У Польщі розпочинають підготовку першого підрозділу українського легіону. Щоб доєднатися до формування, заявки подали декілька тисяч добровольців. Про це повідомив міністр закордонних справ Радослав Сікорський. Польща бере на себе навчання та екіпірування. Створення легіону анонсував президент Володимир Зеленський після підписання безпекової угоди з Польщею. Цей добровольчий підрозділ сформують з українців, які живуть на території ЄС. Що про новостворений легіон думають українські військові та експерти, дивіться у сюжеті журналістки "5 каналу" Марти Шикули.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Перші дні повномасштабного вторгнення на українсько-польському кордоні. В Україну повертаються чоловіки-заробітчани. Залишають роботу та комфортне життя, щоб доєднатися до Збройних сил. Іван п'ять років працював у Польщі. Коли почалася війна, зібрав сумку та повернувся.
"Повертаюся захищати свою неньку Україну. До родини. Ми переможемо. Слава героям, слава Україні. Наших хлопців не вистачає, наших теж вбивають. Я розумію, що потрібно підсилити. Допомогти їм, іду туди. В мене є внук, іду його захищати, щоб він жив у незалежній країні", – розповідав Іван.
А згодом чоловіки перестали поверталися, а навпаки, усілякими шляхами намагалися залишити Україну. Задля цього ставали жінками, приписували собі смертельні хвороби та перепливали річку. Тож у країнах Європи, крім українських дітей та жінок, осіли й тисячі чоловіків призовного віку.
"Останніми місяцями Україна зондує механізм, який би дозволив українських чоловіків, які проживають на території Євросоюзу, якось повернути в Україну, щоб вони підлягали мобілізації. Але дуже важко віднайти такий правовий механізм, який би створив якесь зобов'язання. Тому далі, як з доброї волі, ми не підемо. Щодо польського права чи інших країн, їх можна депортувати тільки за якийсь злочин. Випадок мобілізації в законі не прописаний", – заявив журналіст Dziennik Gazeta Prawna Міхал Потоцький.
Знайшли інший вихід. Нині чоловікам пропонують долучитися до українського легіону. Це добровольче військове формування, створення якого прописано у безпековій угоді між Україною та Польщею. Підрозділ формують у Польщі. За зразок беруть литовсько-польсько-українську бригаду, яка у 2014-му об'єднала армійців трьох країн.
"Саме по цьому досвіду ми дамо можливість громадянам України, які зараз перебувають в Польщі, Литві та інших країнах Європи, добровільно приєднатись до оборони України. Український легіон буде тренуватися. І буде тренуватися в Польщі, буде оснащений партнерами. І кожен громадянин України, який вирішить бути в легіоні, зможе підписати контракт зі Збройними силами України", – сказав Зеленський.
І нібито охочих вже чимало, хоча про легіон заговорили лише декілька днів тому.
"Ми починаємо готувати першу українську бригаду, що складається з добровольців у Польщі. У нас налічується до мільйона українців, і декілька тисяч із них уже зареєструвалися для участі в цьому призові. І що цікаво, багато хто справді хоче служити і ротувати своїх співвітчизників, але вони кажуть: ми не хочемо, щоб нас відправили в бій, неналежно навченими та екіпірованими", – зазначив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.
Вишкіл та екіпірування на себе бере Польща. Потім добровольці вирушать в Україну, з правом повернутися назад, після ротації, каже міністр. Політик наголошує, якби всі країни створили подібні легіони, в Україні було б, ще декілька бригад.
Читайте також: На яких умовах іноземці воюють за Україну – голова штабу Міжнародного легіону ГУР МОУ розповів.
У створення легіону українські військові вірять не надто і ставляться навіть скептично. Мовляв, залучити до війни людей, які втекли від неї – нереально.
"З інформаційної точки зору – це дуже вдалий крок. Держава показує, що ми боремося за уми людей, які виїхали за кордон. Але відповідь доволі проста, якщо людина виїхала, щоб не бачити війну, мала вірогідність того, що вона туди піде. Якщо б вона хотіла воювати у Збройних силах, вона повернулася в Україну і була б мобілізована. Тому, на кого це може спрацювати, це на людей, які виїхали за межі України до 2014 року. Ті, що забули, що таке Україна, на них ще є шанс. Але це не вирішить тих проблем, які ми маємо з мобілізації", – пояснив військовослужбовець ЗСУ Микола Мельник.
Військові переконані, це медійний привід показати, що Україна робить все задля того, щоб мобілізувати до армії якомога більше чоловіків. І готова йти на поступки навіть тим, хто виїхав.
"Замість того, щоб мобілізувати сильних спортивних хлопців, які відпочивають повсюди в нашій країні, ми робимо симуляції. Таким чином хочемо переконати світ, що ми робимо все від нас залежне. Дивіться, що допомогло рішення Верховної Ради про мобілізацію засуджених у цифрах. В абсолютних цифрах – це трошки більше 2000 військовослужбовців, половина з яких осяде в штабах, бо випускають корупціонерів, під яких власне і був прийнятий цей закон. Тобто в абсолютних цифрах це не допоможе", – зауважив Микола Мельник.
А ще, це може бути картинка для західних партнерів, кажуть експерти.
"Треба розуміти, результатом чого це стало, з одного боку ми маємо багато чоловіків, які ринулися за кордон із початком війни під різними приводами. Хтось легально, хтось не дуже і це предмет дискусії наших партнерів, які кажуть – вибачте, ми готові допомагати країні, жінкам дітям, а що роблять ці здорові хлопці тут у Польщі. Ми відправляємо техніку, снаряди, для того, щоб вона вистояла, питання, чому ще їх маємо кормити. Поляки дуже категорично ставляться до чоловіків українців, які в Польщі. Це факт", – наголосив керівник безпекових програм Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Павло Лакійчук.
Чи реалізує себе на війні український легіон і коли, наразі невідомо. Нині обидві сторони напрацьовують механізм залучення добровольців до ЗСУ. Планують залучити й інші країни Європи, принаймні до навчання та оснащення легіонерів.
Марта Шикула, "5 канал".
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.