Доплати до пенсій, нові тарифи на "комуналку" та електронні лікарняні: що зміниться в Україні з 1 жовтня

Пенсійне посвідчення Слово і Діло
Паперові лікарняні з 1 жовтня видавати вже не будуть, але ті, які видали до цієї дати, ще будуть дійсними

У жовтні 2021 року в Україні стартує осінній призов строковиків на військову службу, окремі категорії пенсіонерів отримають доплати, а більшості українців доведеться звикати до нових тарифів на комунальні послуги. Крім того, запрацюють електронні лікарняні. 5.UA зібрали для вас те, що зміниться.

Підвищення пенсій

Із 1 жовтня 2021 року пенсіонерам у віці 75-80 років будуть додатково виплачувати до 400 грн щомісяця. Тим, кому виповнилося 80 років, вже виплачують 500 грн доплати щомісяця. Йдеться про ту категорію пенсіонерів, які мають відповідний страховий стаж (20 років для жінок і 25 років для чоловіків). Про це пише "Новое время".

Відтепер мінімальний розмір пенсій для них встановлено на рівні 2500 грн.

Інших надбавок до пенсій, індексації виплат чи перерахунку пенсій працюючим пенсіонерам у жовтні не заплановано.

Не зміниться у жовтні і мінімальна пенсія, яка зараз становить 1854 грн.

Пенсія
Пенсіяstrana.in.ua

Наступні підвищення пенсій плануються з 1 грудня:

 • для пенсіонерів у віці від 65 років зі стажем 35 років для чоловіків і 30 років для жінок мінімальна пенсія зросте до 2600 грн у зв'язку зі зростанням мінімальної зарплати (з 6 тис. до 6,5 тис. гривень);
 • для всіх категорій пенсіонерів буде підвищено рівень мінімальної пенсії на 4,34% (з 1854 до 1934 грн) у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму, зросте і розмір доплат та надбавок.

Також будуть додаткові доплати до пенсій у Львові для репресованих

Відповідно до рішення міськради Львова, з 1 жовтня 2021 року запроваджено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн для колишніх репресованих у часи СРСР.

Йдеться про осіб, яких було реабілітовано відповідно до закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917−1991 років". Отже на доплату у 2000 грн зможуть претендувати люди, яких "було піддано репресіям у формі позбавлення або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу".

Перехід на електронні лікарняні

Із 1 жовтня Україна повністю переходить на електронні лікарняні. Із жовтня оформлення всіх лікарняних буде відбуватися виключно з внесенням даних в електронну систему охорони здоров’я. Про це повідомив глава комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги і медичного страхування Михайло Радуцький на своїй сторінці в Telegram.

"Електронна система дозволяє перевірити, скільки і кому той чи інший лікар виписав лікарняних листів. Адже кожен документ має бути затверджений власним електронним підписом медпрацівника", – пояснив Радуцький .

Лікарняний
Лікарнянийhttp://www.m-rda.gov.ua/

Нині 137 тисяч медичних працівників уже пройшли онлайн-навчання, а 2,9 тисячі медустанов уже оформляють е-лікарняні. Із початку роботи системи створено майже мільйон медичних висновків про непрацездатність.

"Всього 100 лікарень поки не змогли налаштуватися на роботу в нових умовах, але до 1 жовтня є час, щоб "підключити" ці заклади до електронної системи", – резюмував чиновник.

Нагадаємо, ще з 10 червня 2021 року медичні установи почали поступовий перехід на електронні лікарняні. Повністю на них мали перейти з 1 вересня, але запуск відклали через недостатню технічну підготовку медзакладів.

Оформлення електронного лікарняного
Оформлення електронного лікарняногоwww.moz.gov.ua

Як оформити електронний лікарняний

Щоб отримати е-лікарняний, треба прийти на прийом до лікаря, який створить електронний медичний висновок про тимчасову непрацездатність у реєстрі та підписати його кепом (кваліфікований електронний підпис). Інформація надійде в систему E-health та до Пенсійного фонду. Автоматично сформується електронний листок непрацездатності – це документ, за яким нараховують виплати. 

Пацієнт отримає про це повідомлення від системи E-health. Потім лікарняний потрапить до Реєстру Пенсійного фонду, де формується електронний листок непрацездатності. Пацієнт також отримує повідомлення на телефон від ПФУ.

Роботодавці зможуть переглянути інформацію про лікарняні своїх співробітників через особистий електронний кабінет на веб-порталі Пенсійного фонду. Важливо знати, що якщо пацієнт одужає у попередньо встановлений лікарем термін, лікарняний закриється автоматично без відвідування медзакладу. Якщо лікарняний потрібно буде подовжити, необхідно буде здійснити ще один візит до лікаря.

