Переведення 50 тис. бійців до Сухопутних військ: чи втримають вони фронт – думки експертів

Українські військові 5.ua
Військові кажуть: важливо, щоб усі переведені в сухопутку обов'язково пройшли посилену бойову підготовку

Вперед – у піхоту. До Сухопутних військ переводять близько 50 тисяч військових усіх родів військ. Про це пишуть журналісти "Української правди", посилаючись на джерела в Генштабі. Наказ головкома ЗСУ Олександра Сирського з'явився нібито 11 січня. Метою масштабного переведення є початок першої за три роки повномасштабної війни ротації, пише видання. Військові кажуть, ротація на фронті нині вкрай необхідна. Та чи зможуть втримати фронт ті, хто раніше не був у піхоті, з експертами розбиралася наша Марта Шикула. 

Поодинокі переведення в піхоту всередині бригад почалися ще 2022 року. Активно переводити з одного роду військ до інших знову взялися на початку цього. Тоді в Генштабі пояснили, ситуація на фронті непроста, на всіх відтинках бракує піхотинців. Посилити сухопутні бригади за рахунок інших підрозділів – вимушений крок військового керівництва. Мовляв, інакше ворога не стримати.

Тоді у сухопутні підрозділи військових відправляли невеликими групами. Тепер піхоту планують посилити одразу п'ятдесятьма тисячами. Про це пишуть у виданні "Українська правда", посилаючись на джерела в Генштабі. Мовляв, є такий наказ головкома Сирського. Причина масового переведення – початок першої ротації військових за три роки повномасштабного вторгнення.

"Ротація дійсно потрібна, бо три роки безперервно перебувати в зоні бойових дій – це досить важко, і люди дістають бойові травмування, їм треба перебувати більше в тилових підрозділах, а люди, які тільки-тільки поповнюють війська – мають стати нам на заміну, щоб уберегти кордони нашої держави. Нам потрібні люди", – заявив начальник пресслужби 15-го мобільного прикордонного загону "Сталевий кордон" Іван Шевцов.

Люди потрібні давно, і це не таємниця. Критичний брак піхоти на третій рік повномасштабного вторгнення – наслідок проваленої мобілізації, кажуть експерти. Нині переведення у піхоту армійців з інших родів військ – пожежний захід.

"Без належної жорсткості проводилася мобілізаційна робота, бо як би ми не хотіли, армія діє тільки тими ресурсами, які надає держава. Армія не народжує своїх солдатів. Вона отримує контингенти з національної економіки, з держави, тому тут до держави питання, до населення – як ефективно, скажімо так, проводилися і проводяться заходи мобілізації. Тобто крок, який визначає кричущу необхідність до забезпечення наших підрозділів відповідною кількістю особового складу. Тобто, якщо ми приймемо цю цифру за правду, 50 000, вже це нам треба тут і зараз. Тому тут питання не до армії, тут питання не до Сирського. Він виконує свої задачі, маючи відповідні ресурси і роблячи певні маневри цими ресурсами", – пояснив військовий експерт Сергій Грабський.

Практика переведення військових до піхотних підрозділів є, кажуть аналітики. А надто тоді, коли піхота закінчується.

"Є, наприклад, Військово-Морські сили України, а є – Сухопутні. На перший погляд, це різні роди військ. Але морська піхота виконує ті ж самі функції, які і звичайна піхота виконує. Це буде переведення з інших родів військ, формально так, але принципово тут нічого не змінюється. Так само і в Повітряних силах Збройних сил України. Є деякі підрозділи, які виконують охоронні функції, і їх дійсно можна застосовувати в Сухопутних військах. Єдине що, справді, не можна на штурми чи в піхоту відправляти кваліфікованих, унікальних спеціалістів", – зазначив військовий аналітик Олександр Коваленко.

Також виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло сказав:

"Це дуже негативна тема. Це дуже негативна історія. Мобілізація не дає таку якість, як рекрутинг, тому що один доброволець може замінити за функціями п'ятьох. Саме тому от держава викручується. Ну от просто викручується. Десь громадянське суспільство блокує всі ці процеси, але ж проблема не зникає – люди на передовій, особливо піхотні підрозділи, вони настільки виснажені, що, мені здається, люди з минулого літа роблять не те, що все можливе, вони роблять уже все неможливе. От просто щоб не пропустити ворога, їм потрібна хоч якась ротація, їм потрібна хоч якась перерва і саме тому от змушені йти на цей крок".

Раніше в ЗСУ запевняли – до піхоти точно не потраплять фахівці дефіцитних спеціальностей, зв'язківці, люди, які навчалися за кордоном на західній техніці, воїни з мобільних вогневих груп та фахівці вузької спеціалізації. Бо важко знайти їм заміну. Найчастіше, кажуть експерти, переводять військових із підрозділів забезпечення. А саме – водіїв, ремонтників, кухарів, охоронців та розвідників. Та чи зможуть армійці цих спеціальностей битися, як піхота?

"Ротація у більшості випадків не може відбуватися з досвідченого військового підрозділу на досвідчений професійний підрозділ. Ризики є завжди, але я скажу більше: коли досвідчений підрозділ опиняється на бойовій позиції, по ротації наприклад, то основний відсоток втрат – це перші 2 тижні бойових дій на новій позиції. Тому що він не ознайомлений з позицією, не простріляний, не знає противника досконало. Тому перші втрати – це перші 2 тижні, це навіть для досвідчених. Тому так, проблеми будуть. Я думаю, це не буде обвалу фронту, але те, що такі підрозділи будуть зазнавати в перші дні на фронті втрат – безумовно, скажімо так", – наголосив Олександр Коваленко.

Тому, кажуть військові, дуже важливо, щоб усі переведені у сухопутку обов'язково пройшли посилену бойову підготовку, бо базової тут буде мало.

"От нам дали б зараз ці 50 000. Ми дійсно б пошукали фахівців і відправили їх відразу по напрямках. Зараз у нас просто люди з таким колосальним бойовим досвідом і досвідом інструкторської роботи, що ми можемо навчити майже кожній військовій справі. Тому до цього треба підійти виважено, не просто розформувати і кинути їх у бій, а підготувати їх якісно. Треба оптимізувати всі процеси, але підходити з розумом, людей сортувати і ділити згідно з їхнім реальним фахом, їхніми якостями, та застосовувати їх там, де вони будуть максимально корисні", – сказав військовослужбовець ЗСУ Кирило Беркаль.

Чи справді 50 тисяч заберуть у піхоту, з яких саме родів військ та чи пройдуть вони перед піхотними завданнями відповідну підготовку – з інформаційним запитом "5 канал" звернувся до Генерального штабу. Очікуємо на відповідь. 

Марта Шикула, "5 канал"

Як повідомляв 5.ua, близько 50 тисяч військовослужбовців усіх родів військ переведуть у Сухопутні війська. Метою переведення є початок першої за час повномасштабного вторгнення ротації.

Читайте також: поранений боєць ЗСУ сім днів перебував у каналізаційній трубі – як його врятували.

Дивіться також відео:

Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.

Попередній матеріал
Безліч коханців, трагічне материнство та "бійка" із Сосюрою: історія життя найпопулярнішої дитячої письменниці Наталі Забіли
Наступний матеріал
"Літає все": на Курахівському напрямку рф застосовує дрони "Молнія" та масивно штурмує – відео
Loading...