Якщо ви зараз хворієте на коронавірус, бажаємо вам здоров'я. Відкривайте холодильник і дивіться, чи збігається ваш раціон із тим, що радять лікарі. Звісно, під час хвороби може бути не до їжі. Особливо, кажуть, коли немає смаку. А відповідно, й задоволення від харчів. Але все ж у вашому холодильнику має бути риба, гречана каша, гарбузи з яблуками та яйця. Це невеликий перелік того, що радять лікарі. І майже убивча для українця порада. Якщо є сало, а ви інфіковані, не торкайтеся його, бо жирна їжа тільки зашкодить вашій крові. Ну, і алкоголь. Утримайтеся від їх споживання, бо це лише ослабить вашу імунну систему.
Ми зібрали поради лікарів і дієтологів. Звісно, вони можуть відрізнятися від порад багатьох фахівців. Але ви точно візьмете до уваги бодай один продукт. І, можливо, саме він допоможе вам швидше одужати. Юрій Пугач, який сам нещодавно поборов коронавірус, розповість про все докладно в сюжеті "Підсумків тижня".
"Вірус викликає сухість слизових, яка також сприятиме тому, що рецептори руйнуватимуться, пошкоджуватимуться і поступово, коли відновиться сама слизова, відновиться відчуття запахів і смаків", – зазначив сімейний лікар Віталій Щуренко.
Утім, коли це відбудеться, лікарі точно сказати не можуть. У когось запах повертається за два-три дні після одужання, у когось цей симптом триває місяцями.
"Серед моїх пацієнтів найдовше, мабуть, це було близько шести тижнів. Можливо, для когось це буде гарним стимулом позбавитися шкідливих звичок у харчуванні. Тому що справді, шкідливі продукти, як правило, смачні, а якщо вони не смакують, то і їсти їх, мабуть, буде без толку", – наголосив Щуренко.
На третій позиції виявилися бобові, у них багато не тільки необхідного білка, а ще й інших елементів.
"Бобові, насіння, гречана каша наша улюблена... Це все джерело цинку", – уточнила Паламар.
Щодо сезонних продуктів, то дієтологиня порадила зараз більше їсти гарбузів, груш та яблук. І нагадала про овочі.
"Перець треба всім їсти. Перець, броколі, зелень. Це те, що має бути щодня в раціоні", – додала Паламар.
У здоровому тілі – здоровий і дух. Такої самої думки і Євгенія Дроненко. Вона вже 4 роки свідомо не вживає їжі тваринного походження. На запитання, чи не боїться через такий раціон захворіти на коронавірус, відповіла, що жодного страху немає. Ба більше, вже перехворіла, в легкій формі. Впевнена, її врятувало щоденне зміцнення імунітету.
Думки Євгенії розділяє й Вадим Залеський. Щоправда, імунітет піднімає інакше. Він загартовується моржуванням. Користь для здоров'я від такої методики пояснила лікарка-імунологиня Анастасія Бондаренко.
"Людина, загартовуючись, підвищує свою стійкість до стресів. І коли вона перемерзне наступного разу – загартована людина, – це не буде для неї тим стресом або чимось незвичайним, що зумовить таку прогалину в її імунній системі", – пояснила вона.
Вживання будь-якого алкоголю призводить до згущення крові. Про шкоду для здоров'я від алкоголю під час коронавірусу всі лікарі говорять в один голос. І не лише алкоголь. З'ясувалося, що є звичні для нас продукти, вживати які під час коронавірусу – зась.
"Наприклад, сало. Я дуже вас прошу цього не робити. Не можна вживати дуже жирну їжу. Тому що оці надлишкові жири дуже погано впливатимуть на стан крові. Особливо це стосується хворих із групи ризику – з нирковою недостатністю, захворюваннями печінки та діабетиків", – зазначила Паламар.
"Рівень глюкози, який у діабетика без лікування підвищений стабільно, пошкоджує судини. А вже пошкоджені судини, звісно, ще гірше справлятимуться з коронавірусною хворобою і її ускладненнями", – додав Щуренко.
Тим часом інтернетом гуляють різноманітні поради, лайфхаки, як швидше одужати або взагалі уникнути захворювання. Насправді, нібито ліки від коронавірусу давно знайшли, і вони є, їх просто не можуть відкрити. Це всім нам відомий бальзам "Зірочка".
"Звичайно, це жарт, ніхто до цього не може ставитися серйозно. Це спроба людини привернути увагу до свого блогу", – уточнив Щуренко.
А от вихователька в дитячому садочку в Запоріжжі пішла далі й змусила дітей носити "антиковідне намисто" з часником.
Утім, деякі нетрадиційні методи лікування коронавірусу сімейний лікар таки підтримує. Це рекомендації ЛОР-лікарів. І стосуються вони саме повернення нюху.
"Єдине, що вони можуть запропонувати – це нюхати продукти, запахи яких ви добре пам'ятаєте. Наприклад, апельсин. Ви при цьому не відчуваєте його запаху й намагаєтесь уявити, як він пахне. В такий спосіб ви стимулюватимете нервову систему, й вона максимально робитиме все, щоб відновити рецептори. Бо для неї це буде начебто ознака тривоги", – додав Щуренко.
З 90-відсотковою вірогідністю запах повернеться, запевнив лікар. Але цей симптом не такий уже й поганий, адже в багатьох хворих саме втрата нюху є чи не єдиним проявом коронавірусу. І саме він підказує, що варто здати ПЛР-тест, щоб з'ясувати, хворий ти чи ні.
Юрій Пугач, Едвард Білінський, "Час. Підсумки тижня"