Розстріли на Майдані
Розстріли на Майдані 5 канал

"Не злий справи Майдану": на якому етапі слідство та чому воно під загрозою – репортаж

Читайте по-русски
Від 20 листопада Генпрокуратура втрачає функції слідства, тому впродовж трьох місяців 5 тисяч томів майданівських справ передадуть у Державне бюро розслідувань

Флешмоб із такою назвою запустили родичі Героїв Небесної Сотні до шостої річниці початку Революції Гідності. Від 20 листопада Генпрокуратура втратила повноваження проводити розслідування, тож тисячі томів справ Майдану із ГПУ – передають до ДБР. Там лише напередодні створили підрозділ та набрали нових слідчих. І потерпілі, і адвокати зверталися до Верховної Ради з пропозицією, щоби слідчі, які 5 років розслідували ці справи, перейшли до ДБР автоматично, однак ідея підтримки не знайшла. На якому етапі нині слідство – знає Леся Головата.

У найкривавіший день Майдану – 20-го лютого 2014-го, на Інститутській силовики вбили 49 та поранили понад 80 протестувальників. Нині про масові розстріли тут нагадує стела, сліди від куль на стовпах та деревах, а також – нанесені на бруківку хрестики – білими позначені місця загибелі, зеленими – поранень. Щоби максимально точно встановити, звідки вели вогонь, досі проводили слідчі експерименти.

"Спочатку встановлюється місце, локація, потім встановлюється поза, якщо декілька позицій – кожна встановлюється, і за допомогою балістів розраховується сектор", – пояснила адвокат родин Героїв Небесної Сотні Євгенія Закревська.

5 рік у Святошинському райсуді суд присяжних, із незмінною регулярністю, розглядає головну справу Майдану – допитали майже всіх потерпілих, дослідили більшість доказів, нині – слухають показання свідків. На лаві підсудних – 5-ро колишніх беркутівців, улітку одного з обвинувачених – Сергія Тамтуру – випустили із СІЗО під домашній арешт.

"Допити, ще якісь додаткові допити, можливо, ще якісь додаткові докази, але пів року там плюс дебати. Я думаю, що в межах року ми маємо закінчити цю справу", – вважає адвокатка.

Терабайти відео, сотні фотографій та десятки свідків, яких Генпрокуратурі допомогли знайти родичі загиблих – долучили до матеріалів справи. Володимир Бондарчук розповідає, за два тижні після смерті батька – уперше побачив у новинах кадри, як пораненого Сергія Бондарчука виносять із Майдану. Відтоді розпочав власне розслідування, об'єднався з іншими потерпілими. З їхніми адвокатами зробили найважливіше: синхронізували за часом зібрані відеозаписи з різних ракурсів.

"Саме завдяки створеній синхронізації відео по 20-му числу вдалося встановити можливих вбивць мого батька, або побачити їх, ідентифікувати на відео, і зараз залишається лише прив'язати до конкретних осіб, які були на сніжній барикаді", – каже син загиблого Героя Володимир Бондарчук.

Паралельно Генпрокуратура продовжувала досудове розслідування епізодів 20 лютого, оголосила в розшук 21-го підозрюваного. Торік – після отримання результатів балістичної експертизи – умисне вбивство майданівця інкримінували бійцеві спецпідрозділу "Омега". Утім, є провадження, де слідчі зайшли в глухий кут. Досі не виявили, хто відкрив трагічний рахунок пострілами в Сергія Нігояна, Михайла Жизневського, Романа Сеника. Немає підозрюваних і у справі про початок зачистки Майдану – 18 лютого 2014 року, коли внутрішні війська з беркутівцями відтісняли протестувальників через барикаду біля верхнього виходу метро "Хрещатик".

"Цю барикаду потім таранив водомет, із людьми, які були в цьому проході, і в цій давці загинули дві людини. Багато дісьали фізичні ушкодження. Місиво з живих людей, які не можуть нікуди подітися, і яких б'ють при цьому кийками, і ця справа – там жодної підозри", – пояснює Євгенія Закревська.

5 років справи Майдану – це була парафія Управління спецрозслідувань ГПУ. За цей час скерували до суду 86 обвинувальних актів стосовно 174 осіб. Вироків катма.

"19 обвинувальних вироків. Ця цифра є невелика, але слід враховувати специфіку цих проваджень. Оскільки вони багатоепізодні, в кожному з них багато потерпілих, велику кількість злочинів вчинено групою осіб, і тому це саме по собі зумовлює тривалий розгляд цих проваджень", – переконує заступник начальника відділу процесуального керівництва розслідування кримінальних проваджень ГПУ Олексій Донський.

Від 20 листопада Генпрокуратура втрачає функції слідства, тому впродовж трьох місяців 5 тисяч томів майданівських справ передадуть у Державне бюро розслідувань. Найбільша небезпека, вважає Олексій Донський – новим слідчим потрібно багато часу, щоби бодай дослідити зібрані докази, не кажучи вже про вироблення стратегії.

"Це не тільки втрата темпів розслідування, це не тільки порушення безперервності, але це ще й розмивання відповідальності, бо коли були одні слідчі – змінились на інших", – переконує прокурор ГПУ.

У ДБР позиція мінялася. Спершу Роман Труба говорив – призупинять розслідування через великі обсяги доказової бази. Згодом спростував сам себе – оголосив готовність номер 1 – підрозділ створили, 25 фахових слідчих набрали.

"У кожному кримінальному провадженні є процесуальний керівник – прокурор, який вів ці справи, тому зупинки ані технічно, ані теоретично – не буде", – заявив голова ДБР Труба.

Напередодні дедлайну – родичі Героїв Небесної Сотні зверталися до Верховної Ради, щоби депутати проголосували за автоматичний перехід слідчих із ГПУ до ДБР. По обіді в п'ятницю 15 листопада турборежим вимкнувся, до цього питання обранці не дійшли. Проігнорували й заклик потерпілих та адвокатів – зібрати позачергове засідання.

Зміні підслідності публічно радіє високопосадовець часів Януковича Андрій Портнов, який анонсує дії ДБР раніше, аніж пресслужба відомства. Портнов звинувачує в заангажованості адвокатів потерпілих.

"Портнов отримає реальну можливість впливати на ці справи. Брати там інформацію, отримувати фізичний доступ до матеріалів провадження. Це – дуже небезпечно, цього не можна допустити", – наголосила адвокатка родин Героїв Небесної Сотні.

Тож ті, хто найдужче очікує на відповідь, хто ж убивав їхніх рідних, відзначатимуть 6-ту річницю флешмобом – "Не злий справи Майдану!".

Леся Головата, Олексій Тищенко та Михайло Третяк, "5 канал"

У Києві небо осяяли 107 променів у пам'ять про загиблих на Євромайдані: як це було – ФОТО

/
/
/
/
/
/

 

Попередній матеріал
"Ми пам'ятаємо і нікого не забуваємо": як День Гідності та Свободи відзначили у Львові – включення
Наступний матеріал
Могли ще восени завершити справу щодо Януковича: Луценко про необхідність відновити заочне засудження
Loading...

Фінансування, зброя та криваві події 21 лютого: Парубія допитують у справі Майдану (оновлюється)

"Не можна, щоб їхні імена забули": у Києві на Майдані вшановували полеглих героїв – сюжет

Мати загиблого на Майдані Максима Шимка: "Від заяв Портнова коси дибом стають"

Справа розстрілів на Інститутській: суд допитав Пашинського

Розстріл Майдану: суд повернув паспорт підозрюваному генералові СБУ Щеголєву – подробиці

У ГПУ запевняють, що справи Майдану не призупинятимуть