znaj.ua

Оприлюднили документи КДБ про повернення кримських татар з депортації

Читайте по-русски
Серед матеріалів, оприлюднених Центром дослідження визвольного руху та Архівом СБУ, зокрема відомості про "смолоскипа свободи" кримськотатарського народу Мусу Мамута та його акт самоспалення

99 документів КДБ про майже півстолітню історію повернення кримських татар із заслання виклали у відкритий доступ. Про це інформує Радіо Свобода.

"Серед матеріалів, оприлюднених Центром дослідження визвольного руху та Архівом СБУ, – листівки та доповідні про голодування Мустафи Джемілєва, відомості про "смолоскипа свободи" кримськотатарського народу Мусу Мамута та його акт самоспалення, звернення та маніфести", – йдеться у повідомленні.

Оприлюднено майже сотню документів КДБ про повернення кримських татар з депортації
Оприлюднено майже сотню документів КДБ про повернення кримських татар з депортаціїavr.org.ua

Директор Галузевого державного архіву СБУ Андрій Когут розповів, що КДБ інформував керівництво УРСР, що станом на липень 1987 року в Криму було трохи більше 20 тисяч кримських татар.

"У липні 1990-го до Криму повернулося більше 80 тисяч киримли. А у вересні їх було вже більше 100 тисяч", – розповів він.

Наприклад, у лютому 1988 року у записці першому секретареві ЦК КПУ Володимиру Щербицькому голова КДБ Микола Голушко доповідав: "Останнім часом почастішали звернення до Кримського облвиконкому татар, що проживають в Узбекистані та Краснодарському краї, з питань купівлі домогосподарств, реєстрації та працевлаштування. Екстремістами виношуються наміри з початком весни організувати масовий заїзд таких осіб на територію Криму".

Оприлюднено майже сотню документів КДБ про повернення кримських татар з депортації
Оприлюднено майже сотню документів КДБ про повернення кримських татар з депортаціїavr.org.ua

Більше розсекречених документів радянських спецслужб про повернення кримських татар до Криму можна знайти на сайті Архіву визвольного руху.

Як повідомляв 5.UA, сьогодні – 75-ті роковини геноциду кримськотатарського народу. 18 травня 1944 року на півострові розпочалася операція з примусового переселення. Вона тривала два дні і завершилася 20-го травня. Офіційно причиною назвали буцімто співпрацю кримських татар із нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Загалом депортували майже 200 тисяч людей, за даними самих кримських татар – більше 400 тисяч. Однак, як повідомляє український інститут національної пам'яті, жодних доказів так званого "масового дезертирства" кримських татар не існує.

Попередній матеріал
Петро Порошенко звільнив десятьох своїх позаштатних радників – кого саме
Наступний матеріал
Справедливість відновлено: в Україні тепер офіційно відзначатимуть День батька
Loading...