Самоізоляція 14 днів або тест – такі вимоги ставлять перед усіма, хто прибуває в Україну з-за кордону чи з тимчасово окупованих територій. Марина обрала тестування. Зробила його одразу ж в аеропорту. Результати отримала наступного дня.
Весь цей час дані ніяк не могли надійти до додатку "Дій вдома".
Повертаючись із-за кордону, прибулі мають встановити застосунок "Дій вдома", вказати адресу самоізоляції. Після приїзду туди наступні 14 днів застосунок у випадкові проміжки часу надсилатиме прохання зробити світлину свого обличчя й автоматично отримуватиме геолокацію, де саме перебуває людина. Якщо впродовж 15 хвилин користувач проігнорував сповіщення і 5 попереджень, додаток надсилає повідомлення до поліції. Щоб уникнути цієї процедури, потрібно отримати негативний результат ПЛР-тестування.
Марину запевняли, що через два дні дані її тесту надійдуть у систему Центру громадського здоров'я, а вже звідти в застосунок. Але не склалося. З'ясувалося, що брала аналізи одна лабораторія, а передавати результати тесту мала інша. Тож медзаклади почали перекладати відповідальність одне на одного.
"Я чекала 8 днів на відключення самоізоляції із запитанням, хто мені має повернути кошти, бо я не повинна була стільки сидіти. Я заплатила гроші, щоб вільно пересуватися", – каже Марина Євтушенко.
Телефони розриваються – у Центрі громадського здоров'я кажуть: отримують десятки таких скарг, але це не їхня відповідальність – вони лише посередники між лабораторіями та Мінцифрою.
"Зняття з самоізоляції в разі правильного введення лабораторією всіх даних, які треба туди внести, відбувається автоматично. Тому всі затримки виникають тоді, коли лабораторія неправильно внесла дані, або сама людина надала неправильні дані", – розповідає фахівець з якості лабораторних досліджень Центру громадського здоров'я МОЗ України Тарас Остапчук.
Щоб уникнути таких ситуацій, адвокати радять підписувати з лабораторією договір із чіткими умовами, тобто прописувати термін, за який тест зроблять і передадуть до бази даних. Тоді в разі порушення є шанс повернути кошти. Якщо ж людина вже має документ про негативні результати тесту, то може не дотримуватися самоізоляції, навіть якщо застосунок і далі надсилає сповіщення.
На ресурсах, де можна завантажити додаток "Дій вдома", користувачі оцінили його на півтора бала з 5-ти. Здебільшого нарікають на збої в завантаженні фото і даних про місце перебування. Тим часом у МОЗ хочуть удосконалити додаток, щоб посилити контроль.
Ірина Саєвич, Іван Лемехов, Юрій Усік, "5 канал"