Україна і Білорусь
Україна і Білорусь Shutterstock

Наскільки Україна залежить від постачання товарів із Білорусі та чи може виникнути дефіцит – сюжет

Читайте по-русски
За останні чотири роки державні компанії з Білорусі отримали замовлень щонайменше на 5 мільярдів гривень

Якість доріг, вартість бензину та навіть ціни на продукти. Україна залежить від постачання товарів із Білорусі. Річний товарообіг у середньому сягає трьох мільярдів доларів. Наприклад, кожен другий літр солярки, що її продають в Україні – виготовлений в Білорусі. Припиняти торгівлю з Білоруссю уряд поки що не планує. Але чи можна й надалі залежати від авторитарної країни – це запитання тепер звучить в Києві дедалі частіше. Думки збирав журналіст "5 каналу".

Кожен другий літр бензину в Україні – з Білорусі. Схожа ситуація і з соляркою. Такі дані у відповідь на запит "5 каналу" надали у Міністерстві енергетики. Паливна залежність від сусідньої держави колосальна. З травня на ремонт зупинився один із білоруських заводів з перероблення нафти. Через це в Україні може виникнути дефіцит пального, як наслідок – ціни знову підуть догори. Чи буде чим ремонтувати дороги? Все це може залежати від Білорусі. Країна з самопроголошеним президентом постачає половину запасу бітуму, який використовують для оновлення чи будівництва шляхів в Україні. Та й самим ремонтом теж займаються білоруські фірми. Лише за останні чотири роки, за даними електронних державних закупівель Prozorro, державні компанії з Білорусі отримали замовлень щонайменше на 5 мільярдів гривень.

"Ми будемо просити український уряд і українських лідерів, щоб вони розслідували, який є зв’язок Лукашенка з українським бізнесом та економікою. І щоб ці групи нейтралізувати. Україна може відіграти ключову роль в українському питанні", – зазначив радник білоруської опозиції Світлани Тихановської Франак Вячорка.

Відмовлятися від закупівлі пального з Білорусі уряд поки що не планує. А от білоруської електроенергії в Україні не буде, принаймні до жовтня. Імпорт світла з сусідньої країни заборонили.

"Укрененерго" об'єднується технічно в Європейську енергосистему. Для того, щоби в подальшому ми могли отримувати великий обсяг імпорту за потреби з Європейської енергосистеми. Ми не приймаємо політичних рішень. Ми приймаємо технічні рішення, для того, щоб у нас погодинно в кожному будинку була електроенергія", – каже заступниця голови Нацкомісії, що регулює ринок комунальних послуг, Ольга Бабій.

Ціни на харчі теж залежать від поставок із Білорусі, але не самих продуктів. У Лукашенка Україна закуповує сільськогосподарські добрива. А вони – третина собівартості продукції. У Всеукраїнській аграрній раді переконують: відмовлятися від білоруських добрив не можна, бо в інших країнах вони дорожчі, та й доставка триваліша.

"Ми як і раніше залежні. Поставок із Росії в нас немає, бо діє ембарго, то головним постачальником стала Білорусь. Якщо йтиметься про закриття поставок із Білорусі, то ми зіштовхнемося з дефіцитом", – наголошує заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Михайло Соколов.

Міністр аграрної політики Роман Лещенко підсумовує: "Україна є преміальним ринком щодо закупівлі добрив. Оскільки площа земель сільгосппризначення є найбільшою у Європі. Купівельна спроможність досить велика. І сьогодні всі ключові виробники добрив у світі зацікавлені в українському ринку".

Ще одна галузь, де Білорусь добре заробляє в Україні – ринок автомобільного транспорту. Лише за перші чотири місяці цього року країна з авторитарним режимом наторгувала на 85 мільйонів доларів. Загалом автомобілебудування дає до білоруської скарбниці суми в рази більші. Українські міста закуповують білоруські автобуси, бо на них вигідніші ціни. Повністю припиняти торгівлю з Білоруссю влада не планує. З істотних обмежень – поки що лише заборона польотів. За прогнозами уряду, від цього Україна тільки виграє. До слова, на аеронавігації Білорусь заробляла близько 70 мільйонів доларів. На частину цих коштів тепер може розраховувати Україна. За умови, якщо літаки – пасажирські та вантажні, тепер курсуватимуть через наш повітряний простір.

Сергій Барбу, Марта Шикула, Едвард Белінський, "5 канал"

Попередній матеріал
Захисники Зайцевого отримали обладнання для безпечного спостереження – репортаж із фронту
Наступний матеріал
Еміратські канікули: де можна випробувати найдовший у світі зіплайн – сюжет
Loading...
"Алкоголь – можна, шкарпетки – ні": соцмережі волають про абсурдність заборон нового локдауну

"Алкоголь – можна, шкарпетки – ні": соцмережі волають про абсурдність заборон нового локдауну

Кабмін розширив перелік товарів, які можна продавати під час локдауну

Кабмін розширив перелік товарів, які можна продавати під час локдауну

Степанов назвав фейком інформацію про заборону продажу повсякденних товарів під час локдауну

Степанов назвав фейком інформацію про заборону продажу повсякденних товарів під час локдауну