Коронавірус в ОРДЛО: що відбувається на окупованій території – сюжет

Донецьк і Луганськ 5 канал / Час. Підсумки тижня
На східних контрольних пунктах уже кілька днів працюють із термометрами в руках прикордонники, але невідомо, яка ситуація з коронавірусом на окупованих територіях

Жодного випадку коронавірусу в Україні не зафіксовано. МОЗ усім продовжує нагадувати, що в разі виявлення симптомів потрібно телефонувати лікарю, адже він точно знає, куди направити на проходження тесту.

Ну й традиційне і головне – не панікуйте. А цього тижня ще й не лякайтесь, коли вас на кордоні, наприклад, просять перевірити температуру. Це стандартні заходи безпеки й краще їх дотримуватися. Так само й на лінії розмежування з окупованими територіями.

На східних контрольних пунктах уже кілька днів працюють із термометрами в руках прикордонники. Насправді, нас дуже зацікавила ця тема. Бо звідусіль ми чуємо і про статистику коронавірусу в інших країнах, і про його профілактику, але ми не маємо інформації про те, що ж відбувається на окупованих територіях в ОРДЛО. І ми вирішили з'ясувати. Але не все так просто.

Досі ми так і не отримали відповіді від РНБО на два запитання – як вони оцінюють ситуацію з можливим поширенням інфекції на окупованій території, і як вони моніторять рівень захворюваності там. Єдине, що в МОЗ заявили, – ситуація під контролем. Але знову ж таки – жодних деталей. Хто контролює? Як контролює? І це все на тлі дірявого кордону з Росією й присутності російських військових. Військових країни, яка має зараження вірусом.

Ми покажемо вам кадри з Донецька та Луганська. Їх знято цього тижня й вони про те, що робитиме Україна, якщо інфекція вразить окуповані території.

Луганськ і Донецьк. Сьогодні. Окуповані і перетворені на квазіреспубліки. Українського прапора тут не бачили з 2014-го, відколи їх захопили проросійські терористичні організації. На тлі спалаху коронавірусу з тамтешніх телевізорів мешканцям розповідають: у "так званих" – все під контролем.

Панікують чи ні, але в аптеках Луганська ситуація схожа на ту, яка буває й на підконтрольній уряду території. Медичних масок так просто не відшукати. Ціна зросла утричі.

Фармацевти дають поради часів Радянського Союзу. Мешканці окупованого Луганська вірусу не бояться.

В окупованому Донецьку ситуація схожа. Маску на вулиці одягають. Що ж до епідемії – не надто налякані.

Донецьк
Донецьк5 канал / Час. Підсумки тижня

А приховати можуть, бо у самопроголошених і лікарів, і медпрепаратів бракує. Виїхали ще на початку війни, пригадує Георгій Тука, який керував спочатку Луганською військово-цивільною адміністрацією, а потім став заступником міністра з питань окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України.

"Працюючи в міністерстві, я постійно отримував першоджерела, відповідно, стенограми засідань так званих кабінетів міністрів. За різними категоріями нестача медичного персоналу коливається, якщо не помиляюся, бо це було вже рік тому, від 30 до 40%. Щонайменше років чотири там була налагоджена система розкрадання з подальшим перепродажем тієї гуманітарної території в тому числі, що надавала РФ, у тому числі й медикаменти," – зазначив Тука.

Коронавірус уже є в сусідніх країнах. А тому на в'їздах в Україну прикордонники разом із документами перевіряють ще й температуру. Але проконтролювати увесь державний кордон ми не можемо. Окуповані Крим та частина Сходу. Хто їде з Росії – невідомо. Українських представників там немає. А там, де є, на усіх КПВВ з окупованою територією міряють температуру.

Це КПВВ "Станиця Луганська". Із тимчасово окупованих територій на підконтрольну Україні люди їдуть переважно за пенсією чи на закупи. Вони потрапили у вимірювання температури вперше. Позаяк визначати її почали лише цього тижня.

Якщо у людини температура таки буде підвищена, про це прикордонники одразу сповіщають медиків. Уже в лікарні її обстежать і допоможуть.

Евеліна Михайленко
Евеліна Михайленко5 канал / Час. Підсумки тижня

"Щоб не поширився вірус, ми сподіваємося, що люди свідомо підійдуть до усіх цих заходів. Не чинитимуть перешкод. Ми сподіваємося, що і на лінії розмежування, і на межі з Кримом усі свідомо до цього поставляться," – зазначив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко.

КПВВ "Станиця Луганська"
КПВВ "Станиця Луганська"5 канал / Час. Підсумки тижня

У Міністерстві охорони здоров'я переконують: на окупованому сході випадків коронавірусу не зафіксовано.

"Сьогодні ми не бачимо зафіксованих випадків ні в Україні, ні окупованих територіях нашої країни. Тому тактика загальна для всіх. У разі фіксації випадків ми будемо переглядати наші алгоритми. Для цього в нас і створений оперативний штаб, який оперативно збирається і моделює всі ситуації, які можуть розвиватися," – пояснив заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Якщо у самопроголошенців раптом виявлять вірус, українці можуть звернутися до лікарень на вільній території і їм допоможуть.

"Люди, які звертаються. Наші українці, з паспортами українців, які звертаються через пропускні пункти на територію України, то ми, як і всім українцям, будемо надавати допомогу," – наголосив голова комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації Михайло Радуцький.

Станиця Луганська
Станиця Луганська5 канал / Час. Підсумки тижня

Міністерка у справах ветеранів та тимчасово окупованих територій визнає: якщо новий вірус там і пошириться, то вплинути на непідконтрольних Київ може хіба що через міжнародні організації.

"На ситуацію, яка там є, з огляду на те, що ми абсолютно не маємо ніякого доступу до окупованих територій, звісно, ми можемо впливати, зокрема, через Червоний Хрест," – зазначила міністерка у справах ветеранів та тимчасово окупованих територій Оксана Коляда.

"Ситуація вкрай складна і як краще вирішити цю проблему… Не дай боже взагалі закривати КПВВ – це недоречно й неприпустимо, а от які краще заходи задіяти – це з фахівцями," – уточнив Георгій Тука.

Донецьк і Луганськ
Донецьк і Луганськ5 канал / Час. Підсумки тижня

Чи знають, як проконтролювати неконтрольоване? І що робити в разі спалаху вірусу в окупації? Ми запитали в Ради національної безпеки й оборони. Відповіді чекаємо досі. Очевидним є одне: недуга не має ані кордонів, ані ліній розмежувань.

Евеліна Михайленко, Едвард Белінський, Сергій Новіков, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Шість років окупації Криму: ціна миру на Донбасі та повернення півострова
Наступний матеріал
Як Італія стала епіцентром спалаху коронавірусу в Європі і що розповідають українці з діаспори – сюжет
Loading...