Територіальна оборона
Територіальна оборона 5 канал

Конференція з питань територіальної оборони: як це працює за кордоном та чому не працює в Україні

Читайте по-русски
Про необхідність реформи цих підрозділів в Україні говорять від початку російської агресії

Боєздатний резерв чи підрозділи, які існують лише на папері? Закон про територіальну оборону в Раді й досі не ухвалили. Однак армійці, не чекаючи депутатів, ініціювали та провели міжнародну конференцію з країнами-партнерками, щоб обмінятися досвідом і зрозуміти, що можна запозичити Україні. Слухала журналістка "5-го" Євгенія Китаїва.

Це спільні великі навчання підрозділів територіальної оборони з усієї України в лютому на Дніпропетровщині. Тоді під час вишколу вчилися захищати міста під час заворушень, відбивати диверсійні групи та визволяти заручників.

Військові проводять злагодження, а в парламенті один за одним реєструють три законопроєкти. Один – авторства народних обранців фракції "Голос". Але депутатську ініціативу не сприйняли в Офісі президента. Зокрема, через плани дозволити бійцям зберігати вдома бойову зброю. Майже одночасно до парламенту внесли ще два законопроєкти – від Ради нацбезпеки й оборони. Щоправда, їхній текст і досі не опублікований.

"Я, як і ви, хочу, щоб закон був прийнятий якнайшвидше, щоб ми почали удосконалювати систему територіальної оборони відповідно до воєнної стратегії, яка вже прийнята в державі", – сказав командувач територіальної оборони командування Сухопутних військ ЗСУ Анатолій Баргилевич.

Про необхідність реформи цих підрозділів в Україні говорять від початку російської агресії. За цей час ефективну систему таких резервних формувань створили Польща та Естонія. Натомість в Україні все й досі залишається на папері.

"Активно розбудовувати територіальну оборону ми розпочали після розпаду Радянського Союзу. Але після російської агресії в Грузії, а потім і на сході України, у нас з'являлось все більше і більше добровольців, які хотіли вступити в ряди територіальної оборони", – розповів аташе з питань Естонії в Україні Багур Мурулайт.

Підрозділи територіальної оборони Естонії в мирний час підпорядковуються міністру оборони, але в разі війни вони автоматично переходять під командування сухопутних військ. А от у Грузії цей резерв функціонує інакше. Він формується в кожному регіоні і не несе службу на кордоні з окупованими територіями. Туди входять як досвідчені військові, так і добровольці. Окрім того, проходження служби в підрозділах тероборони зараховується як строкова служба.

"У Грузії підрозділи Тероборони входить у склад Національної гвардії і підпорядковуються Міністерству оборони. В Україні це відбувається дещо інакше", – зазначив командувач Нацгвардії та територіальної оборони Грузії Роман Джохадзе.

Аби обмінятися досвідом, представники 12 країн зібралися в Києві на міжнародну конференцію. У такому форматі вони зустрічаються вперше. Ініціатором конференції стала Україна.

"Всі виступи будуть узагальнені, ми їх опрацюємо і врахуємо при проведенні нашої законодавчої роботи. Крім того, цей захід є унікальною можливістю поглиблення нашої взаємодії з нашими партнерами", – наголосив командувач Сухопутних військ ЗСУ Олександр Сирський.

Більшість країн-партнерок уже мають вдосконалену систему формування тероборони. Ці підрозділи – справжні бойові одиниці, здатні швидко реагувати на загрози. А от в Україні тероборона поки що налічує всього 580 бійців із запланованих 10 000.

Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева, "5 канал"

Попередній матеріал
Закидали яйцями, відключили світло: російський пропагандист Познер утік із Грузії через протести
Наступний матеріал
Вимагав стати перед ним на коліна і плутав Прикарпаття із Закарпаттям – як Тищенко відвідав 87-й виборчий округ
Loading...

Захищати свою територію зі зброєю в руках: що відомо про законопроєкт щодо територіальної оборони – сюжет

Майже 60% громадян готові захищати Україну зі зброєю в руках, 85% вважають себе патріотами – соцопитування

В Україні відзначали день територіальної оборони масштабними навчаннями – відео