Тарифи на електроенергію

Із 1 жовтня запроваджується нова система тарифів на електроенергію – залежно від обсягів споживання:

 • споживання до 250 кВт-год на місяць – 1,44 грн за кіловат-годину;
 • споживання понад 250 кВт-год на місяць – 1,68 грн за кіловат-годину

До цього тариф на електроенергію залишався фіксованим на одному рівні для всього населення – 1,68 грн за кіловат-годину.

Міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що зміна тарифів "дозволить посилити захист побутових споживачів електричної енергії та запровадити фінансову модель покладання спеціальних обов’язків (ПСО)". Міністр заявив, що вартість електроенергії буде знижена для "абсолютної більшості населення", а саме для 80% домогосподарств.

За даними очільника Кабміну Дениса Шмигаля, в середньому українська родина споживає 168 кіловат-годин на місяць. Тож більшість українців відчують здешевлення тарифу, вважає він.

Електроопори
Електроопори5 канал

Тарифи на опалення

30 вересня 2021 року голова Кабміну Денис Шмигаль пообіцяв, що тарифи на опалення в нинішньому опалювальному сезоні підвищуватися не будуть: такої домовленості досягли під час засідання Конгресу місцевих і регіональних влад уряд, місцева влада і Нафтогаз. Раніше очікувалося, що в жовтні тарифи на опалення для населення зростуть у середньому на 40%. Про це повідомляло Суспільне.

Подорожчання мало бути різним для різних регіонів. Так, у Чернівцях ціни на опалення могли б зрости на 70%. У Києві та Полтаві – приблизно на 40%, в Одесі – на 56%, в Кременчуці – на 53%.

Такий тренд пов’язаний з подорожчанням газу для місцевих підприємств Теплокомуненерго – відповідно до запропонованого тарифу на газ від "Нафтогазу" (7,42 грн за кубометр).

Опалення
ОпаленняShutterstock

Тарифи на газ

У жовтні 2021 року тарифи на газ можуть зрости лише для тих споживачів, які самостійно обрали оплату за місячним тарифом замість річного (з травня 2021 року усім побутовим споживачам було автоматично запропоновано базові річні контракти на поставку газу)

Нині ціни на газ для населення в України є ринковими, але споживачі мають змогу купувати газ за фіксованою ціною, яка не змінюватиметься впродовж року – від 1 травня поточного року до 30 квітня наступного (річний контракт).

Для тих же, хто обрав замість цього щомісячну оплату, низка постачальників підвищує ціни з жовтня, серед них:

 • Дніпропетровські енергетичні послуги – 12 грн за кубометр газу (вереснева ціна – 8,94 грн за кубометр);
 • Київські енергетичні послуги – 12 грн за кубометр газу (вереснева ціна – 8,94 грн за кубометр);
 • Донецькі енергетичні послуги – 12 грн за кубометр газу (вереснева ціна – 8,94 грн за кубометр);
 • Полтавагаз збут – 19,80 грн за кубометр газу (вереснева ціна – 9,99 грн за кубометр);
 • Асканія енерджі – 19,95 грн за кубометр газу (вереснева ціна – 12,50 грн за кубометр);
 • Енергія країни – 31,06 грн за кубометр газу, (вереснева ціна – 20,96 грн за кубометр).
Ціни на газ
Ціни на газ5 канал / Час. Підсумки тижня

Осінній призов до армії

Із 1 жовтня до 31 грудня 2021 року в Україні триватиме осінній призов на строкову військову службу. Призов здійснюють до Збройних сил України, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби транспорту України.

На військову службу призиватимуть придатних для цього за станом здоров’я українців віком від 18 до 27 років, які не мають права на звільнення або відстрочку від призову.

Таку відстрочку можуть надати за низкою сімейних обставин, для продовження професійної діяльності чи за станом здоров’я.

Також не підлягають призову (надається відстрочка для здобуття освіти на весь період навчання) ті юнаки та чоловіки, які навчаються:

 • у закладах загальної середньої освіти ІІІ ступеня та професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання;
 • у закладах фахової передвищої освіти з денною формою навчання, серед іншого під час здобуття початкового рівня (короткого циклу) та першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за програмами ступеневої системи освіти;
 • у закладах фахової передвищої та/або вищої освіти з денною формою навчання, серед іншого під час здобуття наступного ступеня освіти;
 • у закладах середньої або вищої духовної освіти з денною формою навчання;
 • в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.
Строковики
Строковикиhromadske.ua

Як повідомляв 5.UA, влада планує скасувати військовий призов і реформувати військкомати.

Попередній матеріал
"Мусив під нацистським конвоєм палити тіла своїх дітей": Бабин Яр – жах того, хто вижив після розстрілу
Наступний матеріал
Чи існувало колись 30 лютого: у кого Юлій Цезар "позичив" календар і чому папі Григорію XIII урвався терпець
Loading...