Школа в селі Волоському
Школа в селі Волоському 5 канал

Ноу-хау та без "здаємо гроші на фарбу": як село на Дніпропетровщині утримує школу коштом ОТГ – досвід

Читайте по-русски
Від готівки у школі взагалі відмовилися, у сільраді тепер кажуть: ті, хто збиратиме гроші з батьків шукатимуть іншу роботу

На Дніпропетровщині у селі Волоському усі фінансові потреби місцевого навчального закладу навчилися забезпечувати рахунком територіальної громади. Купують все необхідне - від миючих засобів до ноутбуків для вчителів.

Від готівки у школі взагалі відмовилися. У сільраді тепер кажуть: ті, хто збиратиме гроші з батьків шукатимуть іншу роботу.

Готівку до школи Микита в батьків не бере, а легко оперує банківською карткою. За оплату обіду, вартістю до 20 гривень, - отримує два чеки.

"Один батькам, один керівнику, щоб звіряти, щоб не було боргів", - пояснює школяр.

У школі відмовилися від використання готівки взагалі - заклад скористався грантом. Тепер та ж банківська картка служить ще й електронною перепусткою через турнікет.

"Коли дитина прийшла у школу, чи пішла зі школи - батьки отримують смс-повідомлення", - пояснює Тетяна Басенко, директорка школи.

Цифрові ноу-хау для сільської школи на цьому не закінчуються.

Чотирикласники опановують новий матеріал з мультимедійної дошки.

"Не тільки підручник й зошит, сучасні діти, сучасний підхід до уроку, скажімо так", - зазначає Альона Сюляргіна,  вчителька 4 класу.

Батьки стверджують, для запровадження нових технологій та освітніх програм із них не стягли жодної копійки. 

"А у нас гроші не здаються, у нас фондів у школі нема, тому що у нас все забезпечує школа", - запевняє Галина Кучеренко, бабуся учениці 6 класу.

Гроші на техніку здебільшого виділяє громада з місцевого бюджету. А ще оплачує канцтовари, глобуси, атласи, роздаткові матеріали, спортивний інвентар, а також побутову хімію і послуги прибиральниць. Рік утримання школи коштує понад мільйон гривень. 

"За рахунок субвенцій - куплено 2 дошки, інші дошки купляли за рахунок місцевого бюджету. Крім  того кожний вчитель у цьому році - ноутбуки, щоб у кожного вчителя був ноутбук. Ми самі собі господарі. Ми самі плануємо, кошти виділяються і ми самі закуповуємо", - розповідає директорка школи.

Фінансування освіти за залишковим принципом – у минулому - стверджує голова Волоської сільради. Новоолександрівська громада, в яку входить загалом 14-ть сіл, на потреби шкіл та дитсадків після реформи децентралізації витрачає майже третину свого бюджету. 

"Якщо громада селища, міста не фінансує  в достатній кількості школи , якщо батьки збирають кошти  на ремонт,  на те, щоб закупити плеєр, або телевізор, або пофарбувати поли - треба гнати мера або голову з посади", - переконаний Андрій Пінчук, староста Волоського.

Спільним коштом громади і обласного бюджету нині у Волоській школі добудовується новий корпус. Туди планують перенести з вулиць вбиральні, відкрити лабораторії з хімії та фізики, спорудити спортивний і актовий зали та відкрити обсерваторію.

Наталя Світлова, Олександр Пронський, "5 канал"

Попередній матеріал
Час. Підсумки тижня з Анною Мірошниченко
Наступний матеріал
"Військовий - це добра людина, яка любить країну": сотні дітей у Бердичеві долучилися до акції "Привітай воїна"

На Волині батьки не пустили до школи понад 200 дітей – вчителі підтримали

В одеській шкільній їдальні отруїлося пів сотні учнів

На території школи в Тернополі знайшли понад 100 боєприпасів із Другої світової

На Вінниччині знайшли і повернули бабусі 11-річну дівчинку – чому школярка пішла з дому

На Закарпатті учень першого класу провалився у вигрібну яму шкільного туалету

Канікули продовжуються: чому в одній зі шкіл Кіровоградщини досі не розпочали навчання – репортаж