Атаки на ТЦК. У трьох областях України зловмисники напали на територіальні центри комплектування та військовослужбовців, які там працюють. На Полтавщині військового розстріляли впритул, у Рівному та Павлограді вибухівка спрацювала всередині будівель. Аналітики кажуть: стирчать вуха кремля. За дискредитацію армії москва взялася давно, тепер хоче посіяти в Україні ще й хаос. У ЗСУ засуджують такі напади і закликають людей та владу підтримувати військових. Більше розповіла наша Марта Шикула.
Командувач Сухопутних військ ЗСУ Михайло Драпатий:
"Вбивства військових у тилу – це червона лінія, яку не можна перетинати. Ми не маємо права мовчки спостерігати за дедалі більшою хвилею зневаги до захисників України – це за межею того, що можна толерувати".
Розстріл впритул військовослужбовця ТЦК на Полтавщині сколихнув усю країну. Поки правоохоронці шукали стрілка, у Рівному підірвали приміщення ТЦК. Шестеро поранених, один загиблий. Наступного дня прогриміло біля центру комплектування у Павлограді, на Дніпропетровщині. Після цих трьох випадків у Центрі протидії дезінформації при РНБО заявили: операції проти військових та підриви ТЦК "курують структури гру та фсб ерефії. У ЗСУ серію атак на ТЦК гостро засудили.
"Військовослужбовці не підтримують такі дії, навіть більше – засуджують. Адже ТКЦ теж здійснюють свою місію поповнення, в тому числі таких бригад як наша. Ми потребуємо молодих амбітних людей, які готові захищати країну. І, сподіваюся, що такі є. Зрештою в ТЦК працює дуже багато побратимів, які після поранення уже не можуть виконувати функції на передній лінії чи безпосередньо в бойових частинах. Тож вони несуть користь Україні та Збройним силам, виконуючи свої завдання в ТЦК", – заявив начальник відділення комунікації 118-ї ОМБР Дмитро Пелих.
Тим часом влада мовчить. І не дивно, кажуть аналітики, бо саме влада частково допустила те, що сталося. Не придушила антимобілізаціні рухи, які почалися у 2022 і щороку лише набирали обертів.
"Насправді, ми маємо ці наслідки тоді, коли держава не змогла реалізувати свій потенціал примусу, який мала здійснити ще доволі давно. З іншого боку, треба зазначити, що дуже сильно в суспільстві підігрівалися антимобілізаційні настрої і всередині нашого політикуму – це такі депутати, які постійно розповідали про "бусифікацію", про "могилізацію". Ну, насправді, і за допомогою них, і за допомогою російських наративів, доволі потужної інформаційної пропагандистської кампанії вдалося серед населення створити певне неприйняття мобілізації як такої", – пояснив старший лейтенант ЗСУ та експерт аналітичної групи "ЛЕВІАФАН" Микола Мельник.
Тим часом росія, не шкодуючи сил, працювала над демонізацією та цькуванням ТЦК у суспільстві і дискредитацією військових. Також кремлівські вкиди про буцімто провали на полі бою стали звичними у мережах. І цьому теж ніхто не протидіяв.
"Це ще і наша бездіяльність. Адже якщо ми говоримо про взагалі такий вектор дискредитації українських військових, військово-політичного керівництва ТЦК тощо, то це достатньо комплексний процес, який ворог веде з першого дня війни. І, звісно, після 22-го року це все тільки посилилося. У якісь моменти їм вдається, але глобально ми залишаємося стояти і до сих пір чинити супротив. Значить, не все їм, на щастя, вдається. Тут важливо по нападах на ТЦК розглянути, як взагалі росія вела дискредитацію мобілізації в Україні. Вона почала її десь фактично з 22-го року, підготовчі моменти, і активізувала в 23–24-му роках. І коли коли вона починала цю кампанію, у нас ще стояли черги в ТЦК. Власне, якогось підґрунтя для того, щоб зривати мобілізацію, було дуже мало, то з кожним фактично місяцем це підґрунтя наростало і наростало", – відзначила заступниця ініціативи з інформаційної гігієни "Як не стати овочем" Оксана Мороз.
