Україна
Україна Shutterstock

Повернути Одесі ідентичність – як проводить українізацію ГО "Робимо вам нерви" – сюжет

Читайте по-русски
За півтора року діяльності спільнота посприяла українізації 140 об’єктів у місті

"Робимо вам нерви" – так називається команда однодумців-одеситів, котрі об'єдналися у громадську організацію. Активісти працюють над українізацією міста та перевіряють дотримання мовного закону в царині надання послуг. Члени громадської організації кажуть: їхня мета – повернути Одесу до української ідентичності. Більше про діяльність молодих одеситів дивіться у сюжеті журналістки "5 каналу" Аліни Оганезової.

Одеса тривалий час була здебільшого російськомовним містом. Проте початок повномасштабного вторгнення засвідчив – час змінюватись. У листопаді 2022 року небайдужа одеська молодь взялася за популяризацію тут українства.

"Громадська організація "Робимо вам нерви" – це молодіжна, патріотична, незаангажована, неполітична, непартійна громадська організація. І нашою місією і ідеєю є відновлення української самобутності в Одесі", – заявила засновниця та голова організації Катерина Мусієнко. 

Вона називає себе "одеситкою без зайвих "с". Розповіла, що їхня діяльність змогла об'єднати багато однодумців. Команда наголосила – їхня мета – не покарати за порушення, а допомогти його виправити.

"Скажіть, а сьогодні присутній адміністратор чи власник магазину? Я хотіла сказати, що у вас є порушення мовного законодавства по 28 статті. 27.04 Закону України. Що всі вивіски, які у вас висять, і штучка, яка стоїть на вулиці, воно все має бути державною мовою. Ми зафіксували ФОП, в принципі, там можна буде подивитися в реєстрі його номер телефона, пошту, зв'язатися з ним безпосередньо. Бо ми завтра завітаємо, зробимо зауваження, я думаю, що це питання врегулюється за тижні, місяці, мінімум", – зайшла до приміщення та сказала Катерина.

Члени організації розповіли, що найчастіше одесити до зауважень дослухаються і роблять правильні висновки.

"Раніше тут був "Модний дом", тепер – "Модний дім". Ми тому дуже раді", – показали учасники організації. 

Олексій, власник магазину і переселенець із Миколаєва, сказав, що підтримує такі ініціативи. На зауваження про необхідність змінити ще одну вивіску відреагував позитивно та одразу демонтував.

За півтора року діяльності спільнота посприяла українізації 140 об'єктів у місті. Активісти наголосили, що їхня робота має бути доброзичливою.

"Якісь радикальні та гострі кроки з нашого боку у сторону зросійщення, це буде фактично те саме, що і боротьба з населенням, яке розмовляє російською. Ми, звичайно, цього не хочемо і розуміємо, що це викличе лише агресію та супротив. Тому одна з наших фундаментальних задач – це глибинне розуміння проблем та потреб, які є у населення зараз", – відмітила голова продуктового відділу ГО РВН Олександра Гавронська. 

Крім того, молодіжна організація ще й створює власний якісний українськомовний контент.

"Якщо ми говоримо про наші власні заходи і наш власний контент, то ми діємо у таких розрізах: мовні інспекції, ми також організовуємо власні культурні та освітні заходи, власні подкасти", – додала Олександра.

Активісти запрошують доєднатися усіх небайдужих. Щоб стати членом організації, потрібно заповнити анкету та пройти декілька етапів вступу.

"До нас подався кандидат військовий. Я не можу розголошувати його ім'я, але мене неймовірно вразило. Просто до мурах, що він написав у своїй мотивації. Він написав, що я пишаюсь тим, що ви робите. І воюючи на фронті, я розумію, що я не дарма проводив там час і боровся за вас. І коли тобі це пише військовий, це така гордість", – поділилася голова управління персоналом та адміністрування ГО РВН Ларіна Іванцова. 

Активісти сказали, що попереду ще багато роботи, але переконані, що спільними зусиллями зможуть повернути своє місто до української ідентичності.

Аліна Оганезова, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"

Читайте також: Герой України "Хук" про мовне питання ти у бруді сидиш з автоматом, а хтось з дивану може сказати: "Чому не українською".

Як повідомляв 5.UA, СБУ відкрила провадження щодо Ірини Фаріон.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

 

Попередній матеріал
"Укренерго" другий день майже цілодобово залучає аварійну допомогу – в енергосистемі дефіцит
Наступний матеріал
Patriot для України: Греція може надати одну систему в обмін на "гарантії" від США – ЗМІ
Loading...