Екотехнології в дії: чи вигідно будувати енергозаощадливі будинки та як швидко вони окуповуються

Сонячні батареї 5 канал
Як заощадити на комірному, українці вчаться у сусідів. Зокрема, німецький Фрайбург споживає учетверо менше енергії, ніж виробляє

Чи вигідно будувати екобудинки в Україні та як із цим у Європі – журналісти програми "Небайдужа" дізнавалися. 

Будинок продюсера і співака Юрія Квеленкова глядачі знають за серіалом "Слуга народу". Це дім головного героя фільму – Василя Голобородька, якого зіграв Володимир Зеленський.

Власник будинку каже: "В моєму будинку було дуже багато зйомок – це десятки стрічок. Це "Слуга народу".

Екобудинок Юрія Квеленкова
Екобудинок Юрія Квеленкова5 канал

Цей "термодім", за версією кількох архітектурних видань, увійшов до п'ятисот найкращих будинків світу. Улітку він створює ефект прохолоди, а взимку зберігає тепло і дає можливість заощаджувати на опаленні. Його особливість – стіни зведені з легких піно-полістирольних блоків. Єдине джерело тепла – це підігрів підлоги.

Юрій Квеленков пояснює: "Тобто в цьому будинку немає ніяких радіаторів, немає конвекторів, немає, нічого. В ньому є тільки комфортний підігрів підлоги та кондиціонування повітря. Товщина стелі 25 сантиметрів і вікна від стелі до низу – це скляні пакети, теж енергозберігаючі і завдяки цьому, він називається "термодім".

Усе в будинку спроєктувала архітекторка і дружина Наталія. Дизайн продумала до найменших дрібниць. Єдине, що привіз сам співак у дім – це фортепіано. Для знімальної групи проєкту "Небайдужа"награє улюблену пісню.

Екобудинок Юрія Квеленкова
Екобудинок Юрія Квеленкова5 канал

Заощаджувати на комірному Олександру Михайлову допомагає енергія сонця. На даху власного будинку чоловік встановив соняШну електростанцію.

Сонячні батареї
Сонячні батареї 5 канал

Чоловік розповідає: "Почав з того, що у 2015 році збудував на даху невеличку сонячну електростанцію на 5 кіловат годин. Мета була – спробувати. Вже наступного року, я підняв до 10 кіловат. А у 2018 році довів вже до 25 кіловат. А це система зберігання згенерованої електроенергії".

Пояснює: енергію сонця обрав через доступність та екологічність. Не треба підключатися до централізованої системи і залежати від енергопостачальних компаній. І головне: на "зайвій" електроенергії їхня родина заробляє. На газі – так само навчилися заощаджувати.

"Проміняли газовий котел, на газоконденсаційний, і одразу на 30% впало використання газу з мережі. Крім того, на кожному радіаторі опалення терморегулятори, також 25–30% чистої економії", – говорить Олександр. 

Будинок звели з екологічних матеріалів. За таким принципом доглядають і за господарством.

Птахи
Птахи5 канал

А воду беруть з озера, потім очищують і повертають по трубах назад. Заощаджують і на пальному. Автомобілі господар заправляє електроенергією.

"Це – великий акумулятор. Ось це 20 кіловат часу, це 20 000 ампер часів. Дозволяє в той час, коли немає генерації сонця, ніч, немає в мережі електроенергії, електроенергію спокійно черпати звідси", – каже Олександр.

Електромобіль
Електромобіль5 канал

"Пасивний екобудинок" для своєї родини спроектувала і збудувала архітекторка Тетяна Ернст. Її дім у Києві – споживає мінімум енергії. Герметичне утеплення стін, використання системи вентиляції і "правильна архітектура", дає змогу зберігати тепло. Екологічні стіни з глини і відсутність радіаторів, створили комфортну атмосферу в оселі.

Екобудинок
Екобудинок5 канал

Іван Кульбич розповідає: "В цьому будинку, замість центрального опалення і батареї, які зменшують вологість, є теплі стіни, де циркулює вода. Тому влітку тут прохолодно, і тому тут взимку тепло. Але не стільки екологічно і добре дихати тут, але це і дуже економічно! Ми не платимо за центральне опалення, не платимо за електроенергію чи газ". 

Екобудинок
Екобудинок5 канал

На даху будинку – соняшні колектори. Вони підігрівають воду, яка використовується у будинку і зігрівають будинок. В екобудинку є басейн та сауна. Вода в басейні, як і у всьому домі підігрівається за рахунок сонячних колекторів та за рахунок скважин у землі.

Нині така будівля коштує дорожче, ніж традиційна. Це житло господарям стало у 400 тисяч доларів. Головна складова витрат – на енергоефективні технології. 

За утримання триповерхового будинку з басейном родина платить півтори тисячі гривень на рік. Керується "розумний будинок" із комп'ютера.

Іван Кульбич пояснює, як працює ситема: "У будинку є багато датчиків, можна бачити, яка температура повітря в будь-якій кімнаті, басейні. Яка температура води в стінах, яка навколо нас температура і можете регулювати параметри. Чи буде дім обігріватись, чи буде дім охолоджуватись".

Та як заощадити на комірному, українці вчаться у сусідів. Зокрема, німецький Фрайбург споживає учетверо менше енергії, ніж виробляє. Дахи його будівель повністю вкриті соняшними батареями. Будинки ж зведені таким чином, щоби зменшити кількість енергії, необхідної для опалення й охолодження. Та чи не найбільше знають як заощаджувати данці. У передмісті Копенгагена існує чи не найбільше в Європі екологічне село. За допомогою новітніх технологій тепло і світло в будинках забезпечуються за мінімальних витрат енергії. За п'ять років експерименту 750 будинків заощадили 18 мільйонів кіловат-годин. У перерахунку на шкідливий парниковий газ — три з лишком тисячі тонн вуглекислого газу.

Олена Царенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Воїни Архістратига Михаїла: як десантники ЗСУ в 2014 давали відсіч російській агресії – найважливіші операції
Наступний матеріал
Скільки грошей треба, щоб сплатити комірне та чи позбавлятимуть житла через борги – сюжет
Loading...