Життя п'ятьом людям врятував один донор. Одразу дві унікальні трансплантації за ніч – провели медики у Львові. Там 13-річна дитина отримала нове серце, а чоловік – легені. Таких операцій в Україні ще не проводили. До того ж від того самого донора іншим пацієнтам пересадили нирки та печінку. Про ніч трансплантацій у Львові – знає журналістка "5 каналу" Марта Шикула.
Надвечір у Львівській лікарні швидкої допомоги одна за одною розпочинаються операції. Спершу медики забрали органи в донора. 54-річний чоловік помер від інсульту. Родичі дали згоду на пересадки.
Серце донора пересаджують 13-річному Максимові. Влітку у хлопця стався інфаркт. Серце дитини – вже не могло впоратися, єдиний шанс вижити для хлопця – трансплантація.
"Два тижні він був в критичному стані, ми чекали на цю операцію, і ось знайшлось серце, знайшовся донор", – розповів керівник Львівської міської лікарні швидкої допомоги Олег Самчук.
"Моя мрія, я хочу бути здоровим, живим і повернутися додому", – каже Максим.
Це унікальна та надскладна операція. Раніше українські медики подібних не проводили. Трансплантація триває 100 хвилин. І зрештою – у Максима б'ється здорове, донорське серце.
"Подивіться на це серце. На ньому вже немає м'язу, немає живого місця, воно все в жовтих плямах. Це переродження м'язу в жирову тканину, тому очевидно, що з таким серцем він довго жити не зміг би. А з цим, я думаю, він житиме довго", – розповів керівник Інституту серця МОЗ України Борис Тодуров.
Біля операційної – батьки хлопчика. Через телевізійні камери дякують рідним чоловіка, який посмертно став донором.
Тим часом, у сусідній операційній – іще одна унікальна трансплантація. Вперше в Україні легені пересаджують 56-річному львів’янину Віктору. Лікарі кажуть, без заміни органа чоловік міг не прожити і кількох місяців.
"Ніяких навантажень, нічого. Навіть при ходьбі задихаюсь. Одягатися не можу, ходити. Роки зо три не виходжу з квартири. Два-три кроки – задиxаюсь", – каже пацієнт Віктор Бабій.
Пересадити легені львівським лікарям допомагають колеги з Польщі.
"Легені важко підібрати, бо тільки 9% донорів, які годяться на трансплантацію серця, підходять на трансплантацію легень. Має бути суміщення не таке, як зазвичай, а треба ще підбирати по розмірах грудної клітки", – розповів лікар-анестезіолог Львівської лікарні швидкої допомоги Іван Міськів.
Паралельно в лікарні пересаджують іще нирки та печінку. А в четвер – від того самого донора планують трансплантувати і рогівку ока. Ніч трансплантацій закінчилася успішно, кажуть медики. На ранок пацієнти почуваються добре.
"Зараз, слава Богу, всі стабільні, все добре. Сердечко б’ється дуже добре, печінка жовч виділяє, легені дихають. Усе добре", – розповів керівник центру трансплантології Львівської лікарні швидкої допомоги Максим Овечко.
Тепер перша дитина в Україні, якій пересадили серце, – Максим Давилюк – мріє якнайшвидше повернутися додому.
Марта Шикула , Євген Радіон , Львів, "5 канал"
Читайте також: На Черкащині вперше провели трансплантацію серця: як почувається пацієнт