Майже половина вимушених переселенців їздили на тимчасово непідконтрольні Україні території. Про це свідчать результати дослідження Національної системи моніторингу "Ситуація з внутрішньо переміщеними особами", що є в розпорядженні "Укрінформу".
Вони перевіряли стан своїх осель та відвідували родичів і друзів.
У документі йдеться: "Частка внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які відвідували місце свого проживання до переміщення, становила 48% у 15-му раунді. Головними причинами поїздок на території, неконтрольовані урядом, були відвідання та утримання житла (72%), а також відвідання друзів або сім'ї (54%). Ці результати залишаються незмінними протягом усього періоду проведення дослідження".
Для тимчасово переміщених осіб, які не відвідували тимчасово непідконтрольних територій з часу переміщення, головною причиною не повертатися була "відсутність потреби відвідувати" (39%).
Про відчуття, що це "небезпечно для життя", повідомили 36%.
Найбільшими перешкодами для відвідування ОРДЛО переселенці назвали:
- черги в контрольних пунктах на лінії розмежування (47%);
- значні фінансові витрати (47%);
- брак транспортного сполучення (25%).
Дослідження Національної системи моніторингу проводить Міжнародна організація з міграції, Агентство ООН з питань міграції.
В останньому раунді було опитано 2406 осіб у 300 територіальних одиницях країни протягом липня – вересня 2019 року. Ще 3970 ВПО – шляхом телефонного інтерв’ю (з них – 725, які повернулися на непідконтрольну уряду територію). Вибірка була створена на основі бази даних реєстрації переселенців, що ведеться Міністерством соціальної політики. Проєкт "Національна система моніторингу ситуації з ВПО в Україні" фінансується ЄС та впроваджується Міжнародною організацією з міграції.
Як повідомляв 5.UA, США нагадали Росії про мільйон переселенців через її агресію в Україні.