

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
Спецоперація проти незаконного переправлення: Нацполіція повідомила організаторам про підозру
Наступний матеріал
Серед них – "Газпром Нафта": США запровадили санкції проти найбільших нафтових компаній росії
Loading...
За роботу "віддячили" рясною лайкою: подробиці скандалу в Міністерстві ветеранів

За роботу "віддячили" рясною лайкою: подробиці скандалу в Міністерстві ветеранів

Втратив зір, ногу і руку: як кохання дружини зцілює рани військового – неймовірна історія

Втратив зір, ногу і руку: як кохання дружини зцілює рани військового – неймовірна історія

"Це повернуло мене до життя": ветеран відкрив унікальну кав'ярню – яка особливість

"Це повернуло мене до життя": ветеран відкрив унікальну кав'ярню – яка особливість

Уряд виділив ще 400 млн грн на житло для ветеранів

Уряд виділив ще 400 млн грн на житло для ветеранів

П'ять українських вишів створили унікальні методики реінтеграції ветеранів – що із цього вийшло

П'ять українських вишів створили унікальні методики реінтеграції ветеранів – що із цього вийшло

Ветеран із Рівненщини отримав грант і відкрив СТО – як це вдалося

Ветеран із Рівненщини отримав грант і відкрив СТО – як це вдалося