Третина фінансування від необхідного, лікарі на чверть ставки, брак ліків та можливості допомогти пацієнтам – така нині ситуація з усіма науковими інститутами в Україні. І йдеться не лише про наукову чи дослідницьку діяльність української професури, у доцільності якої можна було б мати певні сумніви, а про безпосередню допомогу нужденним пацієнтам. Спецрепортаж "5 каналу" із кількома реальними історіями з життя.
12-річна Анастасія Чмельова страждає від психіатричного захворюванням уже п'ять років. Але правильний діагноз їй уперше поставили 2 тижні тому в Харківському інституті неврології і психіатрії. І попередили – інститут на межі закриття. "Я раніше взагалі вночі не могла спати, у мене настільки боліла шалено голова, а зараз вже набагато краще", – каже Настя.
Від початку року фінансування закладу скоротили більш ніж удвічі. В адміністрації кажуть, що урізали витрати і на наукову, клінічну діяльність, і на лікування пацієнтів у стаціонарах. "Нам необхідно було по мінімуму 45 мільйонів, нам дали 16, тобто 35% від необхідного. Більше того, якщо взяти комунальні послуги, тепло, електрику, то нам дали – нуль", – пояснює директор інституту Петро Волошин.
Через нестачу фінансування медики змушені працювати на пів- а то і на чверть ставки. Вже закінчуються і ліки – останні два місяці використовували торішні залишки. А по допомогу сюди щороку звертаються близько 7 тисяч пацієнтів з усієї України. Мама маленького пацієнта Інституту Вікторія Набокова зареєструвала електронну петицію на сайті Президента з вимогою поновити фінансування закладу.
У схожій ситуації опинилися всі наукові інститути, які підпорядковуються Національній академії медичних наук. Загалом – 36 установ: кардіологічні, радіологічні, терапевтичні, тощо. Чверть з них – розташовані на території Харківської області.
Про те, що недофінансування стало загрозою для продовження роботи інститутів, в уряді знають. І запевняють, що намагаються розв'язати проблему. "Ведуться перемовини із найвищим керівництвом держави. Наступного тижня у Міністерстві фінансів України запланована чергова зустріч, присвячена вирішенню даного питання", – таку письмову відповідь надав президент Національної академії медичних наук Віталій Цимбалюк.
Скільки часу забере подолання проблеми, невідомо. Однак у Харківському інституті неврології і психіатрії багато фахівців почали шукати іншу роботу.
Світлана Дашкевич, В'ячеслав Кузьменко, "5 канал"