Трансплантація
Трансплантація 5 канал / Час. Підсумки тижня

Історична операція: в Україні вперше пересадили кістковий мозок від нерідного донора

Читайте по-русски
На наступний рік у бюджет заклали більше коштів на трансплантацію

Історична операція. Вперше в Україні дорослому пацієнту пересадили кістковий мозок від нерідного донора. Трансплантацію зробили в Черкасах. Лікарі місяць тримали новину в таємниці і оприлюднили лише зараз – коли 19-річна пацієнтка вже готується до виписки. Чи стане ця операція новою сходинкою в розвитку української трансплантології, дізнавалася журналістка "5 каналу".

Вперше після трансплантації 19-річній Еліні лікарі дозволити обійнятися з мамою. Вони місяць бачилися лише по відеозв'язку, бо відвідувачів до дівчини не пускали.

"Я більше всього хотіла обійняти маму, ви навіть не уявляєте, наскільки в лікарняних стінах не вистачає рідної людини", – каже пацієнтка Еліна.

До трансплантації, у травні, Еліна була знесилена, адже вже два роки бореться з лейкемією. Тривале лікування не допомагає, організм відмовляється входити в ремісію. Дівчину могла врятувати лише трансплантація кісткового мозку від неродинного донора. Раніше донорську трансплантацію кісткового мозку українці робили лише за кордоном. Це коштувало великих грошей – більше 100 тисяч доларів.

"В Туреччині, скажімо так, мені за одну пересадку – 100 тисяч доларів, кожен блок хіміотерапії 30 тисяч доларів, обстеження – 9, тобто якщо мені МОЗ оплатив би 100, то мені з собою ще 100 треба було мати", – зазначає мати Еліни Наталія Торопенко.

Еліна стала першою в Україні, кому зробили трансплантацію кісткового мозку від неродинного донора. Операцію зробили в Черкаському онкодиспансері. Сама пересадка – триває лише годину, клітини переливають спеціальним апаратом. Та найскладніше знайти донора. Для дівчини відшукали в Німеччині, через Європейську базу. Та перед трансплантацією необхідні курси хіміотерапії.

"Провести дівчині курси хіміотерапії, які вб’ють основну хворобу, на це пішло два місяці. Два місяці, якщо після цієї процедури кровотворення відновлювалося на третій день, то там після трьох тижнів, раз заход один місяць, раз заход другий місяць і давалася потужна хіміотерапія", – наголосила завідувачка відділення гематології Черкаського обласного онкодиспансеру Олена Лук'янець.

Якщо лікарі все зробили правильно, уже за 10 днів організм починає виробляти здорові компоненти крові. В Еліни донорський кістковий мозок уже запрацював повноцінно, і її готують до виписки.

"Почуваюся дуже добре, звісно, я довгий час я лежала, не рухалася, у мене дуже ослаблене тіло, але по відчуттях я почуваюся набагато краще, ніж тоді, коли я поступила", – підсумувала пацієнтка Еліна.

В Україні такі трансплантації стали можливими завдяки змінам у законодавстві. Оплачують їх із держбюджету, одна коштує близько двох мільйонів гривень.

"На наступний рік у бюджеті, який вчора проголосував уряд, є збільшення суми понад 750 млн грн на проведення трансплантації в Україні, плюс ми виділили 280 млн грн, щоб закупити лабораторне обладнання і зробити дворівневу лабораторну мережу для того, щоб виконати всі необхідні лабораторні дослідження", – запевнив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Зараз в Україні формують базу донорів, їх уже 5 тисяч. Поки що це волонтерська програма. До бази можуть записатися всі охочі через інтернет.

Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаси "5 канал"

Дивіться також: "Щодня помирає до 9 людей": що відбувається із системою трансплантології в Україні – сюжет

Попередній матеріал
Загребельська пояснила, як Банкова зв'язує "Укрзалізницю" з олігархами і скільки на цьому втрачає підприємство
Наступний матеріал
Як Україна може вплинути на ціну газу в Європі – включення
Loading...

Після смерті врятував життя іншим: львівські лікарі пересадили нирки двом чоловікам

Центр трансплантації кісткового мозку в руїнах, пацієнти розкидані по корпусах: хто гальмує процес

Врятували життя 4-річному хлопчику: в "Охматдиті" провели неродинну трансплантацію кісткового мозку

У Львові помер пацієнт, якому 9 днів тому пересадили серце

Евакуація після трансплантації: історія харків'янки, яка повернулася з Білорусі після операції

Припинення авіасполучення між Україною та Білоруссю: до Харкова доправили жінку після трансплантації