Ліки від коронавірусу: де розробляють вакцину та чи може Україна собі це дозволити

Вакцина від коронавірусу 5 канал / Час. Підсумки тижня
Львівські науковці отримали грант на розроблення вакцини від COVID-19

Більш ніж 4 тис. хворих на коронавірус за добу та невтішні прогнози від Всесвітньої організації
охорони здоров’я – до кінця року в Україні може бути по 9 тис. інфікованих щодня. Цього тижня
здалася перед інфекцією Верховна Рада – депутати пішли на карантин, і не лише депутати.
Голова "Нафтогазу" Андрій Коболєв заразився коронавірусом. Нині в лікарні п'ятий президент, глава "Європейської солідарності" Петро Порошенко. Депутатка Яна Зінкевич захворіла вже вдруге. Захворіли Кіра Рудик та Олександр Корнієнко. У США госпіталізували Дональда Трампа. Хвора й Меланія Трамп.

Рано чи пізно світ зможе убезпечити себе від інфекції. Україна теж має можливість долучитися до цієї місії. Львівські науковці виграли грант на 10 млн грн для розробки вакцини від коронавірусу. Чи є шанси у вітчизняних науковців таки її розробити, чи ми будемо традиційно закуповувати за кордоном, бо не здатні створити власне? Дивіться в сюжеті "Підсумків тижня".

Тепер на цих науковців чекає дуже складна загадка. Як розробити вакцину проти коронавірусу? Для цього львівські науковці виграли грант. На розробку їм виділили 10 млн грн. Вакцину розроблятимуть за інноваційною технологією. Основою препарату стануть спеціальні білки з
коронавірусу.

"С-білок присутній у шипі коронавірусу, за допомогою якого він кріпиться до тканин мішеней, наприклад, легень, слизових оболонок, шлунково-кишкового тракту. За допомогою цього білка він проникає у тканину", – зазначила наукова співробітниця Інституту біології клітин Любов Фаюра.

"Розробку вигідно мати тоді, коли вона конкурентна. І коли вона так вакцина ефективна. Бо коли вона буде власна вакцина, але вона не ефективна, то вона нікому не потрібна", – наголосив директор Інституту біології клітин Андрій Сибірний.

Лабораторія у Львові
Лабораторія у Львові5 канал / Час. Підсумки тижня

Розробка та виробництво вакцин – процес копіткий і тривалий. Тривати він може не один місяць, навіть не один рік. Ну а суми, які при цьому витрачають, й узагалі страшно називати. Це мільярди гривень. Чи може Україна собі це дозволити? Із цим запитанням ідемо до урядовців, науковців та медиків. Розробки вакцин в Україні – не надто популярна робота. За роки незалежності таке в нашій державі траплялося нечасто. Здебільшого ці препарати уряд купує за кордоном. Але у випадку з коронавірусом придбати, звісно, хочеться. Та поки що ніде.

"Чи може Україна розробляти вакцини? Може, для цього є наукові установи. Але, на жаль, останні
десятиліття туди не було направлене фінансування і втрачена була певна школа. Свого часу в Україні була і власна розробка, і власне виробництво імунобіологічних препаратів", – зазначив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Виробляти вакцини державі ніде. Робити це можуть хіба що приватні фармацевтичні компанії.

"Створити вакцини теоретично можна. Оскільки такі дані і можливості в Україні ще збережені. Але якщо ми говоримо про промислове виробництво і застосування у людей, то тут в Україні є проблеми. Оскільки ми не проводили досліджень, які мають відповідати міжнародним стандартам", – пояснив лікар-інфекціоніст, генеральний директор Центру громадського здоров’я Володимир Курпіта.

Лабораторія
Лабораторія5 канал / Час. Підсумки тижня

Розробка вакцини ще не означає її використання. Далі препарат ще має пройти клінічні
випробування. Тривають вони від кількох місяців до більш ніж року. Спочатку вакцину тестують на тваринах і лише потім – на людях, причому в кілька етапів. Перший – вакцину випробовують на кількох десятках добровольців. Науковці вивчають безпечність речовини та її побічні ефекти. Друга фаза клінічних досліджень – це вже сотні людей. І тут уже вивчають, яким чином виробляється імунітет до хвороби й скільки доз препарату для цього потрібно. На третьому етапі досліджень вакцину випробовують на кількох тисячах добровольців. Науковці вивчають ефективність розробки. Тобто, чи справді вакцина захищає від вірусу. За таких умов, наприклад, у випадку зі львівськими науковцями на вакцину варто чекати щонайменше через два роки.

"Усе тестування на добровольцях ми маємо проводити вже у 2022 році", – зазначив Сибірний.

Експертний центр МОЗ – це державна структура, що перевіряє й реєструє всі лікарські засоби. Ще жоден виробник – український чи закордонний – з документами на вакцину проти коронавірусу до них не приходив.

"Ми маємо таку офіційну процедуру надання консультацій та роз’яснень ще до подачі документів. І часто виробники користуються цією можливістю. Ні вітчизняні, ні закордонні виробники з такими консультаціями до нас не зверталися", – пояснила директорка Державного експертного центру МОЗ Тетяна Думенко.

Вакцинація
Вакцинація5 канал / Час. Підсумки тижня

Вимоги до якості вакцин в Україні такі самі, як і в Європейському союзі. І якщо препарат не пройде всі етапи клінічних випробувань, то фахівці його не зареєструють. Усі документи перевіряє Державний експертний центр. Причому процедура реєстрації однакова як для іноземних виробників, так і для українських.

"Реєстрація вакцин в Україні може йти кількома коридорами. Стандартна процедура потребуватиме 210 робочих днів. У разі, якщо нам документи подають із країн Європейського
Союзу, й вакцина пройшла централізовану процедуру, цей термін скорочується до 45 робочих днів", – додала Думенко.

А, можливо, й швидше – від 7 до 10 робочих днів. Ідеться про вакцини, які або закуповують за кошти держбюджету, або ті, що вже зареєстровані, наприклад, у США чи країнах ЄС. Гонка з виробництва вакцин проти коронавірусу триває. І Україна її вже програла. У світі існує дві
сотні розроблених препаратів. І лише кілька з них перейшли до останнього етапу випробувань на
людях. Тож уже очевидно, що купувати вакцини Україні доведеться за кордоном. За прогнозами
Всесвітньої організації охорони здоров'я, перші партії можемо отримати у другій половині наступного року.

Сергій Барбу, Сергій Клименко, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
"Замовляли піцу в ДАП і тролили "міліцію": як добровольці й ЗСУ зіпсували подарунок Гіві до дня народження Путіна
Наступний матеріал
Агітаційні намети й реклама в інтернеті: як кандидати заманюють виборців
Loading...