Неуважність, проблеми з мовленням, тривога, безсоння та навіть панічні атаки. І це ще не всі наслідки, які залишає по собі COVID-19. Проблеми часто спостерігають і після того, як ПЛР-тест показав негативний результат. Що таке постковідний синдром та як із ним боротися, дізнавалася журналістка "5-го" Катерина Ментус.
Світлана нині оговтується після хвороби. Де і як підхопила COVID-19, не знає, адже дотримувалася всіх норм безпеки. Одного дня відчула слабкість, знили смак та нюх. Тест показав коронавірус. Лікування тривало близько місяця. COVID-19 минув, але з'явилися інші проблеми.
"У мене почалися дикі мігрені перший період, потім безсоння. Я десь 2 тижні тому трошки застудилася, не знаю, чи це був ГРВІ, чи що це було. У мене піднялась температура до 38. І от вже 2 тижні я стою на обліку, мене лікує сімейний лікар, я п'ю якісь антибіотики на рослинній основі і температура не спадає", – розповідає мистецтвознавиця Світлана Яценко.
Постковідний синдром або, як його ще називають, тривалий COVID-19 – це симптоми, що розвиваються під час або після хвороби і тривають не менше 3 тижнів. Він впливає на весь організм, надто на психіку. Депресивні стани та панічні атаки слід намагатися здолати одразу.
"Перший інструмент самодопомоги, що робити – побачити 5 речей, які нас оточують, це техніка заземлення, така досить всім відома. 4 речі, до яких ми можемо доторкнутися, якщо в нас є нюх, що ми можемо понюхати, що ми можемо покуштувати, тобто таке, що нас заземлить", – радить психолог Руслан Анчаков.
Під приціл потрапляє й серце. Серед основних проблем у тих, хто перехворів на COVID-19, лікарі називають стенокардію, аритмію та навіть інсульти. Ці захворювання можуть з'являтися через вірус, тривалий постільний режим або через тривале перебування на апараті штучної вентиляції легенів. Лікарі радять навіть пацієнтам зі здоровим серцем після хвороби перевіритися та повертатися до активного життя поступово.
"Спочатку просто ходити спокійними кроками, потім прискорювати темп ходьби по 10-20 хвилин на день, пробувати підійматися сходами, займатися на силових тренажерах зі зменшеним рівнем навантажень", – пояснює лікар-кардіолог Олекса Лапшин.
Навіть якщо людина легко перехворіла на коронавірус, заспокоюватися не варто. Після хвороби організм дуже ослаблений, тому підхопити інші вірусні захворювання досить легко.
До інших тривалих симптомів COVID-19 лікарі відносять утому, кашель, біль у грудях та біль у суглобах. Рідше зустрічаються труднощі з концентрацією уваги, депресія, біль у м'язах, головний біль та періодична лихоманка. Найпоширенішим серед них є задишка або кашель.
"Задишка може бути через слабкість, тому що людина ці там 10 днів, 2 тижні, у когось може бути більше, у когось менше, людина обмежувала себе у фізичній активності, тому що почувала себе погано, була слабкість, температура, ломота в тілі. Потім після цієї слабкості м'язи за певний період вони стають слабші без тренувань, тому ця задишка часто з цим пов'язана", – зауважує лікарка-терапевтка Олена Матейчук.
Коронавірус б'є по найслабшому місцю в організмі. Незалежно від того, була це легка чи складна форма, звернутися до лікаря все одно варто.
Катерина Ментус, Євген Сакун, "5 канал"
20 найдивніших захисних костюмів, які налякають не лише коронавірус