Депресія
Депресія Shutterstock

Медперсонал звільняють, а пацієнтів відправляють додому: чому психіатричні лікарні опинилися під загрозою закриття

Читайте по-русски
Медики збираються звертатися до Кабміну

В Україні психіатричні лікарні опинилися під загрозою закриття. Усе через зміну системи фінансування Національною службою здоров'я України. Медики обурюються і виходять на протести, а пацієнти не знають, де лікуватися. Чому на медзаклади не стало грошей, дізнавалися журналісти "5 каналу".

На Рівненщині Любов щомісяця потребує лікування у психіатричній лікарні. Після смерті сина у неї почалася депресія, з якою не може впоратися самотужки.

"Мені дуже всередині недобре, я не маю, де дітись. Усе тіло труситься, я тут находжу лікування", – каже пацієнтка Острозької психіатричної лікарні Любов.

В одному з корпусів закладу пацієнти, які лікуються тут примусово, згідно з рішенням суду. Крім них, алко- та наркозалежні. Лікарня постійно заповнена, зараз тут 300 осіб. Та нещодавно у медзакладі почалися проблеми з фінансуванням.

"На сьогодні ми маємо заборгованість 6,8 млн. Станом на 1 липня, 3,5 млн – це недофінансування з минулого року", – наголосив директор КП "Острозька обласна психіатрична лікарня" Вадим Бондарчук.

Не забезпечує фінансами медзаклад Національна служба здоров'я. Через брак грошей у лікарні з 9 відділень зробили 5 та скоротили працівників.

"Ми втрачаємо досить багато персоналу для того, щоб утримати збудженого хворого треба 3 працівники і медсестру. Тобто 4 людини, а у нас по відділеннях по 1 санітару, 1 медсестра і 1 старша медсестра", – зазначає медична директорка КП "Острозька обласна психіатрична лікарня" Катерина Гарасевич.

Через це поменшає і пацієнтів. Частину хворих відправлять до інтернатів, інших – випишуть додому. Уже у вересні планують "законсервувати" психлікарню в Гуляйполі на Запоріжжі. На її захист виходили працівники та місцеві жителі.

"Бракує коштів для утримання відділення, оскільки пацієнти зараз поступають у відділення в меншій кількості ніж повинні. Тому утримання відділення дуже витратне", – повідомив завідувач Гуляйпільського підрозділу обласної психіатричної лікарні Роман Гацько.

Проблеми в медзакладі виникли також через недофінасування. Тридцятьох працівників уже попередили про переведення до Запоріжжя або Молочанська. Тих, хто не готовий їздити на роботу за 100 кілометрів, звільнять.

"Мені запропонували роботу в Молочанську. Їхати так само робить. Ну, по-перше, там доріг немає, автобуси туди не їздять. Мені добиратись немає як", – запевнила молодша санітарка Інна Домбровська.

У лікарні в Чернівцях також звільняють персонал через нестачу грошей. Критична ситуація тут із початку літа. Заклад у рік потребує понад 70 млн грн, а Національна служба здоров'я виділяє лише половину.

"На сьогодні борг по зарплаті 6 млн грн, вивільнено 152 посади, живих осіб – 38. Відповідно ми маємо виплатити двомісячні зарплати, компенсації відпусток", – акцентувала увагу директорка Чернівецької обласної психіатричної лікарні Анжела Левицька.

У відділенні, де проходять реабілітацію учасники АТО, Рустам лікується з 2017 року. Тут все тримається на ентузіазмі лікарів та родичів пацієнтів.

"Тут нам мали зробити спортзал, басейн, чуть не золоті унітази. Але те, що нам зробили волонтери у 2014 році, так воно і залишається. Ми скидаємось грішми і робимо ремонт, і так у кожному відділенні. Люди за свої гроші купують", – каже пацієнт, учасник АТО Рустам.

Нова система фінансування запрацювала з 2020 року. Тепер обсяг коштів, які отримує заклад, залежить від кількості пацієнтів та обсягу послуг. Раніше розрахунок ішов на кількість ліжок та медперсонал.

"НСЗУ оплачує медпослуги, а деяким пацієнтам потрібен догляд, на лікування для цього має бути інший бюджет. У регіонах відбувається формування оновленої мережі медзакладів, які мають відповідати реальним потребам пацієнтів", – підсумувала заступниця голови НСЗУ Тетяна Бойко.

Утім медики збираються звернутись до Кабміну та в Національну службу здоров'я, щоб там підняли тарифи на фінансування психіатричних закладів і не позбавляли їх роботи.

Ольга Михайлюта, Анатолій Некифоряк, Денис Розенков, "5 канал"

Нагадаємо, у Херсонській області психічно хворий чоловік убив поліцейського і поранив медика, які прибули на виклик його матері.

Попередній матеріал
Анонсували, як безплатний: киян не пустили на концерт Андреа Бочеллі
Наступний матеріал
1 вересня діти сядуть за парти, а далі все залежатиме від епідситуації – Ляшко
Loading...

Щеплення від коронавірусу в Києві починають робити мобільні бригади прямо в автобусах: де можна отримати дозу вакцини

Відбір на посаду керівника НСЗУ: хто претендує та чому є ризик ручного розподілу грошей для лікарень

За місяць до лікарень потрапило найбільше хворих на COVID-19 від початку пандемії – НСЗУ

В Україні стартувала нова Програма медгарантій: кількість безоплатних послуг збільшили

Із 1 квітня пологи мають бути безкоштовними – що ще зміниться

Київський дитячий діагностичний центр на межі банкрутства: про що розповідають батьки і лікарі