Пенсійне посвідчення
Пенсійне посвідчення zn.ua

"40-річним пенсія не світить": що робити українцям уже зараз – сюжет

Читайте по-русски
В Україні на сьогодні близько 11 мільйонів пенсіонерів і тільки 9,7 мільйонів осіб, які сплачують ЄСВ

Нинішнім сорокарічним пенсій не бачити – таку заяву зробив міністр фінансів. Та після того, як вона набула розголосу, додав: його слова перекрутили, насправді говорив лише про себе, а не всіх однолітків. Утім економісти запевняють, що нинішня пенсійна система справді доживає своє. Мовляв, заява міністра – революційна, бо уряд вперше визнав, що якщо не змінювати підходи, то українці в майбутньому зустрічатимуть старість із мізерними виплатами. То що робити зараз, аби на схилі літ не жити у злиднях, дізнавалася журналістка "5 каналу".

Іванні 24 і вона вже три роки відкладає гроші на пенсію. Уклала договір із міжнародною страховою компанією. Обрала саме цю страхову через гнучкі умови.

"Протягом 38 років я накопичую певну суму коштів і на залишок накопичуються відсотки, тобто це дуже схоже на депозит. Але умови досить гнучкі, якщо я через 10 років передумаю накопичувати, я можу просто перервати цей договір. Якщо я захочу збільшити суму, я просто збільшую суму", – каже львів'янка Іванна Яріш.

Накопичувати закликав усіх українців і міністр фінансів. В інтерв'ю одному з видань наголосив: теперішнім 40-річним пенсія від держави не світить. Згодом додав, що говорив лише про себе.

"Та пенсія, яку, можливо, я можу отримати або заробити, вона може бути недостатньою. І це для мене може бути несподіванкою. Тому зараз треба подбати мені персонально про своє майбутнє... На сьогодні у нас близько 11 мільйонів пенсіонерів і тільки 9,7 мільйона осіб, які сплачують єдиний соціальний внесок", –  зауважив міністр фінансів України Сергій Марченко.

Якщо у 2000-х на одного пенсіонера припадало двоє працівників, то тепер навпаки. І ситуація погіршуватиметься.

"Люди 40 років і молодші, от ці от тенденції демографічні, які відбуваються, вони зможуть розраховувати на дуже мізерні пенсійні виплати. Є один із потенційних сценаріїв, він розрахувався офіційно, що через 20 або 30 років тільки 40% людей старшого віку матимуть право на пенсію взагалі", – наголосив старший економіст CASE Україна Дмитро Боярчук.

Мені до пенсії 36 років. Здається, ціла вічність. Але що я можу робити вже зараз, щоб потім не залишитися з порожніми кишенями? Відкладати гроші старим, дідівським методом або ж інвестувати? Ми запитали у киян, чи покладаються вони на пенсію від держави?

"Треба працювати, працювати і частину відкладати. Десь з 25 років", – зазначає киянка Катерина.

Місцева жителька Ірина зауважує: "Поки ще не думаю про це, але напевно, вже треба задумуватись".

Якщо ж ви таки хочете відкладати на пенсію, банкіри радять відкривати депозит.

"У світі великою мірою інвестують саме в акції. У нас ринку акцій немає. Лише зараз з'явився дозвіл, щоб купувати акції іноземних емітентів. Тому радимо все ж таки депозит", – акцентує увагу в.о. начальника управління зв'язків із громадськістю та ЗМІ "Ощадбанку" Леонід Зябрев.

Депозити – хороший варіант на короткий період, а от на довгу перспективу у світі найчастіше обирають недержавні пенсійні фонди, бо прибутковіше, – каже експерт з інвестування.

"Зазвичай депозит – самий простий консервативний і надійний інструмент, тому відсотки за таким інструментом набагато нижче. Недержавні пенсійні фонди інвестують в різні інструменти, більш ризиковані, які надають можливість заробити більше", – запевнив керуючий локальними активами групи ICU Григорій Овчаренко.

Ви вкладаєте кошти в недержавний пенсійний фонд, він зі свого боку інвестує їх в облігації, депозити державних банків, валюту та акції найнадійніших компаній. Тож вийшовши на пенсію, ви частинами отримуєте свої вкладення, але вже з відсотками. Держава захищає такі фонди від банкрутства. Якщо установу ліквідують, гроші перейдуть в іншу. Крім того, вкладники мають бонуси від держави.

"Якщо ви відкладаєте ці кошти з вашої заробітної плати, з якої були сплачені податки, то ви можете повернути на додаток до дохідності ще й 18% сплаченого податку на доходи фізичних осіб. І на сьогодні ця пільга майже в два рази більша, ніж середня ставка за депозитом", – додав Григорій Овчаренко.

Іванна ж рекомендує вкладати ще й в фінансову грамотність дітей. Вона й сама вчилася на прикладі батьків, але змінювати систему має і держава.

"Я б сказав, що ця заява міністра фінансів є революційна. Це є визнання реального стану справ і це є початок якось переосмислювати пенсійні перспективи", – підсумував старший економіст CASE Україна Дмитро Боярчук.

Ірина Саєвич, Марта Шикула, Юрій Пугач, Едвард Белінський, "5 канал"

Нагадаємо, згідно з прогнозом Пенсійного фонду, в Україні половині майбутніх пенсіонерів не вистачить офіційного трудового стажу для виходу на пенсію у віці 60 років. 

Попередній матеріал
У Нью-Йорку оголосили надзвичайний стан через затоплення міста: близько десятка осіб загинуло
Наступний матеріал
"Музей гривні просто неба": у Києві відкрили виставку з нагоди 25-річчя гривні
Loading...

Половина українців не зможуть офіційно вийти на пенсію в 60 років: прогноз ПФУ

Відомий український футболіст Артем Мілевський завершує кар'єру – журналіст

ПФУ прокоментував повідомлення про масове переведення українців на одержання пенсій у банках

Зростання інфляції треба компенсувати індексацією зарплат і пенсій – Порошенко

Експерти назвали найкращі міста для життя на пенсії

В Україні з'являться соцпакети з накопичувальними пенсіями: коли і що це означає