5 канал

ГПУ оприлюднила результати розслідування Іловайської трагедії

У Генпрокуратурі повідомили, що дослідження обставин Іловайської трагедії в цілому завершено

Головна військова прокуратура продовжує розслідування за фактом ведення РФ агресивної війни проти України, що спричинило загибель людей та інші тяжкі наслідки. У цілому дослідження обставин Іловайської трагедії завершено. Про це повідомляє прес-служба ГПУ.

  • На якому етапі розслідування

У ГПУ підкреслили, що кінцеве процесуальне рішення у кримінальному провадженні буде прийнято після забезпечення виконання вимог ст. 2 КК України щодо повного та неупередженого розслідування (завершення всебічних допитів кожного українського військовослужбовця з відомих їм обставин Іловайської трагедії, а також вчинення підрозділами ЗС РФ воєнних злочинів – віроломного вбивства українських військових під час їх виходу з оточення, ненадання медичної допомоги пораненим і залишення їх у безпорадному стані, розстрілів полонених, жорстокого поводження з ними тощо), а також притягнення до кримінальної відповідальності всіх винних осіб.

  • Що встановили в ході розслідування
Зібраними доказами та експертизами встановлено, що з травня по липень 2014 року силами АТО проведено ряд успішних операцій зі звільнення населених пунктів Донецької і Луганської областей від терористичних організацій "ДНР" і "ЛНР".

11 серпня 2014 року керівництвом АТО видано наказ, на виконання якого командуванням сектору "Б" розроблено замисел, одним із завдань якого було блокування силами ЗСУ та зачищення міста Іловайськ від незаконних збройних формувань. До бойової операції були залучені сили окремих добровольчих батальйонів.

У ГПУ повідомили: "Відповідно до вказаних наказу та задуму, які були цілком обґрунтовані, передбачалось взяття міста Іловайськ разом із контролем північних околиць міста Макіївка, що мало привести до встановлення контролю над шляхами постачання та у подальшому дозволяло оточити і звільнити місто Донецьк від терористів".

  • Вторгнення військ РФ в Україну

Водночас, як наголосили у відомстві, у третій декаді серпня 2014 року керівництво збройних сил РФ організовало пряме вторгнення регулярних російських підрозділів на територію Донецької області з одночасними артилерійськими обстрілами позицій ЗСУ з території Росії.

Наймасштабніше вторгнення відбулось у ніч із 23 на 24 серпня 2014 року. Сили вторгнення Збройних сил РФ складалися з дев’яти батальйонно-тактичних груп: 3500 осіб особового складу; до 60 танків; до 320 БМД (БМП); до 60 гармат; до 45 мінометів; 5 ПТРК. Згідно з отриманими слідством даними Служби безпеки України, розвідувальних органів та Об’єднаного штабу АТО критичне співвідношення військових сил України у районі міста Іловайськ з підрозділами Збройних сил РФ та представників терористичних організацій "ДНР", "ЛНР" становило: особовий склад – 1 до 18; танки – 1 до 11; бронетехніка – 1 до 16; артилерія – 1 до 15; "Гради" – 1 до 24.

"Унаслідок раптового вторгнення 24-25 серпня 2014 року регулярних підрозділів збройних сил РФ та їх маршу в напрямку міста Іловайськ батальйони МВС України "Дніпро-1", "Миротворець", "Світязь", "Херсон", "Івано-Франківськ", Нацгвардії "Донбас" і сили сектору "Б" потрапили в оточення значно переважаючих за чисельністю сил ворога", – йдеться у повідомленні ГПУ.

  • Як Росія надавала гарантії безпеки "зеленого коридору"

Слідством підтверджено, що упродовж 26-28 серпня 2014 року лише між керівником АТО Віктором Муженком і заступником начальника ГШ ЗС РФ Миколою Богдановським відбулося 12 телефонних розмов, за результатами яких російська сторона надала гарантії безпечного виходу українських військових з оточення у не бойовому порядку за узгодженими маршрутами.

Додатковою гарантією безпечного виходу мали стати три захоплені у полон російські десантники, щодо яких була домовленість передати їх представникам збройних сил РФ після виходу з оточення. Водночас слідством достеменно установлено, що у ході перемовин представники Збройних сил РФ умисно затягували час для облаштування тактично вигідних вогневих позицій за маршрутом руху сил АТО.

  • Що сталося 29 серпня

"29 серпня 2014 року за безпосередньою вказівкою та наказом командування Генерального штабу Збройних сил РФ російські військовослужбовці впритул розстріляли з важкого озброєння колони українських військових, разом із трьома полоненими російськими десантниками. За вказаних обставин вчинено віроломне вбивство 366 українських воїнів, 429 – отримали поранення різного ступеню тяжкості, 300 – потрапили у полон", – повідомили в ГПУ.

Крім того, ЗСУ України понесли значні втрати озброєння і військової техніки на суму майже 300 млн грн, наголошують в ГПУ.

  • Які ключові фактори встановлені
Відповідно до результатів слідства та висновків судових експертиз установлені такі ключові фактори, на тлі яких відбулося вторгнення підрозділів ЗС РФ та подальша російська окупація окремих районів Донецької і Луганської областей:
  1. по-перше, низький рівень боєготовності та боєздатності ЗСУ,
  2. по-друге, численні факти дезертирства, самовільного залишення місць несення військової служби та невиконання наказів начальників серед особового складу в українській армії у той період;
  3. окремі помилки керівництва АТО під час планування та проведення військових операцій, які не перебувають у прямому причинно-наслідковому зв'язку з настанням тяжких наслідків – загибелі українських військових та втрати озброєння і військової техніки.

Згідно з висновками експертів настання тяжких наслідків у вигляді загибелі українських військовослужбовців та втрати озброєння і військової техніки у районі Іловайська Донецької області перебуває у безпосередньому причинно-наслідковому зв’язку з діяннями ЗС РФ, якими 23-24 вересня 2014 року здійснено віроломне вторгнення на територію Донецької області та віроломне вбивство українських воїнів, наголосили в ГПУ.

Роковини Іловайської трагедії: у Києві під посольство РФ принесли сотні хрестів із фотографіями

/
Роковини Іловайської трагедії, посольство РФ
/
/
/
/

Попередній матеріал
Пішли до школи і не знайшли нові меблі й інтерактивні дошки – що Гриневич відповіла занепокоєним батькам
Наступний матеріал
Прощання з підтекстом: як Маккейн востаннє потролить Путіна на своїх похоронах

Їх об'єднала війна: як у 4 роковини Київ згадував героїв Іловайської трагедії

"БлогПост": Правда, міфи та спекуляції на найбільш трагічних сторінках російсько-української війни

У Кропивницькому відслужили панахиду за загиблими під Іловайськом спецпризначенцями

У боях під Іловайськом загинуло більше як 200 військових РФ – в ЗСУ розповіли подробиці

Роковини Іловайська – і знову суперечки: хто винен та чи можна було уникнути оточення

Ноздрачов про Іловайську трагедію: Якби не вторгнення регулярних військ РФ, конфлікт на Донбасі був би закінчений у 2014-му