epochtimes.com.ua

Прокуратура Криму встановила організаторів і виконавців геноциду кримських татар – хто в списку

  Читайте по-русски
  Росія відмовилася допомогти Україні в розслідуванні депортації кримських татар, зауважили в прокуратурі АР Крим

  Прокуратура АР Крим, яка здійснює досудове розслідування за фактом геноциду кримськотатарського народу та представників інших національних груп, встановила організаторів депортації в 1944 році. Про таке повідомляє "Укрінформ".

  У прокуратурі Криму кажуть, що найбільшою проблемою у ході розслідування є отримання документів від тих країн, на територію яких було переселено людей з Криму, повідомляє прокуратура АРК Крим.

  "У ході досудового розслідування встановлено, що депортація кримськотатарського народу та інших національних груп з Кримської АРСР ... відбувалась під керівництвом колишнього заступника міністра НКВС СРСР, заступника НКДБ СРСР та заступника начальника Управління військ НКВС СССР по охороні залізниці. Також встановлені організатори вказаного злочину, з числа керівництва СРСР та колишніх союзних республік", – йдеться в повідомленні.

  У прокуратурі Криму кажуть: специфікою геноциду кримськотатарського народу є спосіб, в який його вчинили, а саме шляхом переміщення народу з території Кримської АРСР, через територію сучасної України до спецпоселень, розташованих на території союзних республік та областей СPCP, де і було створено умови розраховані на повне або часткове їх фізичне знищення.

  Однак головним викликом в розслідуванні на сьогодні є отримання документів з країн – колишніх республік СРСР.

  "Направлено запити про міжнародну правову допомогу до Республіки Узбекистан, Республіки Казахстан і Російської Федерації. Після неодноразових листів-нагадувань, ані Узбекистан, ані Казахстан не надали цю інформацію, а Російська Федерація відповіла відмовою", – пояснили в прокуратурі АРК і додали, що нещодавно аналогічні запити скеровано до Республіки Таджикистан та Киргизької республіки.

  В прокуратурі АР Крим також розповіли, що у ході досудового розслідування проведено демографічну експертизу. Відповідно до висновку експерта Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України, насильницьке переселення кримськотатарського народу та представників інших національних груп з території Кримської АРСР для проживання районів Киргизької РСР, Таджицької РСР, Узбецької РСР, Казахської РСР, а також Башкирської АРСР, Марійської АРСР та інших областей СРСР у 1944 році призвело до загибелі 57,9 тис. осіб тобто 25,1% від чисельності цих народів.

  Як повідомляв 5.UA, 18 травня Україна вшановує пам'ять жертв депортації кримських татар та відзначає День боротьби за права кримськотатарського народу. Верховна Рада України визнала депортацію 1944 року геноцидом кримськотатарського народу. А напередодні 75-ї річниці депортацію кримських татар геноцидом визнав і сейм Латвії.

  Попередній матеріал
  Порошенко – Зеленському: Створіть всі умови, щоб до 2023 року Україна подала заявку до повноправного членства в ЄС
  Наступний матеріал
  Петро Порошенко звільнив десятьох своїх позаштатних радників – кого саме
  Loading...