світло
світло 5 канал

Діти в захваті: у садочках Києва змінили освітлення – що з цього вийшло

Читайте по-русски
Нові лампи яскравіші від попередніх у понад 40 разів

Хай буде світло! Енергоощадні лампи замість старих встановили в одному із садочків Києва для дітей із порушеннями зору. Ініціатором оновлення стали батьки. Допомогли благодійники та місцева влада. Досвід став у пригоді й у решті навчальних закладів.

Олександр Данилов пригадує, як три роки тому переступив поріг цього дитячого садка у Святошинському районі й поринув у темряву.

"Візуально світла було мало. А ось наскільки мало, ми дізналися, коли провели заміри", – розповідає голова ГО "Лампочки".

Їхні результати приголомшили. Подекуди прилад показав значення у двадцять п'ять разів менше за норму. Фахівці також звернули увагу на невдале розташування ламп, які ще й виявилися небезпечними.

"Ці лампи, вони екологічно небезпечні, бо місять ртуть. А світлодіодні такого компоненту не мають, – пояснює працівник компанії з виготовлення світильників Олексій Дехтяр.

Саме вони змінили старі світильники. На камеру спеціальним приладом вимірюємо освітленість коридору. Нові лампи яскравіші від попередніх у понад 40 разів.

До того ж, за допомогою нових ламп у закладі зможуть заощаджувати на комірному. Вони споживають удвічі менше енергії. Першими новаціям зраділи діти. Дрібні деталі раніше вони шукали навпомацки. Бо садок спеціальний – для малечі із порушеннями зору.

"Вони відразу сказали: "Вау". Звичайно стало комфортніше, навіть не того, що для роботи, а для того, що коли вони харчуються, їм приємніше", – запевняє тифлопедагог Наталія Рахуба. 

Комфортне для ока світло необхідно і під час лікування. В кабінеті охорони зору діти постійно тренують очі. Офтальмолог Анна Веселовська попереджає, що у пітьмі можуть заслабнути навіть здорові очі.

"Напружується всі оптична система ока. Порушується сприйняття світла і кольорів. Багато всяких причин, які потім вже призводять, зокрема до зниження гостроти зору", – пояснює офтальмолог.

Уже 37 років у цьому садочку намагаються зберегти дитячі очі. Хоча заклад проектували як звичайний. Тому і освітлення встановлювали відповідне.

"Застарілі норми санепідемстанції і застарілим нормам вони відповідали. Але сучасне життя йде вперед, і при вимірюванні світло справді не відповідало нормам для дітей", – каже директор спеціального дошкільного закладу №219 Ніна Рожник.Майже 4 сотні нових ламп тут встановили благодійники. Їх знайшли батьки, а місцева влада виділила кошти на монтажні роботи. Замінювати освітлення у навчальних закладах Святошинського району продовжать і цього року. Спрямують 13 мільйонів гривень – цього вистачить для 7-ми шкіл та 7-ми садочків.

"Я думаю, що це не тільки Святошинський район, а опікується питаннями заміни електромереж і світильниками усе місто", – вважає головний спеціаліст відділу освіти, молоді та спорту Святошинської РДА Лариса Васильченко. 

Для цього у місті діє спеціальна програма енергоефективності. Але Олександр Данилов чекати, доки дійде черга до школи та садочка, де нині навчаються його діти, не планує. Ініціативу взяв у свої руки.

У мене зараз ще молодший син ходить в садочок, тому в мене стоїть завдання – ще один дитсадок. У мене син, який вчився в цьому садочку в гімназію вже ходить в другий клас – там теж треба міняти освітлення. Ось ще об'єм роботи, який самостійно я не зможу зробити", – додає голова ГО "Лампочки".

Чоловік знову розраховує на допомогу благодійників і місцевої влади. Запевняє, лише в такому тандемі вдасться витягнути навчальний процес на світло.

Олена Махно, Олексій Іванченков, "5 канал"

Попередній матеріал
Мотосезон відкрито: власники "залізних коней" розповіли про культуру водіїв на українських дорогах
Наступний матеріал
"Червона" картка буде на парламентських виборах": експерт пояснив важливість виборів у Раду

Звідки береться їжа: столичні дошкільнята спробували себе в ролі фермерів – що з цього вийшло

У садочку в Дніпрі дитині серйозно травмували око: вихователька замовчувала

"Дитсадки для киян": у Міносвіти прокоментували скандальне рішення

"Гроші ходять за дитиною": як нова програма Київради розділила батьків на 2 табори

Печиво благодійності: вихованців дитсадка в Тернополі залучили до смачної акції

У Кривому Розі запроваджують вимушені канікули через відсутність опалення