Центр Довженка
Центр Довженка dovzhenkocentre.org

Мінкульт уже майже два місяці не може призначити нову очільницю Довженко-Центру: що відомо

Читайте по-русски
Конкурс провели, але Мінкульт вимагає провести повторне голосування

Міністерство культури та інформаційної політики досі не призначило Олену Гончарук головою Довженко-Центру, хоч вона перемогла в конкурсі на цю посаду. Перед цим міністр культури навіть особисто просив провести повторне голосування. У конкурсній комісії це назвали тиском. Мовляв, відбір провели згідно з законом, без порушень. Чи стане Олена Гончарук новою директоркою Довженко-Центру, дізнавалася журналістка "5 каналу".

В цій будівлі зберігають справжній скарб для кінематографу – понад 7 тисяч художніх, документальних і анімаційних стрічок. Здебільшого – українських. Та зараз вся увага прикута не до них, а до конкурсу, де обирали людину, яка всім цим надбанням розпоряджатиметься. Довженко-Центр очолював Іван Козленко, який, кажуть у кіноспільноті, змінив його до невпізнаваності.

"Створили те, чим є Центр Довженка зараз, який знають усі, відвідують усі і пишаються, і цікавляться тим, що там відбувається. Це справді революція, трансформація за такий короткий досить термін", – каже співзасновниця Української кіноакадемії, членкиня Національної спілки кінематографістів України та Українського оскарівського комітету Юлія Сінькевич.

Та минулий рік видався для центру непростим. У травні 2020 Мінфін не підписав бюджетну програму "Державна підтримка кінематографії". Установа залишилася без грошей, тож оголосили про неплатоспроможність. Згодом у центрі відбулися обшуки. Все це стало початком кінця цілої епохи в житті Довженко-Центру – Іван Козленко вирішив піти з посади.

"З огляду на обставини останнього року, я гарно розумію сигнали, які мені надсилають, якщо я є особою небажаною, я не стану доводити якісь свої компетенції. Я думаю, що моя робота впродовж останніх років достатньо довела", – наголосив керівник Довженко-Центру (2014-2021) Іван Козленко.

3 березня оголосили конкурс і почали шукати нового керівника. Свої стратегії розвитку центру перед членами комісії представили чотири кандидати. Один доєднався в онлайн режимі.

Тоді результати голосування були такі: Олена Гончарук – директорка Музею кіно – 6 голосів, Олена Лавренюк – акторка, продюсерка, шоуранерка – 5 голосів, Олексій Душутін – віцепрезидент Українського союзу промисловців та підприємців – 0 голосів; Ірина Колесник, комерційна директорка ТОВ "КПП Фільм" – 0 голосів.

А ввечері того самого дня членам комісії надійшов лист від міністра культури з проханням провести повторне голосування. Мовляв, один з учасників поскаржився, що умови були нерівними, адже він брав участь у засіданні онлайн. А в Мінкульт, де і засідала комісія, його не впустили, бо він громадянин іншої країни.

"З метою прийняття об’єктивного рішення щодо визначення переможця конкурсу та враховуючи справедливість претензій кандидата Олексія Душутіна, викладених у заяві, а також задоволення його прав, прошу невідкладно заслухати програму розвитку кандидата за його присутності", – було сказано в листі.

Голова конкурсної комісії Ірина Подоляк каже, що скаржник мав стільки ж часу, щоби представити свою візію, як і інші. Й закон не забороняє робити це онлайн. А от проводити повторне голосування – забороняє.

"Він, можливо, був незадоволений вибором конкурсної комісії. Але це, на мою думку, жодним чинном не є законна вимога. За чистотою конкурс, я вважаю, був ідеальним. Щоб комісія, а її функції є тимчасовими, щоб вона була скликана ще раз, жодних законних підстав для цього немає. Тому ми, власне, це сприймали як тиск. І немає жодних підстав поновлювати діяльність комісії", – зазначає голова конкурсної комісії Ірина Подоляк.

Сам скаржник, Олексій Душутін, за даними "Суспільного", – громадянин Канади. Працював у Росії гендиректором підприємства "Військово-будівельне управління Москви". У 2014 його засудили до 5 років колонії. Звинувачували в незаконному продажі об'єктів установи. Душутін називав справу політичною. Поки Душутін оскаржує конкурс, Олену Гончарук призначили тимчасовою виконувачкою обов'язків замість контракту на 5 років.

"В випадку з в.о. немає ніякого захисту трудових прав. Будь-якої миті людина може бути звільнена. Ви в наказі бачили, що в наказі навіть не вказана дата. Хоча б, як у моєму випадку, до призначення керівника, то можна було б зрозуміти", – додає Іван Козленко.

Міністерство, за законом, має призначити керівника не пізніше, ніж через два місяці після оголошення конкурсу. Цей термін спливає 2 травня. Якими будуть дії Мінкульту – відповіді на наші запитання ми не отримали.

Ірина Саєвич, Ольга Сошенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Поки в Україні блокували виробництво гаубиць "Богдана", Росія створила власну з дальністю 40 км – Чорновол
Наступний матеріал
Як Рада призначала міністра енергетики та про що сперечалися нардепи – сюжет
Loading...

Мінінформполітики має бути відокремлене від Мінкульту – Нищук

Фінансування української кінематографії за президентства Порошенка збільшилося майже у 50 разів – Нищук

Нищук порівняв фінансування культури у США та Україні

У Києві розпочалася акція "Врятуємо Гостиний двір"

Найближчим часом буде затверджена Стратегія інформаційної реінтеграції мешканців окупованих територій – Ткаченко

Чому церква вимагає вилучити з бібліотек дитячу книжку про пригоди двох принцес – сюжет