Безвіз без змін: після закінчення пандемії громадяни України й надалі зможуть безперешкодно подорожувати до країн Євросоюзу. Про це заявив Президент Володимир Зеленський за підсумками саміту Україна-ЄС у Брюсселі. Під час зустрічі сторони підписали низку домовленостей, зокрема й про оновлення Угоди про асоціацію. Брюссель вказав на потребу пришвидшити судову реформу в Україні, боротьби з корупцією та деолігархізації. Із результатами саміту розібралися журналісти "5 каналу".
22-й саміт Україна-ЄС, мав відбутися улітку – його перенесли через пандемію. Перший фізичний саміт у Брюсселі з часу пандемії. Президент Євроради Шарль Мішель та глава дипломатії Жозеп Боррель - замість Урсули фон дер Ляєн. Двосторонні зустрічі. Ключові теми – подальша інтеграція України до ЄС, безперешкодна торгівля та питання звільнення окупованих територій.
Утім чи не найважливішим питанням став безвіз. Останнім часом у ЄС заговорили про загрозу його скасування. Невдоволення євродипломатів викликав суперечливий склад конкурсної комісії, яка обиратиме нового главу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Її сімох членів Верховна Рада затвердила 17-го вересня, попри те, що в деяких обранців відсутній досвід в антикорупційній галузі. На цьому наголошував ЄС.
Після такого рішення деякі депутати Європарламенту натякнули на можливості втрати безвізу та макрофінансової допомоги Україні на суму майже 1,2 мільярда євро. Втім сьогодні під час саміту керівництво ЄС запевнило: безперешкодним подорожам українців нічого не загрожує. Втім наголосили: незалежність та ефективність роботи НАБУ і САП - головні умови для збереження безвізу та фінансової підтримки Києва. Гроші Києву ЄС дає не безумовно, а в обмін на здійснення реформ.
"Реформи - це часто складний і довгий процес. Але варто визнати, що президент Зеленський спромігся посприяти проведенню вагомих реформ від початку своєї каденції, зокрема, земельної реформи, оподаткування і банківського сектору. Утім, звісно, ще багато чого потрібно зробити. Допомога ЄС Україні не є безумовною, ми не діємо з міркувань благодійності", – сказав Жозеп Боррель, верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки.
Зеленський же переконує: безвізовому режиму нічого не загрожує. Україна і далі відповідає всім його вимогам. Щойно завершиться пандемія коронавірусу – українці зможуть і далі подорожувати до Європи. А реформи залишаються для чинної влади пріоритетом зміцнення верховенства права.
Євросоюз відзначив успіхи України у реалізації реформ (ринок землі, банківський закон, децентралізація). Брюссель та Київ підписали 3 угоди з Єврокомісією на 60 млн євро та 3 угоди з Європейським інвестиційним банком на суму понад 300 млн євро.
Зокрема, щодо подолання наслідків коронавірусу, підтримки територій, які постраждали від російської агресії, розвитку демократії та переходу на зелену економіку, а також інтеграції до цифрового ринку. Кроки на шляху до "безвізового режиму у торгівлі – інтеграція у торгівельний ринок". А наступного року планують підписати угоду про спільний авіапростір.
"ЄС виділив Україні 190 мільйонів євро допомоги на додачу до 1,2 мільярдів євро макрофінансової допомоги. Це найбільша підтримка, яку ми коли-небудь надавали східному партнеру. Зміцнення верховенства права та подолання корупції - ключові умови для інвестицій", – сказав Шарль Мішель.
Оцінити те, як виконується угода про асоціацію планують наступного року. ЄС укотре запевнив Україну у підтримці суверенітету, закликав Росію забрати свої війська з окупованих територій – санкції збережуться до повного виконання мінських угод. У ЄС наголосили: Україна - це частина Європи майбутнього, а ЄС залишатиметься її найбільш надійним партнером, тож Київ завжди може розраховувати на підтримку Євросоюзу.
Напередодні євродепутати навіть написали листа голові фракції "Слуга народу" Давиду Арахамії, у якому вказали на корумпованість суддів і зв'язки деяких членів керівної партії з олігархами. Та закликали не допустити згортання реформ. І хоча скасування безвізу поки залишається лише у натяках, керівництво ЄС попереджає: незалежність та ефективність роботи НАБУ і САП - головні умови для безперешкодних подорожей українців та фінансової підтримки Києва.
Христина Катарина, "5 канал"