День вишиванки
День вишиванки 5 канал

День вишиванки: засновниця свята розповіла про його трансформацію з роками – сюжет

Читайте по-русски
Засновниця Дня вишиванки Леся Воронюк закликає всіх українців, де б вони не були, використовувати цей день для культурно-політичної промоції нашої країни

День вишиванки відзначають в усьому світі 16 травня. Це свято відносно молоде. Започаткувала його лише 18 років тому студентка Чернівецького національного університету Леся Воронюк. Нині ж в ексклюзивному інтерв'ю "5 каналу" вона розповіла, як це свято трансформувалося з роками. А наш журналіст Юрій Пугач зібрав для вас найцікавіші волонтерські ініціативи до цього дня. Бо за те, що нині гордо носимо вишиванки – дякувати передусім маємо військовим. Докладніше – у сюжеті журналістів "5 каналу".

Вишиванки або вишивані сорочки, як і їхні власники, дуже різні. Вони можуть бути з різних регіонів нашої країни, можуть мати глибоку історію або бути більш сучасними. Та якими б вони не були, вони обʼєднують усіх нас. Й особливо – під час війни.

До всесвітнього Дня вишиванки у Музеї голодомору-геноциду традиційно відбувається невимовно щемлива акція: у вишивану сорочку вбирають дівчинку з колосками, яка символізує дітей, загиблих у часи великого голоду.

Відтоді минуло майже століття. Однак та сама країна знову намагається знищити українців та нашу ідентичність. А от українці – гуртуються і дають відсіч. До того ж – у різні способи.

"Я хочу, щоб люди в цивільному житті не забували про те, що для військових дуже важлива підтримка, і тил має бути тією самою підтримкою", – розповідає військова волонтерка Дарія Заславська.

До Дня вишиванки громадська організація "Землячки" та український бренд етноодягу проводять благодійний проєкт "Вишивана Україна". В унікальні сорочки з орнаментикою з усіх регіонів України вбрали військовослужбовиць, парамедикинь, ветеранок та волонтерок і провели для них фотосесію. Нині – збирають донати і на фотовиставці, і у магазині вишиванок.

"Цей проект містить у собі благодійну складову: 10% від продажу саме цієї колекції піде на забезпечення, на пошиття військової форми для жінок-військовослужбовиць", – каже співзасновник громадської організації "Землячки" Андрій Колесник.

"Тут представлені кодимська вишивка – це південне Поділля. Миколаївщина, це от зі старовинної вишиванки Миколаївської області, селище Калинівка. Це Луганська, вона, до речі, вишита такими притаманними кольорами, бірюзовими. Це Київщина, цю вишиванку ми взяли в музеї Гончара і відтворили один в один. А це є борщівська вишивка, вона така от чорна, яскрава. Це те, що ми можемо і маємо як цивільні люди пам'ятати, що ми живемо в країні, у якій іде війна. І кожним своїм днем, і кожною своєю якоюсь працею допомагати всім, хто цього потребує. А у першу чергу – військовим", – показує вишиванки засновниця бренду вишитого одягу Наталія Яриш.

А це – унікальна вишиванка "бойова дронівка". І це ще одна благодійна ініціатива для війська.

"Ви на ній можете побачити головний символ – дрон. Чому дрон? Тому що він став символом зброї перемоги, зброї, яка нищить ворога. Так само на цій вишиванці є козацький хрест, який так само є символом Збройних сил України. Тризуб і надпис "victory.ua", тобто "українська перемога", – розповів співзасновник Всесвітнього дня вишиванки, капітан Сил територіальної оборони ЗСУ Олександр Ткачук.

Вартість такої льняної вишиванки ручної роботи – 5 тисяч гривень. І ці кошти підуть на закупівлю бойових дронів для підрозділу "Серафими" 104 бригади ТРО ЗСУ.

"Ви всі знаєте, яку роль на фронті виконують розвідувальні та ударні дрони. Отже, ми робимо свою роботу, а ви купуйте і даруйте друзям вишиванку. Донатьте на дрони. Слава Україні!" – наголошує командир роти ударних безпілотних авіаційних комплексів 104 бригади ТРО ЗСУ Сергій Костинський.

Презентують цю ініціативу в Києві колеги й друзі засновниці Дня вишиванки Лесі Воронюк. Поки вона в Канаді з просвітницькою місією, попри чималу різницю в часі та купу роботи, Леся таки погодилася дати "5 каналу" ексклюзивне інтерв'ю, у якому розповіла, як усе розпочиналося.

"Ми з друзями заснували це свято 18 років тому, коли були ще студентами. І це така цінна історія. Якось на великій перерві, коли я побачила свого друга Ігоря Жителюка у вишитій сорочці, а іноді він одягав вишиванку на пари, іноді я, іноді ще хтось із наших друзів, і я запропонувала йому обрати один день, щоби одягнутися разом і запросити друзів-однодумців, для яких це також важливо. І ось так із десятка студентів за 18 років свято перетворилося на величезний культурний майданчик для презентації України в світі", – зазначає засновниця Всесвітнього дня вишиванки Леся Воронюк.

Сама ж Леся нині у великому турі Канадою і презентує книжку "Нетлінні". Про те, як українці століттями виборювали право існувати і як продовжують робити це щодень і нині. Сама ж засновниця Дня вишиванки Леся Воронюк закликає всіх українців, де б вони не були, використовувати цей день для культурно-політичної промоції нашої країни. Бо як би ми того не хотіли, та російсько-українська війна таки зникає з інформаційного поля за кордоном. А українська вишивана сорочка – це та м'яка сила, за допомогою якої ми можемо нагадати світу про себе. 

Юрій Пугач та Орест Пона, "5 канал"

Читайте також: День вишиванки: модні тренди, традиції візерунків за регіонами та історія українського свята.

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Мілітарі, з математичними рівняннями та з дронами: якими вишиванками дивували українці в свято – сюжет
Наступний матеріал
Замах на Фіцо: у МВС назвали причину, прем'єр Польщі Туск заявив про погрози на свою адресу – сюжет
Loading...
В Україні святкують День вишиванки: чим відрізнялися вишиті візерунки в різних регіонах країни – сюжет

В Україні святкують День вишиванки: чим відрізнялися вишиті візерунки в різних регіонах країни – сюжет

Придбати вишиванку і допомогти військовослужбовицям: як працює благодійний проєкт від ГО "Землячки" – сюжет

Придбати вишиванку і допомогти військовослужбовицям: як працює благодійний проєкт від ГО "Землячки" – сюжет

Народжені у вишиванках – непереможні: як на Львівщині немовлятам дарували льолі – сюжет

Народжені у вишиванках – непереможні: як на Львівщині немовлятам дарували льолі – сюжет

Новий рекорд України: у Жовкві на Львівщині прикрасили ялинку особливими іграшками – відео

Новий рекорд України: у Жовкві на Львівщині прикрасили ялинку особливими іграшками – відео

Кравчині з Полтави показали, як можна стильно носити вишивку з повсякденним одягом – відео

Кравчині з Полтави показали, як можна стильно носити вишивку з повсякденним одягом – відео

Луцьк відзначив 938-у річницю від часу першої письмової згадки: як містяни відзначали свято – сюжет

Луцьк відзначив 938-у річницю від часу першої письмової згадки: як містяни відзначали свято – сюжет