Мовне питання в Україні
Мовне питання в Україні 5.ua

янукович 12 років тому підписав документ, що розширював права російської – що нині про мовне питання кажуть українці

Читайте по-русски
59 відсотків громадян України вдома розмовляють винятково українською

Російська фактично отримувала право другої державної. А у кремлі радісно потирали руки. Цього дня, 12 років тому, президент-утікач віктор янукович підписав закон "Про засади державної мовної політики". Скандальний документ – більш відомий як "закон Ківалова – Колесніченка" – істотно розширював права російської і відразу викликав хвилю обурення. Й серед мовознавців, і поміж звичайних українців. Люди вийшли на "мовний Майдан". Відтоді росія почала відкриту війну проти України. І всіляко використовує питання мови для провокацій. Утім, попри агресію та ракети, які летять на Україну, деякі українці досі не цураються "язика". Наша Ганна Рибалка – продовжила тему. 

2012 рік. Європейська площа у Києві. Розпал "мовного Майдану". Країна ще не знає, що за півтора року буде революція Гідності. російське вторгнення, і Велика війна.

Але "рускій мір" комфортно себе почуває з приходом януковича. Настільки, що тодішні нардепи ухвалили антиконституційний закон "Ківалова-Колесніченка". За ним – у 13 областях України російська мова здобувала статус регіональної, який майже прирівнював її до державної. Це тоді фракційний диригент партії регіонів Михайло Чечетов скаже про опозицію:

"Ми розвели їх як котиків".

Біля Українського Дому у Києві та в різних куточках країни протест триватиме понад два місяці. Мітингарі голодуватимуть. І вимагатимуть прибрати злі язики від української мови. І вже тоді на плакатах писатимуть: "Російське дорівнює окупація".

На місці, де колись був "мовний Майдан", ми вирішили поспілкуватися з перехожими про мову і язик. Який ще чути з уст українців, попри війну:

– Тоді цей закон міг знищити українську мову. Чому ви досі продовжуєте говорити російською?

– Хто продовжує?! Ми не продовжуємо!

– Я продовжую? Я не продовжую. Ну я говорив російською колись раніше. Але вже багато років не користуюсь цією мовою.

– Чому ви досі говорите російською?

– Я? Виключно українською.

– Я російської незнаю.

– Ми не говоримо російською. Тому нічого не можу вам сказати.

– Чому зараз ви говорите російською мовою?

– Ми намагаємось говорити українською мовою. Ми переходимо на українську мову. Якщо ми кажемо щось російською, то це не спеціально.

– Російськомовна сім'я, тому до війни все життя на російській проговорила. Тому складно трішечки перейти.

– Але ми переходимо.

А дехто, почувши запитання, просто йшов геть. Як одна жінка.

– 12 років тому наш втікач-президент янукович намагався затвердити російську мову як регіональну по всій країні. Чому через 12 років ви досі продовжуєте говорити російською?

– Я розмовляю українською мовою. Дякую за запитання. Будь ласка, на камеру. До побачення.

Ці чоловіки, які відмовилися назватися, кажуть, що російська, зокрема в Києві, часто лунає від молоді до 20-ти років.

– Позавчора я чув як на Подолі молоді чуваки грали на гітарі пісню Агати Крісті. Ну це піп*ц!

Водночас мови окупанта в українських містах значно поменшало. Пряма причина – російська агресія.

– Але згадую Київ до умовно 14-го, і кількість російської мови була значно більшою. Можливо, моя "бульбашка" якось так розвивається, що я бачу велику кількість української мови. У мене з'являється відраза повністю до російських слів, які тут з'являються. Але хочу сказати, що справді, прогрес є.

У тому, що прогрес є і дедалі більше людей хочуть удосконалювати свою українську, погоджується і Наталя Федечко – співзасновниця Всеукраїнського руху "Єдині". Це проєкт, який, зокрема завдяки безоплатним мовним курсам, допомагає українцям, які послуговуються російською мовою, перейти на державну.

