Трудова книжка
Трудова книжка 5 канал

Електронні трудові книжки в Україні: як запроваджуватимуть та скільки триватиме перехід

Читайте по-русски
Перехід на електронний формат триватиме 5 років

Замість паперових – електроні. Президент підписав закон, який передбачає перехід на електронний формат трудових книжок. Напередодні документ ухвалила Верховна Рада. Електронні трудові запроваджуватимуть для тих, хто ще не досяг пенсійного віку та працює офіційно. Коли зовсім зникнуть паперові трудові книжки і що означають такі зміни для українців – розповість журналістка "5-го" Маргарита Варадовська.

"Мало того, що людину пограбували, так треба йому ще брати з собою постійно живий документ. Це не зручно", – каже киянка Анна Івкіна.

Кілька місяців тому в Анни вкрали сумку, в якій, крім грошей та особистих речей, була ще й трудова книжка. Їй довелося обійти всі попередні робочі місця, щоби відновити документ. Одне з минулих місць роботи – юридична компанія в Криму, де Анна працювала 6 років тому.

"Мені довелося зв'язуватися з моїми знайомими, щоб мені шукали того роботодавця та контрабандою мені з Криму передали запис у трудову книжку, у підтвердження, що я працювала юристом. Я дуже щаслива була дізнатися, що у нас зараз випускаються електронні трудові книжки, що буде єдиний реєстр, єдина база, і ми для себе можемо знати, де ми працювали, а де – ні", – пояснює жінка.

У Пенсійному фонді запевняють: із запровадженням електронної трудової книжки проблем із відновленням інформації більше не буде.

"Починаючи з цього моменту, у нас оригіналом будуть електронні дані з реєстру", – запевнив заступник голови правління Пенсійного фонду України з питань цифрового розвитку Олександр Малецький.

З 2004 року все, що записують у ваших трудових книжках, одразу вносять в електронний реєстр. Саме ним користується Пенсійний фонд. Старіші записи до 2004-го треба відсканувати і внести до реєстру як копії.

"На прикладі страхувальника, тобто роботодавця, на якого людина працює, – він буде за всіх своїх працівників робити сканкопії, завіряти власним електронним підписом і подавати їх до нас. А внесення інформації до реєстру, власне оцифровування буде здійснюватися Пенсійним фондом", – зазначив Малецький.

Ви можете завантажити копії своєї трудової й самостійно. Заходите на сторінку Пенсійного фонду. Шукаєте "Портал електронних послуг" й обираєте вгорі сторінки кнопку "Вхід". Далі можете зайти за допомогою електронного цифрового підпису або простіше – через банківські дані. Обираєте свій банк. І далі заходите у свій обліковий запис. І ось – бачите всю свою трудову історію – стаж, місця роботи і навіть зарплату. Фактично такий вигляд і має електронна трудова.

Після того, як працівникові "завели" електронну трудову книжку – внесли дані в реєстр, паперову роботодавець має віддати на збереження її власникові. Проте за законом ви можете вимагати у роботодавця й далі вести таку версію. Юристи попереджають: електронний реєстр – недосконалий, його робота нестабільна, а у записах часто можна зустріти помилки.

"У будь-якому випадку не варто нічого викидати. Може щось статися з реєстром. Є ця вимога – законом передбачена – вимагати від роботодавця вести й паперову трудову книжку. Ну, я би цим, особисто скористалася. Тому що це є документ, цей запис у мене є", – пояснила юристка Зореслава Кудиба.

Перехід на електронний формат триватиме 5 років. За цей час записи з паперових трудових 13 мільйонів працівників треба перенести до реєстру.

Маргарита Варадовська, Михайло Третяк, "5 канал"

Попередній матеріал
Суд відмовив заступнику голови ОП Татарову в оскарженні підозри
Наступний матеріал
Рухався всупереч розмітці і дорожнім знакам: у Києві водій Mercedes "під кайфом" влаштував ДТП – відео
Loading...

У Facebook та Instagram стався масштабний збій

Як у Африці вперше повноцінно запрацювали роботи – сюжет

В Європі стався масштабний збій Telegram та WhatsApp

Верховна Рада ухвалила закон щодо врегулювання дистанційної роботи

Блокування КПВВ на Донбасі: українська сторона надасть автобуси для перевезення людей

Через 10 років в Україні майже вдвічі скоротиться молоде працездатне населення – експерт