Лікар, електронний рецепт
Лікар, електронний рецепт Depositphotos

Доказова медицина проти медицини авторитетів: що таке клінічні протоколи і навіщо МОЗ їх оновлює

Читайте по-русски
Клінічний протокол має дві ролі: підказка для лікаря – як надавати якісніші послуги, та своєрідний юридичний захист

Українська система протоколів через декілька серйозних вад потребувала оновлення клінічних протоколів, згідно з якими лікар призначав пацієнтам схему лікування. Про це в студії "5 каналу" розповів Олександр Лінчевський – заступник голови Міністерства охорони здоров'я.

"У протоколу є дві ролі: перша – це своєрідна підказка для лікаря. В світі щодня публікують тисячі наукових статей, які стосуються якоїсь конкретної ділянки, факту, явища, яке вивчається. З них певна частина мають стосунок до практичної лікарської діяльності – і це щодня світ все продукує. Протоколи – це своєрідне узагальнення, витяжка стану справ на сьогодні", – пояснив Лінчевський.

Інша роль протоколів – це своєрідний юридичний захист для лікаря. За словами заступника Уляни Супрун, коли є спірні питання щодо якості надання послуг, у лікаря є можливість захистити себе і сказати, за яким протоколом він надавав допомогу і що каже сучасний стан медичної науки.

В Україні система клінічних протоколів мала декілька серйозних вад, які впливали на якісь надання медпослуг, наголосив Лінчевський.

"Українська методика написання уніфікованих протоколів була дуже громіздка і дуже складна. На описання і оновлення протоколу йшло близько 8-ми місяців: бралися настанови західні, перекладалися, адаптувалися і утворювалися уніфіковані протоколи. Тут вада перша – їх створювали шляхом адаптації – тут крилася найбільша біда і для пацієнта, і для системи охорони здоров'я", – пояснив заступник глави МОЗ.

Тобто, коли західні науковці давали покрокові інструкції, як лікувати ту чи іншу хворобу, українські експерти адаптували дані під своє бачення.

"Туди потрапляли відверто застарілі ідеї, способи, методи, в котрі вірили члени робочої групи. І багато радянської медицини в найгірших її проявах перетекло в ці протоколи. Медицина авторитетів закралася в доказову", – зазначив Лінчевський.

Друга небезпека, за його словами, – це велика фармакологія. Тобто, до протоколу потрапляв препарат, постачальником якого була зацікавлена група, котра укладала протокол. Використання цих препаратів ставало обов'язковим для всієї України.

"Лікар має право на сьогодні обрати новий клінічний протокол і він зобов'язаний повідомити пацієнта про різницю між уніфікованим і новим. Та пояснити, чому він буде лікувати вас за новим протоколом і чим він кращий", – додав заступник Супрун.

Повний запис програми з Олександром Лінчевським дивіться тут:

Попередній матеріал
Перша у світі: львівські майстрині виготовили унікальну Плащаницю Богородиці
Наступний матеріал
Спершу не пустили – потім зустріли з почестями: як Україна приймала туриста з Пакистану
Loading...

Надмірна вага може нашкодити здоров'ю – Супрун розповіла, як саме

Захворюваність на кір в Україні знову зростає – МОЗ

"Шпаргалки" для наступників: в уряді готують інструкції для нового керівництва – Гройсман

"А що робити з директоратами": Кушнір пояснила, які проблеми виникатимуть у процесі об'єднання міністерств

"Підкажемо пацієнту, за що не треба платити": як працюватиме 2-й етап медреформи

"Спроби вигадати нову модель приведуть до цієї самої": заступник голови МОЗ про те, чого чекати в разі зміни команди