Брати Суркіси
Брати Суркіси Фото "Главком"

Брати Суркіси програли суд Петру Порошенку та Валерії Гонтаревій у справі націоналізації "ПриватБанку"

Читайте по-русски
Спроба Суркісів стягнути з держави $350 млн провалилася

Лондонський суд відмовив у позові братів Суркісів проти п'ятого президента України Петра Порошенка та колишньої очільниці Національного банку Валерії Гонтаревої у справі "ПриватБанку". Про це повідомив адвокат Ілля Новіков, передає пресслужба політичної партії "Європейська солідарність".

Адвокати Ілля Новіков та Ігор Головань наголошують, що таким чином провалилася спроба скомпрометувати націоналізацію "ПриватБанку" і стягнути з держави $350 млн.

"Сьогодні вийшло рішення Лондонського суду, яким повністю відмовлено Ігорю Суркісу і групі компаній, що належать його родині, в позові щодо націоналізації "ПриватБанку". Позов на суму понад 350 мільйонів доларів. Були заявлені претензії до п'ятого президента України Петра Порошенка і колишньої голови Нацбанку Гонтаревої. Ці претензії суд визнав повністю неспроможними", – повідомив Ілля Новіков.

Він також зауважив, що співробітники українського МЗС намагалися ввести Лондонський суд в оману, відправивши офіційний лист про те, що Україна в особі МЗС відмовилась від державного суверенного імунітету за цим позовом.

"Якби суд визнав цю версію, у загальному підсумку платити $350 млн плюс відсотки довелося б з бюджету України. Формально кажучи, відмова від імунітету має наслідки, що держава повністю приймає в іноземному суді на себе відповідальність за дії конкретних посадових осіб", – пояснив Ілля Новіков.

Він додав, що цей лист був підписаний Володимиром Лук'яновим, який був виконувачем обов'язків державного секретаря МЗС.

"Це достатньо скандальна ситуація. Труднощі перекладу ускладнювалися тим, що державний секретар англійською може перекладатися як secretary of state, і зрозуміло, що у сприйнятті англійських юристів це щось на зразок держсекретаря США. Тобто якби у позивачів вийшов цей трюк із цим листом і з цим двозначним перекладом, справді у суду могло б скластися враження, що дійсно міністр закордонних справ України чи якийсь чиновник зі схожою посадою заявив про відмову від імунітету. Суд, на щастя, розібрався у всьому цьому. Це питання зняте", – зазначає Новіков.

Водночас адвокат Ігор Головань заявив, що таким чином провалилася спроба скомпрометувати перш за все націоналізацію "ПриватБанку" і все, що з цим пов'язано.

"Провалилася спроба стягнути з України колосальні кошти – $350 млн. Нас дуже цікавить спроба українських чиновників, зокрема чиновників МЗС, допомогти Суркісу і його компаніям у цій спробі, у цьому замаху, у цій оборудці. Я думаю, що НАБУ і СБУ мають всі підстави, – це офіційний документ, рішення Суду Сполученого Королівства, – розпочати досудове розслідування з того приводу, яким чином, хто займався і хто відповідальний за цей замах, за спробу ввести в оману Британський суд і створити умови для позбавлення України суверенного імунітету в цьому суді", – уточнив правозахисник.

За словами Голованя, ця спроба була невдалою завдяки активній і професійній позиції юристів, які представляли інтереси Порошенка і Гонтаревої в англійському суді, а також професійності британського суду.

"Я переконаний, що відповідальні за це чиновники і ті, хто керував їхніми діями, мають бути притягнені до відповідальності за цю історію", – вважає адвокат.

Ілля Новіков заявив, що наслідком безпосередньо для Суркіса буде те, що йому доведеться обговорювати питання із компенсації судових витрат.

"Згідно з англійським правом, це питання обговорюється окремо, воно не вирішується автоматично і в день винесення рішення. На цю мить ці витрати становлять уже понад $2 млн. Ми не будемо давати однозначні інтерпретації того, чого Суркіс хотів досягти – чи хотів він лише отримати грошову компенсацію, чи мовилося про те, аби вплинути на розгляд в українських судах позову з того ж предмету, щодо того, як була проведена націоналізація "ПриватБанку" і яке місце в ній займав Суркіс і його компанія. Але так чи інакше, яка б з цих ліній не була пріоритетною для позивача, – там залучені і гроші, і рішення, які стосуються інтересів колишнього власника "ПриватБанку" Коломойського", – зазначив він.

Новіков зауважив, що на сьогодні обидві ці стратегічні лінії припинені, а рішення, яке відбулося, авторитетне, гранично докладне і конкретне.

"Ми обов'язково опублікуємо його переклад і у вас буде можливість у цьому переконатися детально", – резюмує Ілля Новіков.

Як повідомляв 5.UA, "ПриватБанк" перейшов у державну власність у грудні 2016 року у зв'язку з неплатоспроможністю. Держава отримала 100% у його капіталі, фінустанова була докапіталізована на суму 116,8 млрд гривень. Наприкінці червня 2017 року Кабмін вирішив докапіталізувати банк ще на 38,5 млрд гривень на підставі пропозицій НБУ і висновку незалежного аудитора – компанії EY. Кабмін націоналізував "ПриватБанк" за пропозицією НБУ і колишніх акціонерів банку, найбільшими з яких на той момент були Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов.

Попередній матеріал
Майже мільйон доз вакцини проти грипу отримає Україна – кого щеплюватимуть безплатно
Наступний матеріал
Шефір вперше прокоментував замах на нього: "Раптом почули постріли, було моторошно"
Loading...
Справа генерала Павловського: у суді розпочинають засідання (оновлено)

Справа генерала Павловського: у суді розпочинають засідання (оновлено)

Суд відпустив екскерівника львівського "Беркута" Пацеляка, що розганяв Майдан

Суд відпустив екскерівника львівського "Беркута" Пацеляка, що розганяв Майдан

Верховний Суд відхилив клопотання адвокатів Януковича щодо відводу прокурорів у справі про держзраду

Верховний Суд відхилив клопотання адвокатів Януковича щодо відводу прокурорів у справі про держзраду

"У слідства немає нічого": адвокат про чергове перенесення розгляду справи генерала Павловського

"У слідства немає нічого": адвокат про чергове перенесення розгляду справи генерала Павловського

"Слуги народу" зірвали засідання ТСК щодо "вагнергейту" і не дали виступити свідку генералу Бурбі – Бутусов

"Слуги народу" зірвали засідання ТСК щодо "вагнергейту" і не дали виступити свідку генералу Бурбі – Бутусов

Справа бойового генерала Павловського: суд переніс засідання

Справа бойового генерала Павловського: суд переніс засідання