Вишиванки
Вишиванки 5.ua

В Україні святкують День вишиванки: чим відрізнялися вишиті візерунки в різних регіонах країни – сюжет

Читайте по-русски
У давнину за візерунком можна було визначити соціальний статус та вік людини

Дню вишиванки – 18. Це свято, яке українці відзначають у третій четвер травня, започаткували чернівецькі студенти. З часом ініціатива молоді вийшла за межі Буковини і набула популярності в усій країні. Чим відрізнялися вишиті візерунки в різних регіонах України та яким виробам надають перевагу нині, – дізнавалася журналістка "5 каналу" Аліна Оганезова.

Українська вишиванка – супертренд. Відомі кутюр'є у різні часи надихалися українським національним одягом. А після повномасштабного вторгнення багато світових зірок вдягли вишиванки, щоб підтримати українців. 

У давнину за візерунком можна було визначити соціальний статус та вік людини. Сьогодні вишивка набула нового значення, а День вишиванки – нових особливостей. 

"У сучасному цифровизованому інформаційному світі не завжди коректно казати, це одеська вишиванка, це київська і таке інше. Є тенденції певні, які були в XIX столітті. Є, звичайно, незалежно від тих трансформаційних процесів, які відбувалися за радянської доби, все-одно щось десь зберігалося. Є процеси, які тоді змінили вишивку", – зауважила історикиня та етнологиня Наталя Петрова. 

І якщо в давнину вишиванкою демонстрували соціальний і майновий стан, то сьогодні український національний одяг набув іншого значення. Нинішні візерунки більш уніфіковані, але вбрання з ними стало символом єдності і незламності українського народу. Тож і попит на вишиванки невпинно зростає, кажуть продавці. 

Наталя Можарова – власниця найбільшої крамниці вишиванок " Незалежні" в Одесі. Каже: тішиться, що сьогодні люди обирають вишиванки і на щодень, і для особливих подій. 

"Дуже зараз зворушливо, коли купують парні вишиванки на вінчання, і люди беруть шлюб. І ще є такі хвилі, відчуваються, коли у військових відпустки, вони приїжджають сюди в Одесу, і їхня друга половинка теж приїжджає в Одесу, і вони тут беруть шлюб. Це дуже часто відбувається", – поділилася жінка.

Юліана – одеситка. Незабаром у неї весілля. Тож підбирає парні вишиванки, щоб весільні образи створити в українському стилі. Каже – національне вбрання – це про ідентичність.

"Зараз щось змінилося, і молодому поколінню, наприклад, нецікаво бути одноманітними. А як? За допомогою вишиванки – це якнайкраще може вийти", – наголосила вона.

У крамниці з українською атрибутикою кажуть: своєю головною метою вважають популяризацію української культури. Початок повномасштабного вторгнення на деякий  час зупинив роботу – цех у Харкові був розбитий. Кажуть, вдячні ЗСУ, що змогли повернутись до роботи у травні 2022-го. Відтоді попит на вишиванки помітно зріс. Тож і асортимент поступово поповнюється новими моделями. 

"Ми зараз спробували зібрати вишиванки з усіх регіонів. Тут представлено 20 регіонів України. Якщо ми говоримо про південь, Миколаївщина, то це переважно квіткові орнаменти, рослинні орнаменти. Якщо переходимо на північ Одеської області, Кодимщина, то тут своєрідний спосіб вишивки, він називається кочалочки, дуже відомі кодимські коники, і дуже відомі старовинні хрести. Якщо говорити про схід, то Луганщина – це ось так. Дуже красива сорочка з Херсонщини. Також розібрались і привезли сорочки, притаманні кримським татарам", – розповіла Наталя Можарова.

Наталя розповідає – щоб вибрати якісну вишиванку, потрібно звернути особливу увагу на тканину та на спосіб вишивання. Важливо розуміти особливості ручної роботи та машинної.

"Сорочки ручної роботи можуть бути двох рівнів крутості. Перший – це коли найкращі, коли вишивка відразу по полотну відбувається, Ви бачите, тут немає стиків. А другий варіант – це коли є ось цей стик і це вшита сорочка", – додала вона.

Традиційно у третій четвер травня в Одесі  проходив "Мегамарш у вишиванках". Цьогоріч із міркувань безпеки масштабних заходів немає. Однак одесити кажуть: мріють про українську Перемогу, і тоді на її честь одягнуть найошатніші вишиванки. 

Аліна Оганезова, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"

Читайте також: День вишиванки: модні тренди, традиції візерунків за регіонами та історія українського свята.

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
Перевірка документів та транспортних засобів: на Хмельниччині ОВА та ТЦК посилили заходи безпеки
Наступний матеріал
Влада Сумщини оголосила евакуацію мешканців із Ворожби та Білопілля
Loading...
День вишиванки: модні тренди, традиції візерунків за регіонами та історія українського свята

День вишиванки: модні тренди, традиції візерунків за регіонами та історія українського свята

В Україні відзначають День вишиванки: історія і традиції свята

В Україні відзначають День вишиванки: історія і традиції свята

Кравчині з Полтави показали, як можна стильно носити вишивку з повсякденним одягом – відео

Кравчині з Полтави показали, як можна стильно носити вишивку з повсякденним одягом – відео

Луцьк відзначив 938-у річницю від часу першої письмової згадки: як містяни відзначали свято – сюжет

Луцьк відзначив 938-у річницю від часу першої письмової згадки: як містяни відзначали свято – сюжет

Народжені у День Незалежності та День прапора на Рівненщині отримали вишиванки у подарунок – як реагують батьки

Народжені у День Незалежності та День прапора на Рівненщині отримали вишиванки у подарунок – як реагують батьки

На Львівщині дві сестри зберігають колекцію вишитих килимів своєї мами – чим вона унікальна

На Львівщині дві сестри зберігають колекцію вишитих килимів своєї мами – чим вона унікальна