Сватове в АТО
Сватове в АТО 5 канал

Два роки потому: чим нині живе Сватове, де 2015 року стався вибух на арсеналі

Досі повністю не ліквідовані наслідки вибуху на іншому складі боєприпасів. Йдеться про Сватове, що на Луганщині. Восени 2015 року там стався потужний вибух на арсеналі боєприпасів

За майже два роки від часу вибухів, сапери знешкодили вже понад 20 тисяч снарядів. Нині пошуки тривають. А заразом, чиновники шукають кошти на відновлення. Власники більше трьох тисяч будинків так і не отримали від держави обіцяної допомоги.

29 жовтня 2015 року Ольга запам’ятала надовго: тоді у її рідному Сватовому вибухнув військовий склад боєприпасів. Снаряди розліталися у радіусі 20 кілометрів від місця вибуху. Не оминули і її будинок. Як і інші постраждалі, вона отримала від держави моральну компенсацію у 3 тис. гривень. А от гроші на ремонт зруйнованого будинку жінка чекає і досі.

"Ми приліпили вікно, яке вивалилося. Воно просто вивалилося, а не розбилося. А двері і так стоять перекошені. Поки немає фінансової можливості все це виправити", - каже Ольга.

Державним коштом у Сватовому відновили лише частину об’єктів інфраструктури. Потому фінансування переклали на плечі обласного й місцевого бюджетів. Їм такі витрати не по кишені - стверджують чиновники на місцях.

"Ось, бачите! Відновлювальні роботи на 2015-2016 рік. І тут пішло діло. Всі папери! Прем'єр-міністру, голові Верховної Ради. Кажуть, а чого не було застраховане майно? А воно не може застраховане - у нашій зоні під час проведення АТО. Ані приватні будівлі, ані приватне майно компанії не хочуть страхувати. Як відшкодовувати?" – питається міський голова Сватового Євген Рибалко.

Не вистачило грошей не лише для тих, у кого будинки потребують ремонту. Без підтримки навіть ті, в кого хати зрівняло із землею.

Околиця Сватового буквально ними всіяна. За два роки сапери знешкодили майже 20 тисяч снарядів. Залишилися ті, що глибоко увійшли в землю. А таких багато - саперам є робота майже щодня. 

"За сьогоднішній ранок було знайдено ВОГ-25, ВОГ-17. Також набої 12,7, вибухники та касєтний елемент до РСЗВ (реактивну систему до залпового вогню "Смерч")", - розповідає начальник відділення групи піротехнічних робіт ДСНС у Луганській області Євген Козаков.

"Є боєприпаси без вибухників, а є із збереженими вибухниками. Тобто вибухник - це частина боєприпасу, яка ініціює вибух самого боєприпаси", - розповідає сапер Сергій Мороз.

Територія, де розташовувалися склади з боєприпасами, ретельно охороняється, щоб унеможливити полювання на кольорові метали. Охочі до легких заробітків намагаються розпилювати боєприпаси.

Довідка: пожежа у військовій частині у Сватовому, від початку проведення АТО, стала першою у черзі здетонованих складів боєприпасів в Україні. Тоді четверо людей загинули. Уламками пошкоджені 20 соціальних об'єктів, майже 60 багатоповерхівок та півтисячі приватних будинків.

Вікторія Ковальова, Петро Ковальов, Луганська область, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

Пожежа на найбільшому складі боєприпасів ЗСУ під Вінницею: фоторепортаж

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
РФ та Угорщину не цікавить сутність освітнього закону, їх цікавить роздування скандалу - експерт
Наступний матеріал
Логвинський: немає проблеми в освітньому законі, є проблема в самоідентифікації
Loading...