А підсилили негативне ставлення до ТЦК відео так званої "бусифікації", які ледь не щодня з'являлися у соцмережах. Тут російській пропаганді підіграли і так звані "корисні ідіоти" з України.
"Ставлення у суспільства дуже різне, в тому числі не дуже добре. Окремі порушення свободи прав людини, які порушували працівники ТЦК. І це тільки тиражувалися окремі випадки. Але я не уявляю собі людину, яка у 2025 році вирішила відповідно мститися, ризикуючи своєю свободою і своїм життям", – поділився політичний аналітик Геннадій Дубов.
Аналітики кажуть, це продовження історії з підпалами автомобілів військових. Припускали і розвиток гіршого сценарію, бо кампанія проти ТЦК та мобілізації неслася у тіктоці, телеграмі та вайбері.
"Ворог діє не тільки на полі бою, а й в інформаційному просторі також. І дуже багато зусиль направляє саме в інформаційну війну – вербування і підготовка слабозахищених або якихось негативно налаштованих до ситуації в країні серед населення, проводячи свої диверсійні заходи. І підсвідчує ці всі моменти негативного ставлення, всі конфліктні ситуації, тим самим підбурюючи як населення, так і військовослужбовців. Тому ці вибухи ще раз доводять – ворог цілеспрямовано зараз включив тактику посварити суспільство з військовослужбовцями, саме з військовослужбовцями територіальних центрів комплектування, ще більше посилювати агресії у населення і мінімізувати та вплинути на мобілізаційні заходи нашої держави", – сказав начальник служби інформації та комунікації 15-ї бригади НГУ "Кара-Даг" Віталій Міловідом.
Нині це слабке місце Києва, і москва знає, куди бити. Тому далі росія свою пропаганду не припинить, а лише удосконалюватиме її, припускають експерти. Чи готова Україна побороти ворога за межами поля бою.
"Військовослужбовці ТЦК здійснюють ті повноваження, які їм делегувала держава. В той спосіб, який знову ж таки дозволила держава. І той, хто стріляє військовослужбовця, той, за великим рахунком, не просто підіграє росії – це і є безпосередньо ворог. Тут тепер треба задуматися, як військовослужбовці ТЦК тепер почнуть реагувати на різкі рухи в свій бік, бо, нагадаю, що, по-перше, жити взагалі любить кожен. А, по-друге, у доволі значній частині військовослужбовців ТЦК є бойовий досвід. Тому зараз суспільству треба доволі сильно задуматись над тим, щоб перешкоджати законним діям ТЦК", – додав експерт Микола Мельник.
Також речник оперативно-стратегічного угрупування військ "Хортиця" Віктор Трегубов заявив:
"Ситуація, коли росіяни розбурхають конфлікт всередині, а українці на нього ведуться, – це сумна ситуація. Якщо глянути, то які б виправдання люди не шукали, всі ті самі виправдання були актуальні в 2022 році. росіяни страшні, влада погана, командири не такі. Все це у 2022 році було актуальніше навіть. Командири були ті самі, але досвіду було менше. Влада теж була та сама, а росіяни були страшніші. Це якраз ми у 2022 році дізналися, що ми можемо їх прибити. І чомусь у 2022-му були черги, які готові були йти захищати Україну. А нині люди ведуться на російську пропаганду, яка сама налаштовується проти власної армії. Це внутрішній вибір кожного".
І вибір держави зокрема. Нині політикам варто було б думати не не тільки про мирні перемови, вибори чи кінець війни, а й про те, як повернути в суспільстві повагу до армії. Бо армія – це те, на чому нині тримається життя України.
Марта Шикула, " 5 канал"
Нагадаємо, Сирський заявив, що напади на ТЦК – ганебні, винні мають бути покарані.
Як повідомляв 5.ua, біля ТЦК на Дніпропетровщині стався вибух – є поранений.
Читайте також: у Рівному в будівлі ТЦК прогримів вибух: є загиблий і поранені.
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.