Україна і Білорусь
Україна і Білорусь Shutterstock

Чи готові українці відмовитися від білоруської продукції та як це вплине на економіку держави-сусідки – сюжет

Читайте по-русски
Дехто зазначає, що твердження про те, що білоруське краще – маркетинговий хід

Бойкотувати білоруські солодощі, молочну продукцію та інші товари – у соцмережах українці закликають не купувати того, що виробляє держава-сусідка. Переконані, таким чином українці не підтримуватимуть гривнею режим Лукашенка. І це позначиться на валютній виручці країни. Те саме закликають зробити й уряд – і зупинити імпорт із Білорусі. Чи готові українці відмовитися від цієї продукції, дізнавалася журналістка "5 каналу".

Білоруські цукерки, морозиво під брендом країни-сусідки, сметана, майонез, згущене молоко. Забути смак цих солодощів і бойкотувати білоруське вже готові деякі українці. В одній із київських цукерень продають білоруську кондитерку. Хизуються: товар із кількох найстаріших фабрик. В очах рябіє не лише від червоного інтер'єру, що нагадує комуністичні прапори, а й від назв. Іриски окремо – політика окремо, запевняє керівництво мережі. Через події в Білорусі бойкоту товарів тут не бояться.

"Наші покупці – це люди більш зрілого віку. Люди розуміють, що продукція, фабрики, вони до політики ніякого стосунку не мають", – каже представник мережі магазинів білоруських товарів Андрій Грінчак.

Та відвідувачі кажуть: міф про те, що білоруське якісніше, – радше маркетинговий хід. Деякі готові відмовитися від товарів, щоб не поповнювати бюджет режиму Лукашенка.

"Не купую. Останнім часом через агресію білоруського президента Лукашенка. Я вважаю, що починати треба з нашого уряду. Треба перестати купувати енергетичні продукти, перестати купувати щебінь, бо оці смаколики – вони не є якимись відчутним ударом по режиму Лукашенка", – зауважує покупчиня Оксана.

Бізнесмен і блогер Олексій Давиденко в соцмережах закликав українців не купувати продукцію державних білоруських підприємств. Щоб не підгодовувати гривнею режим Лукашенка.

"Банальна відмова тисяч, десятків тисяч українців від споживання білоруських товарів природно позначиться на валютному виторгу, який приходить у країну, і на підтримці того режиму, який сьогодні керує цією країною", – зазначає власник мережі магазинів медичних товарів Олексій Давиденко.

Та відмовитися від білоруських товарів готові не всі українці. Торік Україна купила в Білорусі товарів на понад три мільярди доларів. 75% імпорту – це нафтопродукти, добрива та транспорт. Частка продовольчих товарів – близько 3%. Тож відмова від білоруських харчів – радше символічний жест, кажуть економісти.

"Коли ми порівнюємо загальний обсяг продажу-купівлі продуктів харчування з білорусами, то ми їм продаємо десь на 300-400 мільйонів доларів, а купляємо в них 30-40 мільйонів доларів. Білоруські продукти – це скорше замануха така. Маленький бренд, аніж реальний обсяг споживання", – акцентує увагу економіст Олег Пендзин.

Власник мережі магазинів медичних товарів готовий прибрати з полиць усе білоруське. Каже, їх буде нескладно замінити аналогами з Азії чи Європи.

"Країна розташовується поруч – дуже коротка логістика, тому багато товарів, від палива, тракторів до грілок, ми поставляємо звідти. Ми ж легко відмовилися в 2014 році від усіх товарів з Росії. Ми не вмерли, ми живі", – додає Олексій Давиденко.

Бізнесмен вважає, що Україна має повністю відмовитися від імпорту з Білорусі. Від середи і до 1 жовтня під забороною – купівля білоруської та російської електроенергії.

Ганна Рибалка, Юрій Усік, "5 канал"

Попередній матеріал
Стріляли з танків і Javelin: як військові на Рівненщині відпрацьовували оборону й наступ – включення
Наступний матеріал
Єдина ферма у Перській затоці: як в ОАЕ вирощують коштовні перлини – сюжет
Loading...