Олександр Турчинов
Олександр Турчинов
5 канал

П'ять годин перепалок на межі образ: як Турчинов на суд щодо Януковича ходив

Перманентні перепалки між свідком та адвокатами Януковича не завадили під час перехресного допиту поставити та дати відповідь на всі запитання

У межах справи про держзраду Віктора Януковича в Оболонському райсуді Києва свідчив секретар РНБО Олександр Турчинов. Він очолив Верховну Раду та став виконувачем обов'язків президента одразу після самоусунення екс-президента в лютому 2014-го. Допит тривав напружено. Розлого дивіться у сюжеті "5 каналу".

П'ять годин допитували в залі суду ключового свідка обвинувачення – секретаря РНБО. Після кривавих розстрілів на Майдані, вночі проти 22 лютого 2014-го Віктор Янукович утік із Києва, а ввечері – Олександр Турчинов очолив єдиний на той момент легітимний орган влади – Верховну Раду.

Турчинов каже – Янукович самоусунувся, адже добровільно перестав керувати державою: "У цих умовах парламент прийняв рішення – в зв'язку із самоусуненням Януковича, покласти виконання обов'язків Президента, відповідно до Конституції, на голову Верховної Ради України".

Тоді, коли російські військові захопили урядові будівлі в Криму, Олександр Турчинов дізнався – Росія стягнула до російсько-українського кордону близько 200 тис. своїх військових. План широкомасштабного вторгнення, стверджує Турчинов, Путін готував давно. До 1 березня мали окупувати Крим, а після жертв серед мирного російськомовного населення – на танках заїхати до України.

Наголошує: "У країні хаос, у країні відсутня влада, країна охоплена пожежами сепаратистських заходів… без опору вторгнутися на територію України, щоби взяти під контроль південь і схід України, а також встановити контроль над містом Києвом, щоб відновити силовим шляхом владу маріонеточного режиму Януковича".

Перманентні перепалки на межі образ між свідком та адвокатами Януковича не завадили під час перехресного допиту поставити та дати відповідь на всі запитання. Зокрема – чому українські військові не дали відсіч у Криму. Турчинов стверджує – наказ привести в бойову готовність армійців він дав ще 28 лютого. Але в Криму його не виконали – через масове дезертирство. А загалом в Україні були лише 5 тис. боєздатних військових. За словами Турчинова, оголосити війну Україна не могла ані чотири роки тому, ані нині.

"Росія – ядерна держава. А провівши консультації з нашими партнерами, які були гарантами нашої безпеки після того, як ми відмовились від ядерної зброї, я отримав відповідь, що вони не можуть нас підтримати ні в військово-технічному, ні й військовому плані, а тільки на дипломатичному рівні", – розповідає секретар РНБО.

Зовсім недипломатично відгукується Турчинов про Януковича. Він вважає, що саме лист, який той написав до Путіна з проханням ввести війська в Україну, і став тим "фіговим листком", яким російська влада намагалась прикрити агресію перед світовою спільнотою в Радбезі ООН.

"Янукович був маріонеткою Російської Федерації, якого вони використовували для того, щоби прикрити своє вторгнення і окупацію окремих регіонів України своїми військами. Для цього вони тримали його біля себе", – зазначає свідок.

До кінця засідання адвокати Януковича так і не зраджують обраній тактиці захисту:"Чи правильно ми розуміємо, що у вас є неприязне ставлення до Януковича?". Турчинов відповідає: "Ні, після того, як він вчинив злочини проти України, я відношусь до нього, як до злочинця". І суддя вперше робить зауваження свідкові, нагадуючи про презумцію невинуватості.

Леся Головата, Орест Пона та Михайло Третяк, "5 канал"

/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Ворог на повну задіяв великий калібр: у зоні АТО загинув один український воїн
Наступний матеріал
Урочистості з нагоди 100-річчя відновлення Литовської держави – відео