Нове меню в школах і боргові пільги для переселенців з Криму та Донбасу – що зміниться в Україні з вересня

Школа, учні, вчителі Depositphotos
Згідно з новими рекомендаціями Міносвіти, оцінка є конфіденційною інформацією, доступною лише для школяра та його чи її батьків

Перший місяць осені стане останнім місяцем єдиного тарифу на електроенергію для населення, також з вересня 2021 року українські школи та садочки мають перейти на нові норми харчування. 5.UA зібрав для вас інформацію про найголовніші зміни вересня 2021 року в Україні.

Зміни у школах та дитсадочках

Із 1 вересня 2021 року набирає чинності постанова Кабміну №305 про нові норми харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку. 

Вона застосовується до:

 • закладів дошкільної освіти,
 • закладів загальної середньої освіти та інших закладах освіти, що провадять освітню діяльність на певному рівні (рівнях) повної загальної середньої освіти,
 • дитячих закладах оздоровлення та відпочинку.

За новими правилами, енергетична та поживна цінність їжі повинна відповідати загальним віковим потребам дітей згідно з нормами фізіологічних потреб, визначеними МОЗ.

Планування частки калорійності їжі в загальних енергетичних потребах залежить від режиму (кратності) харчування в закладі:

 • якщо діти споживають лише сніданок, калорійність має становити 25-30% добової потреби,
 • для обіду відповідна частка збільшується до 30-35%.

Крім того, із норм харчування були виключені кондитерські вироби, адже вони містять велику кількість цукру та трансжири. У нових нормах обмежується споживання соків через вміст у них значної кількості цукрів.

До нових норм не увійшли консерви – м'ясні, рибні, овочеві – через високий вміст солі та можливу наявність консервантів, споживання хліба та картоплі зменшено. Натомість новими нормами харчування передбачене збільшення споживання молока та кисломолочних продуктів, круп, бобових. Крім того, норми не передбачають можливості заміни харчових продуктів: у МОЗ вважають, що для збалансованого харчування дітей має бути повний набір продуктів, через що неможливо замінити один продукт іншим.

Усі деталі запропонованого урядом режиму харчування для дітей, таблиці калорійності їжі, перелік рекомендованих продуктів та правила для алергиків можна переглянути у відповідній постанові Кабміну.

Водночас МОЗ спільно з МОН, зважаючи на "об'єктивні труднощі з організацією закупівель харчових продуктів", встановили перехідний період запровадження нових норм харчування з 1 вересня 2021 року до 1 січня 2022 року.

Ще зміни у школах

У вересні 2021 року школярі підуть вже до четвертого класу за стандартом Нової української школи. Чотирикласники Нової української школи навчатимуться за новими підручниками. Станом на 2 серпня їх доставили у 81% шкіл. Вони також доступні в електронному вигляді у форматі pdf.

Додамо, що в липні 2021 року Міносвіти затвердило нові методичні рекомендації оцінювання учнів 1-4 класів, бо ж вони навчатимуться за стандартами НУШ.

Ключовою зміною в оцінюванні є заміна узагальненої бальної оцінки навчальних досягнень школярів на "вербальну оцінку окремих результатів навчання учня/учениці".

Рекомендації запроваджують поняття вербальної оцінки (оцінювальне судження) та рівневої оцінки (оцінювальне судження із зазначенням рівня результату). Обидві вони можуть бути виражені усно і письмово, пояснюють у МОН.

Рівневу оцінку рекомендовано визначати з урахуванням динаміки досягнення певного рівня навчальних досягнень та позначати буквами:

 • "початковий" – П,
 • "середній" – С,
 • "достатній" – Д,
 • "високий" – В.

Результати оцінювання особистісних надбань учнів у 1-4 класах рекомендовано виражати вербальною оцінкою. Об'єктивні результати навчання у 1-2 класах – вербальною оцінкою, у 3-4 класах – або вербальною, або рівневою оцінкою за вибором закладу.

Рекомендації також містять Орієнтовну рамку оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів, яка має забезпечити об'єктивність і точність результату оцінювання.

Згідно з новими рекомендаціями Міносвіти, оцінка є конфіденційною інформацією, доступною лише для учня/учениці та його/її батьків або осіб, що їх замінюють.

Школа, учні, вчителі
Школа, учні, вчителіDepositphotos

Боргові пільги для вимушено переміщених осіб

Із 5 вересня 2021 року набуває чинності закон "Про внесення зміни до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб". Верховна Рада ухвалила його 14 липня 2021 року, а президент Володимир Зеленський підписав 5 серпня.

Документ звільняє внутрішньо переміщених осіб в Україні від негативних наслідків невиконання грошових зобов’язань за кредитними договорами та договорами позики.

В Офісі президента сподіваються, що закон сприятиме захисту осіб, постраждалих від збройної агресії РФ на сході України та від тимчасової окупації АР Крим.

Закон передбачає, що загальна сума процентів за кредитним договором або договором позики внутрішньо переміщеної особи (ВПО) не може перевищувати суми процентів, нарахованої протягом строку, на який надавався кредит (позика), за мінімальною ставкою, визначеною договором.

За неналежне виконання переселенцями зобов'язань за кредитними договорами:

 • не нараховується неустойка (штраф, пеня),
 • не настає відповідальність у вигляді сплати суми боргу,
 • не застосовуються інші майнові санкції.

Кредитор зобов'язаний здійснити перерахунок заборгованості за кредитом впродовж семи днів після письмового звернення від особи-переселенця.

Також забороняється відступлення права вимоги за кредитним договором позичальника з числа внутрішньо переміщених осіб без його згоди.

Відповідальність за невиконання чи неналежне виконання внутрішньо переміщеною особою кредитних зобов’язань покладається на Росію як на державу-окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права.

Положення документа стосуються кредитних договорів і договорів позики, укладених до 20 лютого 2014 року з внутрішньо переміщеними особами з АР Крим і Севастополя, та до 14 квітня 2014 року – для договорів з ВПО з окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також території проведення АТО/ООС.

Тарифи на електроенергію

Вересень 2021 року буде останнім місяцем, коли тариф на електроенергію залишиться фіксованим на одному рівні для всього населення – без змін на рівні 1,68 грн за кіловат-годину.

А вже з 1 жовтня Кабмін запроваджує нову систему тарифів, залежно від обсягів споживання електроенергії:

 • споживання до 250 кВт-год на місяць – 1,44 грн за кіловат-годину;
 • споживання понад 250 кВт-год на місяць – 1,68 грн за кіловат-годину.

Міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що це "дозволить посилити захист побутових споживачів електричної енергії та запровадити фінансову модель покладання спеціальних обов'язків (ПСО)". За його словами, вартість електроенергії буде знижена для "абсолютної більшості населення", а саме для 80% домогосподарств.

За даними очільника Кабміну Дениса Шмигаля, в середньому українська родина споживає 168 кіловат-годин на місяць. Тож більшість українців відчують здешевлення тарифу, вважає він.

Ціни на газ
Ціни на газ5 канал / Час. Підсумки тижня

Читайте також: Тарифи на електроенергію знизять: чому експерти називають це "популізмом"

Як повідомляв 5.UA, у Кабміні визначать план поступового підвищення тарифів на електроенергію

Попередній матеріал
"Влада не відреагувала на удар по Авдіївці": військовий "План Б" від Офісу президента за два роки досі нікому не показали – Турчинов
Наступний матеріал
Скандали сина Анни Ярославни: за що Папа Римський відлучив Філіпа І від церкви
Loading...