"Є практика – тоді не складно. Вони не практикують. Треба робити кроки, треба переходити. У громадському просторі, в публічному просторі. Переходити вдома. Це серйозні ментальні зусилля. І коли люди практикуються, тоді вони переходять починають говорити спокійно. У нас є докторка, яка вже четвертий чи п'ятий курс ходить саме в розмовні клуби, бо їй треба розговоритися", – пояснила Наталя Федечко.

Виріс у російськомовній родині, а на українську перейшов у студентські роки. Fashion-журналіст Роман Тимофєєв поділився з "5 каналом" своєю історією відмови від російської.

"Я сам із Харкова. Як би там не презентували завдяки Сергію Жадану, що Харків дуже українське місто, воно українське по духу, але російське по мові. І школа в мене була взагалі вона називалася російськомовна чи якась там російська школа. У мене була російська мова як предмет. Я спілкувався російською. У мене родина російськомовна. Але коли я переїхав до Києва, вступив в університет на тележурналістику там дуже принципово було спілкуватися українською. Мене так зачіпало, що хтось легко розмовляє чудовою українською мовою, а мені це так складно дається. І в мене там були погані оцінки з дикторської майстерності. Що я вдвічі більше зусиль прикладав, щоб просто довести, що я можу", – пригадав Роман Тимофєєв.

Нині Роман має милозвучну українську. Нею веде власний телеграм-канал і розмовляє у побуті. Майже всі його друзі та колеги спілкуються рідною, а не мовою окупанта.

"Я все ж таки як людина, яка перейшла на українську мову і яка народилася в російськомовній родині, розумію, чому деякі люди продовжують говорити. Що це дійсно складно, що ми не скасуємо цю жахливу русифікацію, яка йшла кров'ю, розстрілами, примусово. Як сказала Оксана Забужко чи Віра Агеєва, так а ви покопайтеся в минулому, чому ваші батьки чи бабусі почали розмовляти російською мовою. Люди під страхом це робили", – додав fashion-журналіст.

59 відсотків українців вдома розмовляють винятково українською. За "язик" досі тримаються 12 відсотків опитаних. Решта послуговуються обома. Такі результати соціологічного дослідження групи "Рейтинг", яке провели на початку року. А це свідчить, що дедалі більше українців розуміють, що рідна мова – це і про ідентичність, і про національну безпеку. 

Ганна Рибалка, Олексій Іванченков, "5 канал"

Читайте також: в Одесі знову запрацювала музична вулиця, де співають лише українські пісні.

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
"Гроші в країні є" – Порошенко вимагає ухвалити закони про мотивацію та фінансування війська
Наступний матеріал
У Курській області оголосили надзвичайний стан: що відбувається у регіоні
Loading...
В Одесі знову запрацювала музична вулиця, де співають лише українські пісні – відео

В Одесі знову запрацювала музична вулиця, де співають лише українські пісні – відео

"Наше завдання утвердити себе, як національну ідентичність" – останнє інтерв'ю Ірини Фаріон для "5 каналу"

"Наше завдання утвердити себе, як національну ідентичність" – останнє інтерв'ю Ірини Фаріон для "5 каналу"

"Через месяц тут будет россия, все поймешь": у Києві двоє чоловіків побили дівчину за українську мову – відео

"Через месяц тут будет россия, все поймешь": у Києві двоє чоловіків побили дівчину за українську мову – відео

Накинулися, бо відповіла українською: невідомі напали на волонтерку в Києві – "Час новин: підсумки"

Накинулися, бо відповіла українською: невідомі напали на волонтерку в Києві – "Час новин: підсумки"

Українська мова – це основа державності, і ми не дозволимо її послабити – Порошенко

Українська мова – це основа державності, і ми не дозволимо її послабити – Порошенко

Повернути Одесі ідентичність – як проводить українізацію ГО "Робимо вам нерви" – сюжет

Повернути Одесі ідентичність – як проводить українізацію ГО "Робимо вам нерви" – сюжет